Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

دانشمندان برزیلی واکسنی برای ترک کوکائین و کراک تولید کردند

«کالیکس کوکا»، واکسن ضدکوکائین برزیلی
«کالیکس کوکا»، واکسن ضدکوکائین برزیلی Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی با استفاده از  AFP
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

این واکسن که تا کنون در مراحل مختلف آزمایشات، از جمله مرحله آزمایش بر روی حیوانات نتیجه خوبی نشان داده است، یک واکنش پادتنی در بدن ایجاد می‌کند که مانع رسیدن مواد مخدر به مغز می‌شود.

آگهی

دانشمندان برزیلی از ایجاد روش درمانی جدید برای اعتیاد و تولید یک واکسن ضد کوکائین و کراک خبر داده‌اند. این پژوهش در دانشگاه فدرال مینا ژرایس برزیل صورت می‌گیرد و پروژه این واکسن که «کالیکس کوکا»‌ نام دارد هفته گذشته برنده ۵۰۰ هزار یورویی جایزه بهترین پروژه پزشکی آمریکای لاتین شد. این جایزه که توسط شرکت داروسازی یوروفارما تامین می‌شود به سرمایه‌گذاری بیشتر در این پروژه اختصاص پیدا کرده است.

دکتر فردریکو گارسیا، که مسئول هماهنگی تیم پژوهشگران است، افراد در حال ترک را هدف اصلی این واکسن می‌داند و می‌گوید: «ما معتقدیم افرادی که تلاش در ترک دارند و ترک را آغاز می‌کنند به کمک این واکسن بخت بیشتری برای دوری ادامه‌دار از مواد مخدر خواهند داشت، چرا که دیگر وارد چرخه لذت بردن از موادمخدر نخواهند شد.» 

او تاکید دارد که واکسن ضد کوکائین و کرک باید در چارچوب روش‌های درمانی اجتماعی، پزشکی و روان‌شناختی سنتی مورد استفاده قرار بگیرد و به تنهایی کمک کافی به معتادان نخواهد کرد. از سوی دیگر باید در نظر داشت که این واکسن از آثار دیگر مواد مخدر بر بدن از جمله تاثیرات کوکائین بر قلب و عروق یا کبد جلوگیری نمی‌کند.

آزمایش‌های جاری بر این نمونه واکسن در موش‌ها همچنین نتایج خوبی در محافظت از جنین‌ها از اثرات مواد مخدر داشته است، به طوری که پژوهشگران امیدوارند بتوانند از این محصول برای کمک به زنان معتاد باردار نیز استفاده کنند.

این واکسن اکنون به مرحله آزمایش نهایی بر انسان رسیده است. در صورتی که نتایج آزمایش‌ها بر روی انسان رضایت‌بخش باشد، این واکسن در انتظار دریافت مجوز استفاده عملی در کمک به درمان اعتیاد خواهد بود.

ایالات متحده نیز در سال‌های اخیر آزمایش‌ها و پژوهش‌هایی برای تولید واکسنی شبیه به «کالیکس‌کوکا»‌ از پیش برده است. 

بر اساس آمار دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل ایالات متحده آمریکا و برزیل به ترتیب اولین و دومین کشورهای درگیر با مصرف کوکائین و کرک در سطح جهان هستند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پلیس ترکیه از کشف سومین محموله بزرگ کوکائین در تاریخ این کشور خبر داد

نتایج مطالعات تازه: مواد مخدر و الکل فرد را خلاق‌تر نمی‌کند

کشف محموله کم‌سابقه مواد مخدر در آمریکا؛ «ماده فنتانیل کشف‌شده برای کشتن تمام شهروندان کفایت می‌کرد»