Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

دستکم ۵۰۰ مرگ در روز؛ مقامات ایران در کُندی واکسیناسیون دیگری را متهم می‌کنند

خانواده یکی از جان‌باختگان بیماری کووید ۱۹ در ابران در حال عزاداری
خانواده یکی از جان‌باختگان بیماری کووید ۱۹ در ابران در حال عزاداری Copyright (AP /Ebrahim Noroozi
Copyright (AP /Ebrahim Noroozi
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با وجود این «افشاگری‌ها» و «اتهامات» مسئولان ایران نسبت به یکدیگر، کاربران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی این اظهارات را دیرهنگام توصیف کرده و در واکنش به آنها این سوال را مطرح می‌کنند که چرا پیش از این شفاف‌سازی صورت نگرفت؟

آگهی

بر اساس آمار اعلام شده توسط روابط عمومی وزارت بهداشت شمار مرگ روزانه ناشی از ابتلا به ویروس کرونا برای پنجمین روز پیاپی بیشتر از ۵۰۰ نفر بوده است.

وزارت بهداشت ایران روز پنج‌شنبه ۲۱ مرداد اعلام کرد که در روز گذشته ۵۶۸ نفر در کشور در اثر ابتلا به بیماری کووید ۱۹ جان خود را از دست داده‌اند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۹۶ هزار و ۲۱۵ نفر رسیده است.

پیش‌تر بالاترین شمار مرگ روزانه ناشی از ابتلا به ویروس کرونا در بیست و چهار ساعت منتهی به روز یکشنبه ۱۸ مرداد (۹ اوت) در ایران، ۵۸۸ فوتی ثبت شده بود. این در حالی است که بالاترین شمار مرگ روزانه ناشی از کرونا در جریان موج چهارم شیوع این ویروس، ۴۹۶ مورد و در روز ۲۶ آوریل (۶ اردیبشت) ثبت شده بود.

به گفته این وزارتخانه ۳۹ هزار و ۴۹ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی و ۴ هزار و ۹۳۸ نفر از آنها در بیمارستان بستری شده اند. هفت هزار و ۴۸ نفر از بیماران بدحال نیز در بخش‌ مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها تحت مراقبت قرار دارند.

«رکورد» واکسیناسیون کرونا در تهران و وعده سرعت بخشیدن به واکسیناسیون

در حالیکه علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران روز گذشته پس از ماه‌ها اصرار بر ممنوعیت واردات واکسن «غربی» خواستار تامین گسترده واکسن کرونا شد، معاون درمان ستاد فرماندهی مدیریت بیماری کرونا در کلان‌شهر تهران روز پنجشنبه ۲۱ مرداد در گفت‌وگو با ایرنا از شکسته شدن رکورد واکسیناسیون در این شهر طی روزهای گذشته خبر داد.

نادر توکلی به خبرگزاری جمهوری اسلامی گفت که در روز ۱۷ مرداد ۹۶ هزار دُز واکسن به ساکنان تهران تزریق شد و وعده داد که روزهای آینده با افزایش تعداد مراکز تجمیعی، واکسیناسیون از تعداد ۱۰۰ هزار دُز در روز عبور کند.

براساس آخرین آمار وزارت بهداشت تاکنون ۱۳ میلیون و ۸۹۳ هزار و ۳۱۰ نفر دز اول واکسن کرونا و سه میلیون و ۴۰۱ هزار و ۴۸۷ نفر نیز دز دوم را دریافت کرده‌اند و مجموع واکسن‌های تزریق شده در کشور به ۱۷ میلیون و ۲۹۴ هزار و ۷۹۷ دز رسیده است.

AP /Vahid Salemi
سالن انتظار واکسیناسیون کرونا در ایرانAP /Vahid Salemi

از سوی دیگر جمعیت هلال احمر ایران نیز از ورود سیزدهمین محموله واکسن تهیه شده توسط این سازمان به تعداد یک میلیون و ۱۱۰ هزار دز خبر داد.

کریم همتی، رییس جمعیت هلال احمر گفت: «صبح امروز پنجشنبه ۲۱ مرداد ۱۴۰۰، سیزدهمین محموله واکسن تهیه شده توسط جمعیت هلال احمر در فرودگاه امام خمینی برای توزیع سریع به وزارت بهداشت تحویل داده شد.»

