نتیجه یک تحقیق: پادتن ایجاد شده بر اثر ابتلا به سویه دلتا بیشتر از پادتن ناشی از واکسن است

تزریق واکسن در اندونزی
تزریق واکسن در اندونزی Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با این وجود طبق نتایج یک تحقیق که به تایید مراکز پزشکی آمریکا نیز رسیده افرادی که واکسن نمی‌زنند و به کووید مبتلا می‌شوند بیش از سایرین در خطر بستری، مرگ و حتی عوارض و عواقب پس از بهبود از بیماری کووید-۱۹ قرار دارند.

آگهی

یافته‌های یک مطالعه جدید نشان می‌دهد بدن افرادی  که از سویه دلتای ویروس کرونا جان سالم به در برده‌اند، نسب به کسانی که صرفا واکسن دریافت کرده‌اند، ایمنی بالاتری دارند.

این یافته جدید که به بحث‌ها در خصوص مقایسه میان ایمنی ایجاد شده در بدن پس از بیماری و همچنین پادتنی که توسط واکسن به بدن منتقل می‌شود، دامن می‌زند به تایید مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده آمریکا نیز رسیده است.

خبرگزاری فرانسه گزارش داده که با این حال نویسندنگان این مقاله هشدار داده‌اند افراد واکسینه نشده با خطرات بیشتری از جمله بستری شدن در بیمارستان و حتی مرگ احتمالی و البته اثرات و عوارض بلندمدت حاصل از این بیماری مواجه خواهند بود.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده در بیانیه‌ای در این خصوص ضمن تاکید بر اینکه ویروس‌ها به صورت مداوم در حال تغییر هستند، می‌افزاید: «در طول دوران تحقیق سطح محافظت بدن در مقابل ویروس کرونا از سوی واکسن و همچنین پادتنی که بعد از بیماری در افراد ایجاد می‌شود، تغییر کرده است. به این معنا که با جهش‌های جدیدی که در ویروس ایجاد شده، میزان ایمنی تولید شده در بدن پس از رهایی از بیماری کاهش یافته است.»

این مرکز همچنین در ادامه تاکید کرده که همچنان واکسیناسیون، امن‌ترین استراتژی برای محافظت بدن در برابر بیماری کووید-۱۹ به شمار می‌رود.

این تجزیه و تحلیل قبل از همه‌گیری سویه اومیکرون صورت گرفته و به نظر می‌رسد هم تاثیر واکسن و هم اثر ایمنی ناشی از عفونت کاهش یافته باشد.

این پژوهش که در دو ایالت آمریکا در نیویورک و کالیفرنیا صورت گرفته متعلق به بازه زمانی ۳۰ مه تا ۳۰ نوامبر ۲۰۲۱ می باشد.

نتایج این پژوهش همچنین تاکید دارد که پیش از اینکه دلتا به سویه غالب در بیماری کووید-۱۹ تبدیل شود، واکسیناسیون ایمنی بیشتری در افراد ایجاد می‌کرد اما زمانی که این نوع در اواخر ژوئن و ژوئیه به شدت در سطح جهان گسترش یافته، این رابطه دستخوش تغییر شده است.

تا هفته سوم اکتبر، نرخ ابتلا در بین افراد واکسینه شده بدون سابقه کووید در کالیفرنیا ۶ برابر و در نیویورک ۵ برابر کمتر از افرادی بوده که واکسن نزده بودند و پیشتر هم به کووید مبتلا نشده بودند.

اما این میزان در میان افرادی که پیشتر سابقه ابتلا به این بیماری را داشتند بسیار کمتر بوده است. این گروه در کالیفرنیا ۲۹ برابر و در نیویورک ۱۵ برابر کمتر از افرادی که واکسینه نشده و پیشتر هم به کرونا مبتلا نشده بودند، به این ویروس آلوده شده‌اند.

بر اساس این تحقیق، بیشترین میزان محافظت در میان افرادی دیده شده که هم پیشتر به کووید مبتلا شده و هم واکسن را دریافت کرده‌ بودند. نویسندگان این پژوهش می‌گویند بستری شدن در بیمارستان نیز تابع الگوی مشابهی بوده است.

تحقیقات دیگر از از جمله پژوهش‌هایی که در ماه اوت در اسرائيل انجام شد نشان می‌داد که ایمنی طبیعی حاصل از سویه دلتا از واکسن‌ها قوی‌تر بوده است اما پیشتر مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده با نتیجه گیری آن پژوهش مخالفت کرده بود.

پژوهش جدید که به تایید آمریکا هم رسیده در پایان نتیجه گرفته که به مطالعات بیشتری برای تعیین مدت زمان محافظت از عفونت قبلی بر اساس نوع، شدت و علائم از جمله سویه اومیکرون نیاز است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اسرائیل تزریق دُز چهارم واکسن کرونا را برای مهار اومیکرون پیشنهاد کرد

آژانس دارویی اروپا واکسن ضدکرونای شرکت «نواواکس» را تایید کرد

روز جهانی پارکینسون؛ ۷ عاملی که که علائم بیماری را بدتر می‌کنند