Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

آژانس دارویی اروپا واکسن ضدکرونای شرکت «نواواکس» را تایید کرد

European Medicines Agency, EMA
European Medicines Agency, EMA Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در ساختار این واکسن، مانند واکسن‌هایی که در دوران کودکی به اطفال تزریق می‌شود، از قطعات خالص ویروس کرونا برای تحریک پاسخ ایمنی بدن استفاده شده است.

آگهی

سازمان تنظیم مقررات دارویی اروپا روز دوشنبه ۲۰ دسامبر واکسن ضدکرونای تولیدی توسط شرکت بیوتکنولوژی آمریکایی «نواواکس» را تایید کرد؛ به این ترتیب نوواکسووید (Nuvaxovid) پنجمین واکسنی است که از زمان همه‌گیری کووید۱۹ سوی آژانس دارویی اروپا تایید می‌شود.

در این واکسن که باید در دو دُز تزریق شود، بر خلاف واکسن‌هایی همچون فایزر‌-بیون‌‌تک، مدرنا و اسپایک‌وکس از فناوری «آران‌ای پیام‌رسان» استفاده نشده و متکی بر یک فناوری کلاسیک یعنی تولید واکسن‌ مبتنی بر پروتئین است.

در ساختار این واکسن، مانند واکسن‌هایی که در دوران کودکی به اطفال تزریق می‌شود، از قطعات خالص ویروس کرونا برای تحریک پاسخ ایمنی بدن استفاده می‌شود و همین موضوع احتمالا می‌تواند از شک و تردیدهای مخالفان واکسیناسیون نیز بکاهد.

اتحادیه اروپا پیش از این ۲۰۰ میلیون دُز واکسن «نوواکسووید» را پیش‌خرید کرده است که قرار بود این محموله پس از تایید آن از سوی آژانس دارویی اروپا به مقامات اروپایی تحویل داده شود.

موثر بودن این واکسن در مقابل ویروس کرونا و سویه‌های قدیمی‌تر آن ثابت شده و شرکت «نواواکس» اعلام کرده که در حال حاضر در حال ارزیابی عملکرد این واکسن در مقابل سویه اومیکرون است.

اقدام اتحادیه اروپا برای خرید واکسن‌های جدید در حالی است که سویه جدید اومیکرون به سرعت در حال شیوع در سراسر این اتحادیه است.

تنها در فرانسه بار دیگر شمار مبتلایان به کووید۱۹ بطور قابل توجهی افزایش یافته و حتی به رقم ۵۰ هزار مبتلا در روز رسیده است. این وضعیت باعث شده که برخی کشورهای غیراروپایی از جمله اسرائیل اتباعشان را از سفر به شماری از کشورهای اروپایی از جمله فرانسه منع کنند.

تلاش دولت‌های اروپایی برای مهار کرونا و تسریع در واکسیناسیون عمومی در حالی ادامه دارد که در بسیاری از کشورها همچنان تجمعات در مخالفت با واکسیناسیون و وضع محدودیت‌های اجتماعی برگزار می‌شود.

از اواخر دسامبر ۲۰۱۹ میلادی، یعنی از زمان شناسایی اولین مبتلای به کووید۱۹ در چین، دست‌کم ۵ میلیون و ۳۴ هزار نفر در سراسر جهان به دلیل آلودگی به کرونا جان خود را از دست داده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نتیجه یک تحقیق: پادتن ایجاد شده بر اثر ابتلا به سویه دلتا بیشتر از پادتن ناشی از واکسن است

تاکید بر توزیع عادلانه واکسن‌های کرونا در «روز جهانی همبستگی بشر»

شرکت نواواکس از تولید واکسن جدید کرونا با اثربخشی ۹۳ درصدی خبر داد