وی همچنین با اشاره به سخنان روز گذشته رهبر ایران وعده داد که جمعیت هلال احمر برای واردات بیشتر واکسن کرونا تلاش بیشتری انجام دهد و در این زمینه با وزارت بهداشت همکاری کند.

منعی برای هیچ برند مورد تایید مانند آسترازنکا، فایزر، مدرنا و غیره نبوده و هر برندی که تاییدیه سازمان جهانی بهداشت یا سازمان غذا و دارو به جز واکسن‌های تولید شده در آمریکا و بریتانیا داشته باشد، در کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد.
کیانوش جهانپور
سخنگوی سازمان غذا و داروی ایران

کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و داروی ایران نیز امروز ضمن اشاره به این موضوع که «منعی برای هیچ برند مورد تایید مانند آسترازنکا، فایزر، مدرنا و غیره نبوده و هر برندی که تاییدیه سازمان جهانی بهداشت یا سازمان غذا و دارو به جز واکسن‌های تولید شده در آمریکا و بریتانیا داشته باشد، در کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد»، وعده داد تا پایان پائیز ۴۰ میلیون دز واکسن وارد کشور شود.

به گزارش ایرنا تا کنون تنها ۷ درصد واکسن‌های تزریق شده در ایران تولید داخلی بوده و تولیدکنندگان داخلی وعده داده‌اند که این رقم تا پایان شهریور به ۳۵ درصد برسد.

انگشت اتهام مسئولین به یکدیگر در زمینه واردات واکسن

سخنان روز گذشته علیرضا زالی، رئیس ستاد مقابله با کرونا در تهران درباره سیاست‌های واکسیناسیون ایران و متهم کردن دیپلمات‌های ایران به کم‌کاری در این زمینه واکنش‌های بسیاری از جمله جواد ظریف، وزیر امور خارجه دولت حسن روحانی در دفاع و کاربران شبکه‌های اجتماعی در انتقاد از عملکرد مسئولان را در پی داشت.

سفیران ما در کشورهای خارجی بدنبال تأمین واکسن نبودند. با سفیر ژاپن صحبت کردم، گفت اصلا سفیر ایران دنبال واکسن نیامده است
علیرضا زالی
رئیس ستاد مقابله با کرونا در تهران

وی با اشاره به «پنهان کردن آمار فوتی‌ها از سازمان بهداشت جهانی» از «ممنوعیت واردات واکسن و بازگرداندن کمک‌های بین‌المللی» گفت که دیپلمات‌های ایرانی و سفیرها به دنبال تهیه واکسن نبودند.

رئیس ستاد مقابله با کرونا در تهران همچنین گفت : «ما ۷۲۰ میلیون یورو خرج رمدسیویر کردیم و این پول را باید خرج واکسن می‌کردیم چطور در تحریم حاضریم تجهیزات نفتی را ۳ برابر قیمت بخریم، ولی در مورد واکسن این کار را نمی‌کنیم.» وی همچنین در بخش دیگری از سخنانش افزود: «سفیران ما در کشورهای خارجی بدنبال تأمین واکسن نبودند. با سفیر ژاپن صحبت کردم، گفت اصلا سفیر ایران دنبال واکسن نیامده است.»

آگهی
چه کسانی گفتند مردم ما موش آزمایشگاهی نیستند؟ کدام وزیر تولید مشترک واکسن کوبایی با پاستور را در سفرش به کوبا در پاییز سال گذشته کلید زد؟ چرا این قدر زمان تلف شد؟ کدام دستگاه پروفورمای ورود ۲۰ میلیون واکسن از اروپا را رد کرد؟ باز هم بگویم؟
محمدجواد ظریف
وزیر سابق امور خارجه ایران

این اظهارات با واکنش شدید محمد جواد ظریف روبرو شد. وی در حساب اینستاگرام خود انگشت اتهام را به سمت نهادهای دیگر در دولت نشانه رفت و نوشت: «نگذارید از سکوت پشیمان شویم و بپرسیم: اولین بار چه کسی در دولت بحث کرونا را مطرح کرد؟ چه پاسخی به او داده شد؟ [...] کدام دستگاه پیشنهاد تمهید واردات واکسن از چین را در شهریور گذشته مطرح کرد؟ دقیقا همان کاری که بعد از آن تاریخ امارات (برای سینوفارم) و ترکیه (برای سینوواک) انجام دادند؟ چه کسانی گفتند مردم ما موش آزمایشگاهی نیستند؟ کدام وزیر تولید مشترک واکسن کوبایی با پاستور را در سفرش به کوبا در پاییز سال گذشته کلید زد؟ چرا این قدر زمان تلف شد؟ کدام دستگاه پروفورمای ورود ۲۰ میلیون واکسن از اروپا را رد کرد؟ باز هم بگویم؟»

