Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

انتقاد پوتین از اظهارات کمیسر اتحادیه اروپا درباره واکسن اسپوتنیک

ولادیمیر پوتین
ولادیمیر پوتین Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ولادیمیر پوتین با انتقاد از اظهارات یکی از مقام‌های اتحادیه اروپا که گفته بود این اتحادیه به واکسن اسپوتنیک احتیاجی ندارد گفت: «این افراد از چه کسانی دفاع می‌کنند؟ منافع شهروندان اروپایی یا شرکت‌های خاص دارویی؟»

آگهی

ولادیمیر پوتین، رئيس جمهوری روسیه روز دوشنبه اظهارات یکی از مقام‌های اتحادیه اروپا را که گفته بود این اتحادیه به هیچ وجه به واکسن روسی اسپوتینک احتیاجی ندارد، محکوم کرد.

آقای پوتین روز دوشنبه ۲۲ مارس، با اشاره به اظهارات تیری برتون، کمیسر بازار داخلی اتحادیه اروپا گفت: «ما هیچ چیز را به هیچ کس تحمیل نمی‌کنیم.» او در ادامه افزود: «این افراد از منافع چه کسی دفاع می‌کنند و نمایندگی نظرات چه گروه‌هایی را بر عهده دارند؟ منافع شهروندان اروپایی یا برخی شرکت‌های دارویی را؟»

برتون در یک گفتگو اعلام کرده بود که اتحادیه اروپا مطلقا احتیاجی به واکسن کووید-۱۹ ساخت روسیه ندارد. او در ادامه افزوده بود: « روس‌ها دشواری‌های فراوانی برای ساخت واکسن دارند و اروپا احتمالا باید در این زمینه به آنها کمک کند.»

صندوق سرمایه‌گذاری روسیه که به صورت مستقیم از روند ساخت واکسن اسپوتنیک حمایت کرده است برتون را متهم کرد که به دلیل «روسی بودن واکسن» اظهاراتی مغرضانه داشته است.

پوتین در جریان جلسه واکسیناسیون روسیه که از تلویزیون این کشور پخش می‌شد گفت: «علی رغم تلاش‌ها برای بی اعتبار کردن عامدانه واکسن ما، هر روز کشورهای بیشتری به آن علاقه نشان می‌دهند.»

واکسن اسپوتنیک روسیه از سوی آژانس دارویی اتحادیه اروپا در حال بررسی است و قرار است نمایندگان این موسسه ماه آینده برای مطالعه بیشتر در این خصوص به روسیه سفر کنند. اتحادیه اروپا به اعضایش گفته است تا زمانی که بررسی کارایی این واکسن به پایان نرسیده از خرید اسپوتنیک از روسیه خودداری کنند.

روسیه در ماه اوت واکسن اسپوتنیک وی را رسما به ثبت رساند و آن‌را عاملی قابل اتکا در مقابل ویروس کرونا معرفی کرد. در همان زمان بسیاری از موسسات پزشکی از سرعت بالای ثبت این واکسن ابراز نگرانی کردند و افزودند اسپوتنیک مراحل آزمایش‌های انسانی را به صورت کامل پشت سر نگذاشته است.

با این وجود بررسی‌ها در خصوص کارایی این واکسن عمدتا مثبت بوده و گزارشی از مشکلات و عوارض احتمالی آن منتشر نشده است. مجله پزشکی معتبر لانست هم در بررسی خود اعلام کرد که واکسن اسپوتنیک بیش از ۹۰ درصد در مقابل ویروس کرونا موثر است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رویترز: پوتین برای آتش‌بس مشروط در اوکراین اعلام آمادگی کرده است

روسیه داعش را عامل حمله مرگبار به سالن کنسرت مسکو اعلام کرد

به فرمان پوتین، چشم در برابر چشم؛ روسیه دست بر اموال خصوصی آمریکایی‌ها می‌گذارد