واکسیناسیون شبانه پوتین پشت درهای بسته؛ نام سه واکسن مورد اعتماد کرملین اعلام شد

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در حال سخنرانی ویدیویی در مسکو
ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در حال سخنرانی ویدیویی در مسکو   -  Copyright  AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی

همزمان با کاهش تمایل مردم روسیه به واکسینه شدن در برابر بیماری کووید-۱۹، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری این کشور تصمیم گرفته سه‌شنبه شب دوزی از واکسن کرونا را خارج از دید عموم و بدون ثبت تصاویر آن دریافت کند؛ واکسنی که نام آن نیز به عنوان یک راز باقی خواهد ماند.

همزمان با کاهش تمایل مردم روسیه به واکسینه شدن در برابر بیماری کووید-۱۹، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری این کشور تصمیم گرفته سه‌شنبه شب دوزی از واکسن کرونا را خارج از دید عموم و بدون ثبت تصاویر آن دریافت کند؛ واکسنی که نام آن به عنوان یک راز باقی خواهد ماند.

رئیس جمهوری ۶۸ ساله روسیه روز دوشنبه در نشستی با مقام‌های دولتی و تولیدکنندگان واکسن گفت که «فردا» خود را واکسینه می‌کند اما نامی از واکسن مدنظر خود نبرد. او فقط تاکید کرد که هر سه واکسن روسی ساخته شده برای ایجاد مصونیت در برابر بیماری کووید-۱۹ «کاملاً قابل اعتماد و ایمن» هستند.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین نیز به خبرنگاران گفت که واکسیناسیون آقای پوتین احتمالا سه‌شنبه شب انجام می‌شود و کرملین به عمد نام واکسن دریافتی رئیس جمهوری را اعلام نمی‌کند ولی این واکسن قطعا یکی از سه واکسن روسی ساخته و تایید شده است. آقای پسکوف همچنین تصریح کرد که آقای پوتین علاقه‌ای به واکسینه شدن در برابر دوربین‌ها ندارد.

روسیه افزون بر واکسن «اسپوتنیک وی»(Sputnik V) برای استفاده از دو واکسن داخلی دیگر به نام‌های «اِپی‌واک‌کرونا»(EpiVacCorona) و «کووی‌واک»(CoviVac) تاییده استفاده اضطراری صادر کرده است.

آقای پوتین در ماه دسامبر گذشته و همزمان با آغاز کارزار واکسیناسیون با واکسن «اسپوتنیک وی» دلیل امتناع خود از دریافت واکسن روسی را سن بالای خود اعلام کرده بود. هر چند که در آن زمان تزریق این واکسن تنها برای افراد ۱۸ تا ۶۰ سال مجاز بود ولی تنها دو هفته پس از اظهارنظر رئیس جمهوری روسیه، مقام‌های بهداشتی این کشور مجوز تزریق واکسن تولید داخل به افراد بالای ۶۰ را نیز صادر کردند.

به گفته رئیس جمهور روسیه ، در حال حاضر تنها ۶.۳ میلیون نفر در روسیه حداقل یک دوز واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند و شمار افرادی که به طور کامل در مقابل بیماری کووید-۱۹ واکسینه شده‌اند، حدود ۴.۳ میلیون نفر از جمعیت ۱۴۶ میلیون نفری روسیه است. او وعده داده که از ۱۷ مارس ۸.۹ میلیون مجموعه دو دوزی واکسن «اسپوتنیک وی» و ۱۱۵ هزار بسته دو دوزی واکسن «اِپی‌واک‌کرونا» در سراسر کشور توزیع شود.

آقای پوتین تاکید کرده که برای دستیابی به هدف مصونیت عمومی در برابر بیماری کووید-۱۹ حداقل باید ۶۰ درصد بزرگسالان این کشور واکسینه شوند که دستیابی به این هدف نیازمند تولید ۶۹.۸ میلیون واکسن دو دوزی کروناست.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

بررسی‌های انجام شده توسط بزرگترین موسسه نظرسنجی غیر دولتی روسیه، لوادا، نشان می‌‌دهد که تعداد روس‌هایی که به دریافت واکسن کرونای تولید داخل تمایلی ندارند از ۵۸ درصد از دسامبر گذشته به ۶۲ درصد در ماه فوریه پیش رسیده است. البته کرملین اعلام کرده که بین واکسینه‌نشدن آقای پوتین با واکسن ساخت روسیه و کاهش اعتماد عمومی به واکسن ساخت داخل ارتباطی وجود ندارد.

مطالب مرتبط

موضوع داغ

مطالب بیشتر درباره

ویروس کرونا