توافق روسیه و هند برای تولید ۲۰۰ میلیون دوز «اسپوتنیک وی» در هند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
Boxes loaded with the Russian Sputnik V COVID-19 vaccine arrive at Tunis airport, Tuesday, March 9, 2021
Boxes loaded with the Russian Sputnik V COVID-19 vaccine arrive at Tunis airport, Tuesday, March 9, 2021   -   کپی رایت  AP Photo

صندوق سرمایه‌گذاری مستقیم روسیه روز جمعه اعلام کرد که با یک گروه دارویی هند توافق کرده است که حداقل ۲۰۰ میلیون دوز واکسن «اسپوتنیک‌ وی» که واکسنی برای حفاظت در برابر کووید است را در هند تولید کند.

این صندوق که بخشی از بودجه تولید این واکسن را تامین کرده است می گوید که با شرکت دارویی «استیلیس» هند که شاخه‌ای از گروه دارویی «استریدز» است توافق کرده است که از سه ماه سوم سال ۲۰۲۱، حداقل ۲۰۰ میلیون دوز واکسن «اسپوتنیک وی» را برای واکسینه کردن ۱۰۰ میلیون شهروند هندی تولید کنند.

توافق قبلی بین صندوق سرمایه‌گذاری مستقیم روسیه و گروه هندی «هتیرو» در ماه نوامبر گذشته منعقد شد که بر اساس آن سالانه بیش از ۱۰۰ میلیون دوز واکسن «اسپوتنیک وی» در هند تولید خواهد شد.

واکسن روسی از سوی حدود ۵۰ کشور مجاز شناخته شده اما هنوز در هند مجاز نیست و آزمایشات بالینی آن در حال انجام است و مسکو تلاش دارد که منابع تولید واکسن خود را متنوع کند زیرا ظرفیت‌های روسیه برای تولید این واکسن در مقایسه با تقاضای وسیع بین‌الملللی محدود است.

اثربخشی واکسن «اسپوتنیک وی» ابتدا در خارج از روسیه مورد تردید قرار گرفت اما در ماه فوریه، مجله علمی «لانست» این واکسن را تایید کرد. آژانس‌های دارویی اروپایی در حال حاضر در حال بررسی این واکسن هستند تا بعنوان واکسن معتبر در اروپا نیز مورد استفاده قرار گیرد.