Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

مقایسه روند واکسیناسیون در ایران؛ پاکستان و تایلند هم سبقت گرفتند

واکسیناسیون کرونا در ایران
واکسیناسیون کرونا در ایران Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ترکیه با جمعیتی بسیار نزدیک به ایران تاکنون بیش از ۴۱ میلیون نفر(۴۹ درصد) از جمعیت خود را تحت پوشش واکسیناسیون کووید-۱۹ قرار داده و پاکستان ۲۱۷ میلیون نفری نیز موفق به واکسینه کردن ۳۰.۵۹ میلیون نفر(۱۴ درصد) شده است.

آگهی

تا کنون ۲۸.۵ درصد جمعیت جهان حداقل یک دُز واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند و ۱۴.۷ درصد آنها نیز به طور کامل در برابر بیماری کووید-۱۹ واکسینه شده‌اند.

با این حال، تازه‌ترین گزارش وزارت بهداشت ایران حاکیست که تا کنون ۱۰ میلیون و ۲۸۵ هزار و ۴۹۴ نفر(۱۲.۱۳ درصد جمعیت) دُز اول واکسن کرونا و دو میلیون و ۷۹۵ هزار و ۶۸۰ نفر(۳.۳ درصد جمعیت) نیز دُز دوم را تزریق کرده‌اند و مجموع واکسن‌های تزریق شده در کشور به ۱۳ میلیون و ۸۱ هزار و ۱۷۴ دُز رسیده است.

همچنین شمار تزریق روزانه واکسن کووید-۱۹ در ایران طی ۲۴ ساعت گذشته ۴۱۳ هزار و ۵۹۲ دُز بوده است.

مطابق اعلام وزارت بهداشت ایران، نزدیک به ۱۵ میلیون دُز واکسن کرونا وارد این کشور شده و از میان هشت واکسن ثبت شده توسط شرکت‌های ایرانی، تنها ۱.۵ میلیون دُز واکسن تولید داخل به نام کوو ایران برکت برای تزریق عمومی در اختیار این وزارتخانه قرار گرفته است.

مقایسه عملکرد ایران با همسایه‌های شرقی و غربی این کشور از جمله پاکستان و ترکیه نشان از فاصله محسوس جمعیت واکسینه شده در ایران با این دو کشور دارد. ترکیه با جمعیتی بسیار نزدیک به ایران تاکنون بیش از ۴۱ میلیون نفر(۴۹ درصد) از جمعیت خود را تحت پوشش واکسیناسیون کووید-۱۹ قرار داده و پاکستان ۲۱۷ میلیون نفری نیز موفق به واکسینه کردن ۳۰.۵۹ میلیون نفر(۱۴ درصد) شده است.

از نظر تعداد دُز تزریق شده نیز کشورهای در حال توسعه دیگری همچون آرژانتین، شیلی و مکزیک در شرایط بهتری نسبت به ایران قرار دارند. همچنین تایلند ۷۰ میلیون نفری که اخیرا شاهد اعتراض‌های مردمی به روند کُند واکسیناسیون و مدیریت همه‌گیری کرونا توسط حکومت این کشور بود، با تزریق بیشتر نسبت به ایران، جمعیت بالاتری را تحت پوشش قرار داده است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

ایران با اصرار بر تولید واکسن و با هدف فشار بر آمریکا برای لغو تحریم‌های اقتصادی این کشور، واردات واکسن به کشور را با تاخیر آغاز کرد. با این وجود، هنوز سطح تولید واکسن در این کشور به سطح مطلوب خود نرسیده و مطابق اعلام رسمی، قیمت پیش فروش آن به ازای هر دُز ۲۰۰ هزار تومان است که نسبت به قیمت جهانی واکسن‌های تایید شده کرونا بالاتر است.

با این وجود، همزمان با سرعت‌گیری موج پنجم همه‌گیری بیماری کووید-۱۹ در این کشور از یک سو وزارت بهداشت ایران بر ادامه واردات واکسن تاکید کرده و از سوی دیگر ابراز امیدواری شده تا با مهیا شدن زیر ساخت‌های صنعتی تولید واکسن‌های داخلی، ظرفیت تولید واکسن در این کشور طی ماه‌های آینده به ماهانه ۶ تا ۷ میلیون دُز برسد.

اما منتقدان سیاست واکسیناسیون در ایران معتقدند که برآورد نادرست از توان تولید داخل و تعلل در واردات واکسن موجب شده تا بر خلاف بسیاری از کشورها که با اتکا به واکسیناسیون عمومی شمار مبتلایان و جانباختگان موج جدید شیوع نوع جهش یافته دلتا را کاهش داده‌اند، موج پنجم شیوع کرونا در ایران ابعاد نگران‌کننده‌تری نسبت به موج‌های پیشین داشته باشد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نتیجه یک پژوهش علمی: واکسن کووید تأثیری کوتاه مدت بر عادت ماهیانه زنان دارد

انسان‌ها چگونه بدون واکسن زنده‌ ماندند؟

در مورد شیوع بیماری‌های تنفسی در چین چه می‌دانیم؟