Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

اولین پیوند قلب خوک به انسان؛ بیمار پس از دو ماه درگذشت

اولین پیوند قلب خوک به انسان
اولین پیوند قلب خوک به انسان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مردی که برای نخستین بار در تاریخ، قلب یک خوک را با موفقیت و بدون پس زده شدن سریع، دریافت کرده بود، روز سه شنبه ۸ مارس، دو ماه بعد از عمل پیوند درگذشت.

آگهی

مردی که برای نخستین بار در تاریخ، قلب یک خوک را با موفقیت و بدون پس زده شدن سریع، دریافت کرده بود، روز سه شنبه ۸ مارس، دو ماه بعد از عمل پیوند درگذشت.

دیوید بنت ۵۷ ساله که از بیماری قلبی رنج می‌برد، با علم به این که ممکن است این عمل جراحی جواب ندهد داوطلب دریافت قلب خوک بود و پیش از عمل جراحی گفته بود: «می‌دانم که این تیری در تاریکی است، اما این تنها شانس من است».

AP Photo
دیوید بنت ۵۷ ساله دو ماه بعد از عمل پیوند قلب خوک درگذشتAP Photo

سازمان غذا و داروی آمریکا مجوز اضطراری این پیوند را برای این بیمار که واجد شرایط پیوند معمولی نبوده صادر کرده بود.

بارتلی گریفیث، جراح این پیوند با ابراز تاسف عمیق خود و تیمش از مرگ آقای بنت با تقدیر از وی گفت که او مردی شجاع بود و تا پایان جنگید.

تیم پزشکی دانشگاه مریلند آمریکا به علت دقیق مرگ آقای بنت اشاره‌ای نکرده‌ و گفته‌اند که که وضعیت جسمی بیمار از چند روز پیش وخیم شده بوده است. پس زده شدن عضو پیوندی و عفونت به همراه دیگر دشواری و پیچیدگی‌ها، از خطرات عمل پیوند هستند.

خوک‌ها اهداکنندگان ایده آلی هستند و امروزه از خوک در جراحی‌های پزشکی استفاده‌های متعددی می‌شود از پیوند دریچه‌ قلب خوک گرفته تا پیوند کلیه و پوست این حیوان به قربانیان سوختگی.

دیوید بنت حدود دو ماه با قلب خوک اصلاح ژنتیکی شده زنده ماند که نقطه عطفی در عمل‌های پیوند مشابه به شمار می‌رود. در عمل جراحی مشابهی در سال ۱۹۸۴ میلادی یک نوازد در حال مرگ در کالیفرنیا که قلب یک بابون را دریافت کرده بود بعد از ۲۱ روز درگذشت.

در سال گذشته میلادی در آمریکا بیش از ۴۱ هزار عمل پیوند انجام شد، حدود ۳۸۰۰ مورد از این جراحی ها پیوند قلب بود. حدود ۱۰۶ هزار بیمار در آمریکا درانتظار پیوند عضو هستند و سالیانه نزدیک به ۶ هزار بیمار قبل از رسیدن نوبت، جان خود را از دست می‌دهند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

برای نخستین بار در جهان قلب یک خوک به انسان پیوند زده شد

دوئل صبحگاهی قهوه و چای؛ کدامیک برای سلامتی مفیدتر است؟

نتیجه تحقیق ۲۰ ساله؛ سبک زندگی بی‌تحرک و نشستن جلوی تلویزیون چه بلایی بر سر ما می‌آورد؟