Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

«ویاگرای زنانه» برای افزایش میل جنسی وارد مرحله آزمایش بالینی می‌شود

پچ استروژن برای زنان
پچ استروژن برای زنان Copyright Canva
Copyright Canva
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دانشمندان بریتانیایی در حال ساخت یک چسب تستوسترون برای زنان دارای علائم یائسگی هستند که می‌تواند میل جنسی را در آن‌ها تقویت کند و سلامتشان را به طور چشمگیری بهبود بخشد.

آگهی

دانشمندان بریتانیایی در حال ساخت یک چسب تستوسترون برای زنان دارای علائم یائسگی هستند که می‌تواند میل جنسی را در آن‌ها تقویت کند و سلامتشان را به طور چشمگیری بهبود بخشد.

شرکت «مدهرانت» (Medherant) در طرحی با مشارکت دانشگاه واریک انگلستان قصد دارد تا پایان سال جاری آزمایشات بالینی را برای محصول جدید خود آغاز کند. این شرکت این هفته اعلام کرد که تقریباً ۳ میلیون پوند (معادل ۳.۴ میلیون یورو) برای انجام این کار پول جمع‌آوری کرده است.

اگر مطالعات به خوبی پیش برود و این چسب توسط مقامات وزارت بهداشت بریتانیا تایید شود، تنها چسب تستوسترون در دسترس برای زنان در سراسر جهان لقب خواهد گرفت.

پیشتر در سال ۲۰۰۶ یک‌گونه از این چسب‌ها به نام «اینترینسا» (Intrinsa) توسط شرکت «پروکتر/گمبل» ساخته شده بود و مقامات شرکت توانسته بودند مجوز آژانس دارویی اروپا را نیز برای آن به دست بیاورند. با این حال سازمان غذا و داروی آمریکا به دلایل مرتبط با سلامت از ارائه تایید برای این محصول خودداری کرد و مجوز بازاریابی آن نیز بعدتر به درخواست خود تولیدکننده لغو شد.

تستوسترون هورمون اصلی در مردان به شمار می‌رود، با این حال وجود آن برای زنان نیز ضروری است و تولید آن در بدن آنان پس از یائسگی به شدت کاهش می‌یابد. امری که می‌تواند کاهش میل جنسی را در پی داشته باشد.

در حال حاضر زنانی که علائم یائسگی دارند می‌توانند از «درمان جایگزینی هورمون» (HRT) استفاده کنند. در این روش با چسب‌های هورمونی استروژن و پروژسترون از عوارض یائسگی شامل گرگرفتگی، تحلیل ماهیچه‌ها، خشکی واژن، پوکی استخوان و کاهش میل جنسی جلوگیری می‌شود. با این حال تا کنون هیچ نسخه تستوسترونی از این چسب‌ها وجود نداشته است.

کارشناسان می‌گویند در نتیجه این کمبود در بازار، برخی زنان رو به استفاده از ژل‌ها و کرم‌هایی آورده‌اند که در واقع تنها برای استفاده مردان تایید شده است و این به خود زنان مصرف‌کننده بستگی دارد که میزان دُز صحیح مصرف آن را بفهمند.

این روش خطراتی را به همراه دارد؛ به ویژه اگر بدانیم مصرف ناصحیح و دُز بالای این ماده می‌تواند باعث بالا رفتن وزن، ایجاد آکنه روی پوست و همینطور افزایش رشد مو شود. در مقابل اما چسب تولیدشده توسط شرکت مدهرانت به پوست بدن زنان می‌چسبد و به طور منظم و کنترل‌شده مقدار مناسب تستوسترون را آزاد می‌کند. این چسب فقط دو بار در هفته نیاز به تعویض دارد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

دیوید هیدلتون، استاد شیمی در دانشگاه وارویک و بنیانگذار شرکت مدهرانت، در این خصوص می‌گوید: «با استفاده از این فناوری که کارآمدی خود را هم‌اکنون ثابت کرده است، ما می‌توانیم از چسب جدید خود برای حذف دردسرهای بی‌مورد از زندگی روزمره زنان استفاده کنیم.»

آقای هادلتون اضافه کرد پچ تستوسترون «بسیار مورد نیاز» است، اما فقط «در دسترس نیست».

پیشتر یک تحقیق در آمریکا در سال ۲۰۱۹ نشان داده بود که ۴۰ درصد از زنان بالای ۶۰ سال در این کشور به دلیل علائم مربوط به دوره پس از یائسگی، به ویژه خشکی واژن، از میل جنسی پایینی برخوردار هستند.

در حال حاضر در دستورالعمل‌های یائسگی صادرشده توسط موسسه ملی بهداشت و مراقبت عالی (NICE) وابسته به وزارت بهداشت بریتانیا خطاب به پزشکان آمده است در صورتی که درمان جایگزینی هورمون به تنهایی مؤثر نباشد، مکمل‌های تستوسترون برای افراد یائسه با میل‌ جنسی پایین در نظر گرفته شود.

محققان شرکت مدهرانت گفته‌اند آزمایش بالینی محصول جدید را در پائیز ۲۰۲۳ آغاز خواهند کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

افسانه یا واقعیت؛ یائسگی مردانه چیست و تا چه میزان بر کیفیت زندگی تاثیر می‌گذارد؟

آيا میل زنان به سکس با افزایش سن کم می‌شود؟

وقتی هوا خیلی گرم است چه کار کنیم تا خوب بخوابیم ؟