Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اوج‌گیری دوباره قربانی‌های کرونا؛ چرا آمار ابتلا و فوتی‌های کرونا در ایران واقعی نیست؟

سردخانه بیمارستان شهدای تجریش، تهران
سردخانه بیمارستان شهدای تجریش، تهران Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزارت بهداشت ایران همزمان با شیوع موج پنجم همه‌گیری ویروس کرونا در این کشور از ثبت رکورد تازه مرگ روزانه ناشی از ابتلا به این ویروس کرونا و ابتلای روزانه به بیماری کووید-۱۹ خبر داد.

آگهی

وزارت بهداشت ایران همزمان با شیوع موج پنجم همه‌گیری ویروس کرونا در این کشور از ثبت رکورد تازه مرگ روزانه ناشی از ابتلا به این ویروس کرونا و ابتلای روزانه به بیماری کووید-۱۹ خبر داد.

وزارت بهداشت ایران روز یکشنبه اعلام کرد که طی ۲۴ ساعت گذشته ۵۴۲ بیمار مبتلا به کووید-۱۹ در این کشور جان خود را از دست داده‌اند. پیش از این بالاترین شمار مرگ روزانه ناشی از ابتلا به ویروس کرونا در جریان موج چهارم شیوع این ویروس در ایران و در روز ۲۶ آوریل(۶ اردیبشت) به میزان ۴۹۶ مورد ثبت شده بود.

گزارش این وزارتخانه حاکیست که از آغاز همه‌گیری ویروس کرونا در ایران تا کنون، در مجموع ۹۴ هزار و ۱۵ نفر قربانی بیماری کووید-۱۹ شده‌اند.

بر پایه این گزارش، طی شبانه روز گذشته ۳۹ هزار و ۶۱۹ بیمار جدید مبتلا به کووید-۱۹ در ایران شناسایی شده است. شناسایی مبتلایان جدید بر اساس انجام ۹۴ هزار و ۶۶۶ آزمایش تشخیص کرونا صورت گرفته که نشان می‌دهد، پاسخ تست ۴۲ درصد افراد مثبت بوده است. پیش از این بالاترین تعداد روزانه مبتلایان به ویروس کرونا در روز ۴ اوت(۱۳ مرداد) و به میزان ۳۹ هزار و ۳۵۷ مورد گزارش شده بود.

وزارت بهداشت ایران همچنین خبر داده که طی ۲۴ ساعت گذشته ۴ هزار و ۱۰۲ نفر از مبتلایان به بیماری کووید-۱۹ در بیمارستان‌های این کشور بستری شده‌اند که این تعداد در مقایسه با روز شنبه ۳۹۷ تَن افزایش یافته است. قاسم جان بابایی، معاون وزیربهداشت ایران مجموع افراد بستری در بیمارستان‌های کشور به دلیل ابتلا به ویروس کرونا را ۴۰ هزار نفر اعلام کرد.

همچنین با ورود ۸۷ مورد جدید، شمار بیماران مبتلا به کرونا که به دلیل وخامت حال جسمی در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها تحت مراقبت قرار گرفته‌اند به ۶ هزار و ۴۶۲ نفر رسیده‌ است. ایران همچنان پس از آمریکا، هند، برزیل و کلمبیا دارای بیشترین بیماران حاد کرونایی است.

در حال حاضر، ۳۳۶ شهر ایران از نظر شدت شیوع ویروس کرونا در وضعیت قرمز و ۸۴ شهر این کشور در وضعیت نارنجی و ۲۸ شهر دیگر نیز در شرایط زرد قرار دارد.

