روسیه از تولید واکسن «اسپوتنیک وی» در چهار کشور اتحادیه اروپا خبر داد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
ورود محموله واکسن اسپوتنیک وی به اسلواکی
ورود محموله واکسن اسپوتنیک وی به اسلواکی   -  Copyright  AP Photo

کیریل دیمیتریف، رئیس صندوق سرمایه گذاری مستقیم روسیه با انتشار بیانیه‌ای از حصول توافق با شرکت‌هایی از چهار کشور اروپایی برای آغاز تولید واکسن «اسپوتنیک وی» خبر داد.

صندوق سرمایه گذاری مستقیم روسیه و مرکز ملی تحقیقات علمی ویروس شناسیِ گامالیا به عنوان تولیدکنندگان این واکسن کرونای «اسپوتنیک وی» روز دوشنبه اعلام کردند که مجوز لازم برای تولید این واکسن روسی را از آژانس دارویی اروپا اخذ کرده‌اند.

مطابق بیانیه رئیس صندوق سرمایه گذاری مستقیم روسیه تولید واکسن «اسپوتنیک وی» با همکاری شرکت‌هایی از ایتالیا، اسپانیا، فرانسه و آلمان تولید خواهد شد.

اتاق بازرگانی ایتالیا و روسیه نیز روز سه‌شنبه گذشته اعلام کرده بود که بر پایه توافق حاصل شده با یک شرکت ایتالیایی تولید واکسن «اسپوتنیک وی» از ژوئیه امسال در این کشور به عنوان نخستین کشور عضو اتحادیه اروپا آغاز خواهد شد.

آژانس دارویی اروپا از ۴ مارس بررسی کارایی، ایمنی و کیفیت واکسن روسی «اسپوتنیک وی» را با هدف ارزیابی انطباق آن با استانداردهای اتحادیه اروپا آغاز کرد ولی برخی کشورهای عضو اروپایی از جمله مجارستان و اسلواکی به طور مستقل این واکسن را تایید و تزریق آن را آغاز کردند.