Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اتحادیه اروپا برای خرید ۲۰۰ میلیون دوز واکسن کرونا با شرکت نواواکس توافق کرد

توافق اتحادیه اروپا با شرکت آمریکایی نواواکس برای خرید واکسن
توافق اتحادیه اروپا با شرکت آمریکایی نواواکس برای خرید واکسن Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورنیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کمیسیون اتحادیه اروپا روز چهارشنبه اعلام کرد که با شرکت آمریکایی نواواکس برای خرید ۲۰۰ میلیون دوز واکسن کرونا به توافق رسیده است.

آگهی

کمیسیون اتحادیه اروپا روز چهارشنبه اعلام کرد که با شرکت آمریکایی نواواکس برای خرید ۲۰۰ میلیون دوز از واکسن کرونا به توافق دست یافته است.

تصمیم اتحادیه اروپا برای خرید واکسن از این شرکت آمریکایی پس از تأیید آژانس دارویی اروپا اتخاذ شد. شرکت نواواکس این واکسن‌ها را بر پایه پروتئین تولید کرده است که در آن از قطعات خالص ویروس برای تحریک پاسخ ایمنی بدن استفاده می‌شود. از این روش برای تولید واکسن‌های دیگری مانند سیاه سرفه و زونا نیز استفاده شده است.

راهبرد جدید اتحادیه اروپا تنوع بخشیدن به واکسن‌هایش پس از سرمایه‌گذاری زیاد روی واکسن‌های «ام.آر.ان.ای» تولید شده توسط «فایزر-بیون‌تک» و «مدرنا» است.

استلا کریاکیدیس، کمیسر بهداشت اتحادیه اروپا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: «توافق جدید ما با نواواکس، مجموعه واکسن های ما را با افزودن واکسن دیگری که بر پایه پروتئین تولید شده است، گسترش می‌دهد.»

کمیسیون اروپا اعلام کرد که بر اساس این قرارداد، پس از اتمام تحقیقات، کشورهای عضو اتحادیه اروپا قادر خواهند بود ۱۰۰ میلیون دوز واکسن نواواکس را خریداری کنند. آن‌ها همچنین اختیار خرید ۱۰۰ میلیون دوز اضافی تا سال ۲۰۲۳ را نیز خواهند داشت.

توافق اولیه شرکت نواواکس با اتحادیه اروپا در دسامبر سال ۲۰۲۰ به دست آمد اما توافق نهایی به دلیل مشکلاتی که این شرکت آمریکایی با آنها روبرو شد، به تأخیر افتاد.

بر اساس اعلام کمیسیون اتحادیه اروپا، این توافق به کشورهای عضو این اتحادیه اجازه می‌دهد اولین دوزهای نواواکس را در سه ماهه آخر سال جاری دریافت کنند.

شرکت نواواکس در بیانیه ای این توافق را تأیید و اعلام کرد که در حال تکمیل ارسال داده‌های واکسنش به آژانس دارویی اروپا در سه ماهه سوم سال جاری است. این شرکت انتظار دارد که تحویل دوزهای اولیه واکسن پس از تأیید توسط اتحادیه اروپا آغاز شود.

اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا هم در این خصوص گفت: «با افزایش گونه های جدید کرونا در اروپا و سراسر جهان، قرارداد جدید با شرکتی که واکسن خود را با موفقیت در برابر گونه های مختلف کرونا آزمایش کرده است، حفاظت از شهروندانمان را بیشتر تضمین می‌کند.»

اتحادیه اروپا در مجموع ۲.۴ میلیارد دوز واکسن فایزر را طی سه قرارداد مختلف رزرو کرده است. همچنین این اتحادیه۴۶۰ میلیون دوز واکسن مدرنا خریداری کرده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

همچنین اتحادیه اروپا ۴۰۵ میلیون دوز واکسن «ام.آر.ان.ای» تولید شده توسط کیور-وک را رزرو کرده است. البته این واکسن تاکنون در آزمایشات کارایی محدودی را از خود نشان داده و به تایید آژانس‌های ناظر نرسیده است.

اتحادیه اروپا پیشتر قراردادهایی با شرکت‌های «آسترازنکا» و «جانسون اند جانسون» برای خرید واکسن امضا کرده است اما این اتحادیه پس از نگرانی‌های به وجود آمده، وابستگی خود را به این نوع واکسن‌ها کاهش داد.

شرکت نواواکس، هفتمین شرکتی است که اتحادیه اروپا قرارداد خرید واکسن کرونا را با آن امضا کرده است.

شرکت داروسازی سانوفی فرانسه نیز در تلاش است واکسن کرونای مبتنی بر پروتئین را با همکاری شرکت بریتانیایی گلاکسواسمیت‌کلاین تولید کند. البته آزمایش‌های آن‌ها در ماه دسامبر به نتیجه نرسید و تولید آن را به تأخیر افتاد. این دو شرکت‌ اروپایی پیشتر قرار دادی را با اتحادیه اروپا برای عرضه این نوع واکسن امضا کرده بودند.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، اتحادیه اروپا ۵۰ درصد از جمعیت خود را با واکسن‌های شرکت‌های «مدرنا»، «فایزر-بیون‌تک»، «آسترزنکا» و «جانسون اند جانسون» واکسینه کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دستکم ۵۰۰ مرگ در روز؛ مقامات ایران در کُندی واکسیناسیون دیگری را متهم می‌کنند

کمیسیون اروپا برای سومین قرارداد پیش‌خرید واکسن کرونا چراغ سبز نشان داد

ادعای وزیر مجارستان برای امور اتحادیه اروپا: تامین امنیت اروپا بدون تعامل با روسیه ممکن نیست