لنست: واکسن روسی «اسپوتنیک» تا حدود ۹۲ درصد در مقابل کووید۱۹ موثر است

photo
photo Copyright AP
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مجله معتبر پزشکی «لنست» نوشت که واکسن اسپوتنیک ساخت روسیه بیش از نود درصد کارآیی مقابله با ویروس کرونا دارد.

آگهی

مجله پزشکی «لنست» با پایان دادن به شایعات درباره واکسن روسی «اسپوتنیک وی» اعلام کرد که این واکسن ۹۱.۶ درصد در مقابل بیماری کووید۱۹ مقاومت می‌کند.

در گزارش این مجله که از معتبرترین و مشهورترین هفته‌نامه‌های پزشکی جهان است، آمده که این واکسن مقابله با ویروس کرونا، روی افراد بالای ۶۵ سال اثر دارد و از سالخوردگان در مقابل حمله ویروس کرونا محافظت می‌کند.

در هفته‌های گذشته خبرهای فراوانی مبنی برعدم شفافیت روسیه درباره اعلام نتیجه فاز سوم واکسن اسپوتنیک منتشر شده بود و حتی اتحادیه پزشکان مکزیک از دولت این کشور بابت خرید میلیون‌ها دوز از این واکسن انتقاد کرده بودند.

مجله لنست می‌گوید هنوز هیچ گزارشی از اثرات جانبی و خطرناک واکسن اسپوتنیک گزارش نشده است.

مسکو برای صادرات این واکسن به کشورهای دیگر یا تولید در خارج از روسیه، برنامه‌ریزی کرده و بیش از ۵۰ کشور جهان برای خرید بیش از ۱.۲ میلیارد دوز از این واکسن ابراز تمایل کرده‌اند.

دولت روسیه روز سه‌شنبه اعلام کرد که می‌تواند در اولین فرصت ۱۰۰ میلیون دوز از واکسن اسپوتنیک را به اتحادیه اروپا تحویل بدهد.

این هفته دولت آلمان نیز از نهادهای نظارتی-بهداشتی اروپا خواست تا با تایید سریع واکسن اسپوتنیک، اجازه خرید این واکسن به دولت آلمان را بدهند.

«اسپوتنیک وی» در موسسه ویروس شناسی گامالیا وابسته به وزارت بهداشت روسیه ساخته شده است.

ایران یکی از اولین کشورهایی است که قرار است دوزهای واکسن «اسپوتنیک وی» را دریافت کند. سفیر ایران در مسکو روز دوشنبه اعلام کرد که در اولین محموله، میزان ده هزار دوز از این واکسن به ایران ارسال خواهد شد و تا آخر بهمن ماه قرار است ۱۰۰ هزار دوز واکسن وارد ایران شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایران از قرارداد دو میلیون عددی واکسن «اسپوتنیک وی» با روسیه خبر داد

نخستین محموله واکسن اسپوتنیک‌وی روسیه وارد ایران شد

خرید واکسن روسی؛ اختلاف‌ نظر وزیر بهداشت ایران و مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی