Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نتایج مطالعه جدید: آیا دیر غذا خوردن می‌تواند باعث چاقی شود؟

صرف غذای دیرهنگام
صرف غذای دیرهنگام Copyright Canva
Copyright Canva
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نتایج یک مطالعه که به تازگی انجام گرفته نشان می‌دهد صرف دیرهنگام وعده غذایی می‌تواند بر افزایش وزن انسان تاثیر مستقیم داشته باشد.

آگهی

نتایج یک مطالعه که به تازگی انجام گرفته نشان می‌دهد صرف دیرهنگام وعده غذایی می‌تواند بر افزایش وزن انسان تاثیر مستقیم داشته باشد.

دانشمندان می‌گویند خوردن دیروقت غذا از سه نظر یعنی تعداد کالری‌هایی که می‌سوزانیم، سطح گرسنگی ما و همینطور روش ذخیره‌سازی چربی در بدن‌مان بر تنظیم وزن تاثیر می‌گذارد.

با توجه به اینکه چاقی مفرط اکنون صدها میلیون نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار داده است، نتایج مطالعه تازه می‌تواند به افراد کمک کند تا تنها با صرف وعده‌های غذایی خود در چند ساعت زودتر، خطر چاق شدن را کاهش دهند.

فرانک شیر، عصب‌شناس در بیمارستان بریگهام بوستون و از نویسندگان این مطالعه، گفت: «تحقیقات قبلی توسط ما و دیگران نشان داده بود که دیر غذا خوردن با بالا رفتن خطر چاقی، افزایش چربی بدن و کاهش موفقیت در کاهش وزن مرتبط است. ما می‌خواستیم دلیل آن را بفهمیم و دریابیم چرا دیرخوردن خطر چاقی را افزایش می‌دهد.»

دانشمندان در این تحقیق شرکت‌کنندگان را به دو گروه تقسیم کردند. به یک گروه برنامه‌ای دقیق شامل سه وعده غذایی در روز در زمان‌های عادی (صبحانه در ساعت ۹ صبح، ناهار در ساعت ۱۳ و شام در حدود ساعت ۱۸ بعد از ظهر) داده شد، اما برای گروه دیگر ساعات وعده‌های غذایی تغییر کرد (صرف اولین وعده حدود ساعت ۱۳ و آخرین حدود ساعت ۲۱ شب؛ به عبارت دیگر ناهار، شام و وعده تکمیلی).

دانشمندان از طریق نمونه‌های خون، سؤالات نظرسنجی و سایر اندازه‌گیری‌ها دریافتند هنگامی که دیرتر غذا صرف می‌شود، سطح هورمون لپتین (که به ما می‌گوید چه زمانی سیر هستیم) در طول ۲۴ ساعت شبانه‌روز پایین‌تر می‌آید. امری که باعث می‌شود افراد احساس گرسنگی بیشتری داشته باشند و همینطور کالری‌ها نیز با سرعت کمتری سوزانده شوند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

آزمایش‌ها همچنین نشان دادند تغییر ساعات صرف غذا سبب شد تا ژن بافت چربی (که بر نحوه ذخیره چربی بدن تأثیر می‌گذارد) فرآیند چربی‌زایی را افزایش دهد و در سوی مقابل از شدت فرآیند تجزیه چربی بکاهد.

محققان می‌گویند چاقی می‌تواند منجر به سایر مشکلات سلامتی، از جمله دیابت و سرطان شود، بنابراین در وهله اول یافتن راه‌هایی برای جلوگیری از پیشرفت آن تفاوت بزرگی در سلامت جمعیت جهان ایجاد می‌کند.

نتایج مطالعات تازه در نشریه علمی «Cell Metabolism» منتشر شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چه غذاهایی استرس را کاهش می‌دهند؟

وقتی هوا خیلی گرم است چه کار کنیم تا خوب بخوابیم ؟

«بیماری پروتز پستان»؛ چرا جراحی برای برداشتن ایمپلنت سینه رو به افزایش است؟