آمار ابتلا و فوتی‌های کرونا واقعی نیست

در همین حال، مسعود یونسیان، اپیدمیولوژیست در گفتگو با خبرگزاری ایسنا با اشاره به کاهش انجام تست‌های پی‌سی‌آر(PCR) در جهت شناسایی مبتلایان کرونا، گفت:«بر این اساس تعداد زیادی از موارد بیماری را تشخیص نمی‌دهیم و به عبارتی موارد ما بیش از چیزی است که گزارش می‌کنیم. از طرفی مرگ‌هایی هم که به عنوان مرگ قطعی کووید-۱۹ اعلام می‌کنیم همان‌هایی است که تست‌شان مثبت شده است؛ پس نه تعداد مرگ‌ها و نه تعداد ابتلاها واقعی نیست.»

آقای یونسیان افزود: «در یک ماه و نیم گذشته حدود ۶ یا ۷ درصد از تست‌هایمان مثبت می‌شد. یعنی به ازای هر یک مریض ۱۵ یا ۱۶ تست انجام می‌دادیم، در روزهای اخیر این عدد به کمتر از ۳ تست به ازای هر بیمار رسیده است و این یعنی بیش از ۴۰ درصد تست‌های ما مثبت می‌شود و این اصلا خبر خوبی نیست.»

او ادامه داد: «تعداد زیادی از موارد بیماری را تشخیص نمی‌دهیم و به عبارتی موارد ما بیش از چیزی است که گزارش می‌کنیم. از طرفی مرگ‌هایی هم که به عنوان مرگ قطعی کووید۱۹ اعلام می‌کنیم همان‌هایی است که تست‌شان مثبت شده است؛ پس نه تعداد مرگ‌ها و نه تعداد ابتلاها واقعی نیست. البته واقعی نبودن به معنای گزارش جعلی نیست؛ بلکه بر اساس تعریف ارائه شده می‌بایست تعداد تست بیشتری انجام می‌دادیم اما به هر دلیلی این اتفاق نیفتاده است.»

آقای یونسیان خاطر نشان کرد: «این نکته را در گزارش سازمان ثبت احوال هم می‌بینید که تعداد مرگ‌هایی که در سال ۹۹ به کشور اضافه شده، بسیار بیش از مرگ‌های قطعی اعلام شده کرونا است و این را هم می‌توان با مراجعه به درگاه رسمی سازمان ثبت احوال مشاهده کرد.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

ادامه واردات واکسن

در چنین شرایطی، جمعیت هلال احمر ایران روز یکشنبه از واردات دوازدهمین محموله واکسن کرونا به میزان یک میلیون و ۱۱۰ هزار دُز خبر داد. بدین ترتیب، بیش از ۱۴ میلیون دُز واکسن کرونا تا امروز توسط جمعیت هلال احمر ایران وارد شده و در مجموع حدود ۱۶ میلیون دُز واکسن به این کشور وارد شده است. همچنین تا کنون ۱.۵ میلیون دُز واکسن تولید داخل کوو ایران برکت نیز تحویل وزارت بهداشت این کشور شده است.

وزارت بهداشت ایران نیز روز یکشنبه از تزریق ۵۲۸ هزار و ۱۴۸ دُز واکسن کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته خبر داد و اعلام کرد که تا کنون ۱۲ میلیون و ۵۸۹ هزار و ۵۸۷ نفر دُز اول واکسن کرونا و سه میلیون و ۷۲ هزار و ۳۷۱ نفر نیز دُز دوم را تزریق کرده‌اند و مجموع واکسن‌های تزریق شده در کشور به ۱۵ میلیون و ۶۶۱ هزار و ۹۵۸ دُز رسید.

تا کنون ۱۴.۸ درصد جمعیت ایران حداقل یک دُز از واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند؛ این نرخ در کشورهای ترکیه وعربستان سعودی به ترکیب ۴۹.۳۶ و ۵۷.۰۲ است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فرضیه نشت کرونا از آزمایشگاه ووهان؛ سازمان جهانی بهداشت خواستار انتشار همه داده‌ها شد

دستکم ۵۰۰ مرگ در روز؛ مقامات ایران در کُندی واکسیناسیون دیگری را متهم می‌کنند

دانشمندان: قرص شرکت مِرک شاید به پیدایش سویه‌های جدید کرونا کمک کرده باشد