Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

تشبیه انتقادبرانگیز اسپوتنیک به «رولت روسی»؛ ایتالیا واکسن روسی می‌سازد

نمونه واکسن روسی اسپوتنیک وی
نمونه واکسن روسی اسپوتنیک وی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سازنده واکسن روسی «اسپوتنیک وی»(Sputnik V) علیه ویروس کرونا خواستار عذرخواهی کریستا ویرتومر-هوخه، رئیس هیئت مدیره آژانس دارویی اروپا(EMA) به دلیل توصیف تایید فوری استفاده اضطراری واکسن به دست زدن به قمار «رولت روسی» شد.

آگهی

سازنده واکسن روسی «اسپوتنیک وی»(Sputnik V) علیه ویروس کرونا خواستار عذرخواهی کریستا ویرتومر-هوخه، رئیس هیئت مدیره آژانس دارویی اروپا(EMA) به دلیل توصیف تایید فوری استفاده اضطراری واکسن به دست زدن به قمار «رولت روسی» شد.

مرکز ملی تحقیقات علمی ویروس شناسیِ گامالیا در روسیه با انتشار متنی در حساب رسمی توییتر واکسن «اسپوتنیک وی» ضمن اشاره به تایید این واکسن از سوی ۴۶ کشور جهان، اعلام کرد که دیدگاه‌های منفی مطرح شده توسط آژانس دارویی اروپا در مورد واکسن «اسپوتنیک وی» شائبه‌هایی را در مورد وجود رویکرد سیاسی این آژانس در روند بررسی این واکسن ایجاد کرده است.

کریستا ویرتومر-هوخه که پیشتر رئیس آژانس دارو و تجهیزات پزشکی اتریش بوده در مصاحبه با شبکه تلویزیونی او‌آر‌اف(ORF) گفته است که تایید فوری استفاده اضطراری از واکسن «اسپوتنیک وی» آن گونه که توسط مجارستان صورت گرفته شبیه شرکت در قمار «رولت روسی» است.

رولت روسی نام نوعی قمار و شرط‌بندی است که طی آن، شرکت‌کنندگان یک گلوله را در هفت‌تیری خالی می‌گذارند و پس از چرخاندن چندین باره خشاب، لولهٔ هفت‌تیر را بر روی شقیقه خود می‌گذارند و ماشه را می‌چکانند.

حساب توییتر «اسپوتنیک وی» همچنین یادآور شده که آژانس دارویی اروپا تا کنون در مورد هیچ واکسن کرونای دیگری چنین اظهاراتی را عنوان نکرده و همین مساله اعتبار بررسی‌های این آژانس را زیر سوال می‌برد؛ در حالی که روند بررسی هر واکسن و دارویی باید فارغ از رویکردهای سیاسی باشد.

آژانس دارویی اروپا از ۴ مارس بررسی کارایی، ایمنی و کیفیت واکسن روسی «اسپوتنیک وی» را با هدف ارزیابی انطباق آن با استانداردهای اتحادیه اروپا آغاز کرده است. با این حال برخی کشورهای عضو اروپایی از جمله مجارستان و اسلواکی به طور مستقل این واکسن را تایید کرده و تزریق آن را آغاز کرده‌اند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

در همین حال، اتاق بازرگانی ایتالیا و روسیه روز سه‌شنبه اعلام کرد تولید واکسن «اسپوتنیک وی» از ژوئیه امسال در ایتالیا تولید خواهد شد. بدین ترتیب، ایتالیا اولین کشور اتحادیه اروپا خواهد بود که تولید واکسن روسی کرونا را که هنوز تحت بررسی آژانس دارویی اروپا قرار دارد، آغاز می‌کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پاسخ به ۵ سوال در مورد «اسپوتنیک وی»؛ از استقبال کم روس‌ها تا عوارض جانبی احتمالی

روسیه با انتقاد از قرارداد تسلیحاتی ارمنستان و فرانسه: پاریس به دنبال جنگ‌افروزی در قفقاز است

مسکو برای استقرار تسلیحات دوربرد با شرکای آسیایی و آمریکای لاتین روسیه گفتگو می‌کند