در همین حال محمدحسن قوسیان‌مقدم، دبیرکل جمعیت هلال احمر ایران،در گفت‌وگو با وب‌سایت عصر ایران ضمن اشاره به مانع‌تراشی داخلی در واردات واکسن اعلام کرد که این نهاد از بهمن ۱۳۹۹ می‌توانست واردات واکسن را آغاز کند، اما موفق به کسب مجوز نشد.

از سوی دیگر علیرضا مرندی، رییس فرهنگستان علوم پزشکی به دفاع از وزیر امور خارجه سابق ایران پرداخته و در نامه‌ای خطاب به جواد ظریف از اقدامات وزارت امور خارجه تقدیر کرده است.

آقای مرندی در این نامه نوشت: «متاسفانه تلاش‌های دستگاه دیپلماسی به مسوولیت جنابعالی در تامین به موقع واکسن از چین در سال گذشته آن هم در حد وسیع، توسط عده‌ای که سخنان‌شان در رسانه‌های غربی و معاند نظام خریدار دارد و دائما افکار عمومی را بر علیه واکسن‌های چینی و روسی تهییج می‌نمودند، در زمان خود موثر واقع نشد و متاسفانه ایمن سازی عمومی را بر ضد کرونا به تاخیر انداخت.»

آگهی

وی همچنین از اقدامات دستگاه سیاست خارجی دولت ایران برای تامین واکسن تقدیر کرد و نوشت: «تمهیدات جنابعالی و همکاران شریف‌تان در تامین واکسن کشور از یک سال پیش در شهریور ماه سال گذشته، که کشور چین آمادگی داشت فاز سوم تست بالینی را در ایران انجام دهد و برای این کار حتی واکسن رایگان در مقیاس وسیع هم ارائه می‌داد، قابل تقدیر است.»

علیرضا مرندی، رییس فرهنگستان علوم پزشکی و رئیس تیم پزشکی رهبر ایران سال گذشته ضمن ابراز امیدواری به واکسن‌های ایرانی گفته بود که در آینده نزدیک ایران واکسن تولیدی خود را می‌تواند به کشورهای دیگر نیز صادر کند.

با وجود این «افشاگری‌ها» و «اتهامات» مسئولان ایران نسبت به یکدیگر، کاربران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی این اظهارات را دیرهنگام توصیف کرده و در واکنش به آنها این سوال را مطرح می‌کنند که چرا پیش از این شفاف‌سازی صورت نگرفت.

کاربران ایرانی که در روزهای گذشته با هشتگ‌های کرونا در ایران و «sosIran» (به ایران کمک کنید) به انتقاد از سیاست‌های مسئولان در تهیه واکسن پرداخته و می‌گویند که در صورت تهیه سریع‌تر واکسن کرونا اکنون با رسیدن موج پنجم کرونا با آمار رکوردشکن مرگ و میر روزانه مواجه نبودیم.

آگهی

وقتی نخستین مجوزهای استفاده اضطراری از واکسن‌های کرونا در جهان صادر شد، ایرانی‌ها در شبکه‌های اجتماعی، هشتگ «واکسن بخرید» را به یک مطالبه عمومی تبدیل کردند اما سخنرانی علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران در تاریخ ۱۹ دی ۱۳۹۹ خیلی از امیدها را ناامید کرد. علی خامنه‌ای در آن سخنرانی که واکنش‌های زیادی در پی داشت، ورود «واکسن آمریکایی و انگلیسی» را به کشور ممنوع اعلام کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اوج‌گیری دوباره قربانی‌های کرونا؛ چرا آمار ابتلا و فوتی‌های کرونا در ایران واقعی نیست؟

اتحادیه اروپا برای خرید ۲۰۰ میلیون دوز واکسن کرونا با شرکت نواواکس توافق کرد

اوج‌گیری ابتلا و مرگ و میر کرونا در ایران؛ «علی خامنه‌ای تأکید دارد که واکسن ایرانی بزند»