Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

صدراعظم اتریش: در حال گفتگو برای خرید واکسن اسپونتیک از روسیه هستیم

سباستین کورتس، صدراعظم اتریش
سباستین کورتس، صدراعظم اتریش Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سباستین کورتس، صدراعظم اتریش اوایل ماه جاری میلادی اتحادیه اروپا را به دلیل روند تامین واکسن و نحوه اجرای برنامه واکسیناسیون مورد انتقاد قرار داد و اعلام کرد که واکسن‌های تهیه شده به صورتی نابرابر در میان کشورها توزیع می‌شود.

آگهی

اتریش روز سه شنبه اعلام کرد که در حال مذاکره با روسیه برای خرید یک میلیون دوز واکسن کرونای «اسپوتنیک وی» است.

خبرگزاری رسمی اتریش (آپا) با اعلام این خبر به نقل از سباستین کورتس، صدر اعظم جوان این کشور اعلام کرد که با نهایی شدن سفارش خرید واکسن از روسیه امکان واکسینه کردن پانصد هزار نفر از شهروندان اتریشی از ماه آوریل به بعد فراهم می‌شود.

از سوی دیگر دفتر صدراعظم اتریش نیز با انتشار بیانیه‌ای ضمن تایید این خبر یادآور شد که ۳۰۰ هزار دوز واکسن اسپوتنیک وی بر اساس سفارش خرید داده شده در ماه آوریل تحویل کشور می‌شود و در ماه مه و ابتدای ماه ژوئن نیز به ترتیب ۵۰۰ و ۲۰۰ هزار دوز دیگر از این واکسن دریافت خواهد شد.

آقای کورتس تاکید کرده که اگر کشورش یک میلیون دوز واکسن دیگر مضاف بر آنچه قرار است به زودی تحویل این کشور شود خریداری کند امکان بازگشت هرچه سریعتر زندگی در اتریش به روال معمول و نجات جان شمار زیادی از شهروندان این کشور فراهم می‌شود و خطر نابودی فرصت‌های شغلی و به تعطیلی کشیده شدن بسیاری از کسب و کارها از بین می‌رود.

دفتر صدراعظم اتریش به خبرگزاری آپا گفته است که توافقنامه‌ای در زمینه عدم افشای اسناد محرمانه در این خصوص میان دو کشور امضا شده است.

گفتنی است که واکسن روسی «اسپوتنیک وی» همچنان از سوی آژانس دارویی اروپا در دست بررسی و ارزیابی است و هنوز مجوز رسمی استفاده از آن در اتحادیه اروپا صادر نشده است.

این در حالیست که مجارستان برغم عدم دریافت چراغ سبز آژانس دارویی اروپا واکسینه کردن شهروندانش با این واکسن روسی را آغاز کرده و برخی دیگر از اعضای اتحادیه نظیر اسلوواکی و جمهوری نیز در حال انجام مذاکرات برای تامین واکسن مورد نیاز خود از خارج اتحادیه اروپا هستند.

صندوق ثروت ملی روسیه اعلام کرده که واکسن اسپوتنیک وی مجوز استفاده در ۵۸ کشور جهان را دریافت کرده؛ این در حالیست که برخی کشورهای اروپایی مسکو را به استفاده از این واکسن به عنوان ابزاری برای رسیدن به اهداف ژئوپولیتیک متهم می‌کنند.

سباستین کورتس روز سه‌شنبه تاکید کرد که «نبایست در این میان هیچ مرز ژئوپولیتیکی وجود داشته باشد و تنها چیزی که باید مهم تلقی شود موثر و بی خطر بودن واکسن است.»

صدراعظم اتریش پیش‌تر در جریان مکالمه تلفنی با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه از احتمال خرید واکسن اسپوتنیک وی توسط کشورش سخن به میان آورده بود.

دولت‌های غربی پس از آنکه روسیه ماه اوت گذشته بدون آنکه منتظر نتایج آزمایش‌های بالینی تکمیلی بماند مجوز استفاده از واکسن اسپوتنیک وی را صادر کرد نسبت به کارایی این واکسن ابراز شک و تردید کردند.

این تردید اما تا حدود زیادی پس از انتشار گزارشی در مجله پزشکی لنست در ماه فوریه گذشته که حکایت از تاثیر ۹۲ درصدی واکسن اسپوتنیک برای مقابله با بیماری کووید۱۹ داشت، کم‌رنگ‌تر شد.

سباستین کورتس، صدراعظم اتریش اوایل ماه جاری میلادی اتحادیه اروپا را به دلیل روند تامین واکسن و نحوه اجرای برنامه واکسیناسیون مورد انتقاد قرار داد و اعلام کرد که واکسن‌های تهیه شده به صورتی نابرابر در میان کشورها توزیع می‌شود.

اتریش در حالی به زودی محموله‌های واکسن اسپوتنیک را دریافت می‌کند که در اسلوواکی تصمیم برای خرید واکسن روسی توسط نخست وزیر بدون تایید احزاب ائتلافی منجر به فروپاشی دولت این کشور به ریاست ایگور ماتوویج شد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آلمان: در صورت تائید اداره دارویی اروپا آماده استفاده از واکسن روسی هستیم

وتوی لحظه آخری آلمان مانع تصویب نخستین تحریم‌های گازی اتحادیه اروپا علیه روسیه شد

نشست گروه۷ با طعم «استقراض به اوکراین»؛ «یکه‌تازی» ملونی همزمان با «افول» ماکرون و سوناک