Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

دانشمندان: نوع رایجی از التهاب معده می‌تواند خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را افزایش دهد

عکس تزینی
عکس تزینی Copyright Canva
Copyright Canva
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

محققان دریافته‌اند که نوع رایجی از التهاب معده که بر اثر عفونت یک باکتری روی می‌دهد خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را افزایش دهد.

آگهی

بر اساس مطالعه اخیر دانشگاه مک گیل در کانادا، باکتری «هلیکوباکتر پیلوری» که در معده دو سوم جمعیت جهان یافت می‌شود، می‌تواند خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را افزایش دهد.

محققان در این تحقیق اطلاعات سلامت بیش از چهار میلیون فرد بالای ۵۰ سال را بین سال‌های ۱۹۸۸ تا ۲۰۱۹ در بریتانیا بررسی کردند.

آن‌ها در این بررسی‌ها دریافتند، افرادی که به نوعی عفونت رایج معده به نام «هلیکوباکتر پیلوری» مبتلا شده بودند، ۱۱ درصد بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری آلزایمر قرار گرفته بودند.

عفونت ناشی از این باکتری می‌تواند باعث سوء‌هاضمه، التهاب معده، زخم معده شود وگاهی نیز می‌تواند باعث ابتلا به سرطان معده شود. این باکتری همچنین می‌تواند به بافت معده و قسمت اول روده کوچک آسیب برساند.

محققان دانشگاه مک گیل امیدوارند که مطالعه آنها بتواند موارد ابتلا به این بیماری را کاهش دهد.

با توجه به پیری جمعیت جهان، انتظار می‌رود در ۴۰ سال آینده تعداد بیماران مبتلا به آلزایمر و زوال عقل سه برابر شود.

دکتر پل براسارد، نویسنده ارشد این مطالعه و استاد دانشگاه مک گیل، در بیانیه‌ای گفته است «روش‌های درمانی کمی برای این بیماری وجود دارد.»

بر اساس داده‌های سازمان بهداشت جهانی، در حال حاضر بیش از ۵۵ میلیون نفر در سراسر جهان به بیماری زوال عقل مبتلا هستند که بیش از ۶۰ درصد آنها در کشورهای فقیر و کمتر توسعه یافته زندگی می‌کنند.

انتظار می‌رود تعداد مبتلایان به زوال عقل در آینده افزایش یابد. همچنین گفته می‌شود زنان بیش از مردان به بیماری‌های زوال عقل مبتلا می‌شوند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

انجمن جهانی آلزایمر نیز تخمین زده است که تعداد افراد مبتلا به زوال عقل در ۲۰ سال آینده تقریبا دو برابر می‌شود. به گفته این انجمن در سال ۲۰۳۰ تعداد افراد مبتلا به این بیماری به ۷۸ میلیون و در سال ۲۰۵۰ به ۱۳۹ میلیون نفر خواهد رسید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دانشمندان پروتئینی را کشف کردند که می‌تواند با روند پیری مبارزه کند

نتایج یک تحقیق: مصرف گوشت قرمز برای دوبار در هفته می‌تواند خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را افزایش دهد

رژیم غذایی مناسب برای سلامت قلب کودکان به توصیه متخصصان چیست؟