آلمان: در صورت تائید اداره دارویی اروپا آماده استفاده از واکسن روسی هستیم

واکسن روسی «اسپوتنیک وی»
واکسن روسی «اسپوتنیک وی» Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

برلین در حالی از آمادگی خود برای استفاده از واکسن «اسپوتنیک وی» سخن می‌گوید که وزیر خارجه فرانسه مسکو و پکن را متهم کرد که از واکسن کرونا به عنوان «سلاحی ژئوپولیتیک» استفاده می‌کنند.

آگهی

دولت آلمان روز جمعه اعلام کرد که آماده استفاده از واکسن روسی «اسپوتنیک وی» برای مقابله با همه گیری ویروس کرونا در صورت تائید آن از سوی اداره دارویی اروپا است.

این در حالی است که ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه واکسن «اسپوتنیک وی» را ابزاری برای «تبلیغات سیاسی» توصیف کرد. وی روز جمعه گفت: «نحوه مدیریت [توزیع واکسن اسپوتنیک] نشان می دهد که [این واکسن] بیش از آنکه ابزاری برای ابراز همبستگی و کمک پزشکی باشد به ابزاری برای تبلیغات سیاسی و دیپلماسی تهاجمی تبدیل شده است.»

وزیر خارجه فرانسه در بخش دیگری از سخنانش روسیه و چین را متهم کرد که کارزار واکسیناسیون در برابر بیماری همه گیر «کووید ۱۹» را به عرصه «جنگ برای گسترش نفوذ» خود تبدیل کرده اند. به گفته ژان ایو لودریان مسکو و پکن از واکسن کرونا به عنوان «سلاحی ژئوپولیتیک» استفاده می کنند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

آلمان و فرانسه به عنوان دو قدرت اصلی اتحادیه اروپا در حالی در مورد واکسن روسی «اسپوتنیک وی» موضعی متفاوت اتخاذ کرده اند که انتقادها در هر دو کشور از نحوه مدیریت بحران شیوع بیماری «کووید ۱۹» و روند «کند» واکسیناسیون افزایش یافته است.

کشورهای غربی تا پیش از تائید کارایی ۹۱ درصدی واکسن «اسپوتنیک وی» در نشریه معتبر «لانست» در ماه فوریه با دیده شک و تردید به این واکسن روسی می نگریستند. اداره دارویی اروپا که تاکنون استفاده از چهار واکسن «فایزر-بیون تک»، «مدرنا»، «آسترازنکا» و «جانسون و جانسون» را تائید کرده است هم اکنون در حال بررسی میزان کارایی و ایمنی واکسن «اسپوتنیک وی» است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

صدراعظم آلمان کارخانه مهمات‌سازی جدید را به هدف کمک به اوکراین افتتاح کرد

سبقت هند از چین در صدر؛ چند دانشجوی ایرانی در آلمان مشغول به تحصیل هستند؟

تصاویری از کارناوال سنتی شهر کلن؛ هزاران نفر به خوشگذرانی پرداختند