Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

آلمان برای خرید واکسن «اسپوتنیک وی» با روسیه وارد مذاکره می‌شود

واکسن روسی «اسپوتنیک وی»
واکسن روسی «اسپوتنیک وی» Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به گفته وزیر بهداشت آلمان، کمیسیون اروپا روز چهارشنبه اعلام کرده که از جانب بیست و هفت کشور عضو برای خرید واکسن «اسپوتنیک وی» با روسیه مذاکره نخواهد کرد.

آگهی

وزیر بهداشت آلمان روز پنجشنبه اعلام کرد که کشورش به زودی با مقامات روسیه برای خرید احتمالی واکسن «اسپوتنیک وی» وارد مذاکره خواهد شد.

«اسپوتنیک وی» محصول نخستین پروژه تولید واکسن کرونا در روسیه است که برخی کشورها از چندی پیش واردات و استفاده همگانی از آن را برای مقابله با بیماری کووید۱۹ آغاز کرده‌اند.

این واکسن هم اکنون از سوی آژانس دارویی اروپا تحت بررسی و مطالعه است و هنوز مجوز رسمی آن برای توزیع و استفاده در کشورهای عضو صادر نشده است.

ینس اشپان، وزیر بهداشت آلمان که با یک شبکه رادیویی گفتگو می‌کرد ضمن اعلام تمایل کشورش برای خرید واکسن «اسپوتنیک وی» گفت: «من به نمایندگی از آلمان توضیحاتی به شورای وزاری بهداشت اتحادیه ارائه دادم و تصریح کردم که به زودی گفتگوهای دوجانبه‌ای با روسیه در این خصوص خواهیم داشت تا بدانیم چه زمانی و چه میزان دوز ممکن است به ما تحویل داده شود.»

به گفته وزیر بهداشت آلمان کمیسیون اروپا روز چهارشنبه اعلام کرد که از جانب بیست و هفت کشور عضو برای خرید واکسن «اسپوتنیک وی» با روسیه مذاکره نخواهد کرد.

وزیر بهداشت آلمان از همین رو در نشستی مجازی همتاهای خود در کشورهای عضو اتحادیه تاکید کرد که برلین به صورت جداگانه مذاکرات مقدماتی را با روسیه جهت خرید واکسن اسپوتنیک آغاز خواهد کرد.

از سوی دیگر یک فرد نزدیک وزارت بهداشت آلمان به خبرگزاری رویترز گفت که مقامات آلمانی در آستانه شروع گفتگوهای جدی با روسیه برای خرید واکسن «اسپوتنیک وی» هستند و هرگونه توافق نهایی در این خصوص به داده‌های تحت بررسی از سوی آژانس دارویی اروپا بستگی دارد.

واکسن روسی «اسپوتنیک وی» هم اکنون در ۵۹ کشور جهان ثبت شده و مجوز استفاده دریافت کرده اما آژانس دارویی اتحادیه اروپا هنوز برای این واکسن مجوز صادر نکرده است.

این واکسن طبق گزارشی که نشریه علمی لنست پیش‌تر منتشر کرد بر اساس نتایج مرحله سوم آزمایش‌های بالینی ۹۱.۶ درصد در برابر ویروس کرونا کارایی دارد.

شایع‌ترین عواض جانبی این واکسن ابتلا به بیماری شبیه آنفولانزا، درد در محل تزریق، سردرد و بی حالی و خستگی ناشی از کمبود انرژی عنوان شده است.

وزیر بهداشت دولت فدرال آلمان در حالی از آغاز قریب‌الوقوع مذاکرات دوجانبه با روسیه جهت خرید واکسن «اسپوتنیک وی» خبر داده که به گفته رئیس دولت محلی در ایالت باواریا، این ایالت پیش‌تر بر سر «قراردادی اولیه» جهت خرید ۲.۵ میلیون دوز واکسن روسی با مسکو مذاکره کرده است.

روند انجام واکسیناسیون در اتحادیه اروپا به دلیل کندی با انتقاد‌های زیادی همراه است و برخی کشورهای عضو از هم‌اکنون برای خرید واکسن روسی ابراز تمایل کرده‌اند.

مجارستان در حال حاضر تنها کشور عضو اتحادیه اروپا است که واکسن روسی اسپوتنیک را دریافت و به شهروندانش تزریق کرده است.

کشورهای اتحادیه اروپا هم اکنون به طور متوسط نخستین دوز واکسن کرونا را به پانزده درصد جمعیت بزرگسال خود تزریق کرده‌اند.

این در حالیست که بیش از ۶۰ درصد جمعیت بزرگسالان در بریتانیا و بیش از ۴۰ درصد این جمعیت در ایالات متحده آمریکا تاکنون نخستین دوز واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پارلمان آلمان محدودیت‌های جدید کرونایی را همزمان با تظاهرات معترضان تصویب کرد

آلمان فرانسه را در فهرست کشورهای کرونایی پرخطر قرار می‌دهد

«رویکرد خصمانه روسیه» و الزامات جدید ناتو؛ آلمان به ۷۵ هزار نظامی بیشتر نیاز دارد