Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نقش رسیدگی زودهنگام در جلوگیری از مزمن شدن درد کمر

نقش رسیدگی زودهنگام در جلوگیری از مزمن شدن درد کمر
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

میلیونها نفر از درد مفاصل و عضلات رنج می کشند و این درد، گاه غیر قابل تحمل می شود. یکی از این بیماران اسپرانزا باس است که اخیرا کار خود را به دلیل

آگهی

میلیونها نفر از درد مفاصل و عضلات رنج می کشند و این درد، گاه غیر قابل تحمل می شود. یکی از این بیماران اسپرانزا باس است که اخیرا کار خود را به دلیل مشکلات مکرر کمر رها کرده است.

اسپرانزا اما اینک در خانه اش در آلیکانته در اسپانیا در پروژه ای برای یافتن راه حلی پایدار برای مشکلات پزشکی مردم شرکت می کند تا آنها بتوانند سریعتر به سر کار خود بازگردند.

اسپرانزا باس می گوید: «به ۱۵ سال پیش وقتی کار کردن را شروع کردم بر می گردد. من همیشه کار مواد غذایی انجام داده ام. قصاب هستم. کار من همواره با خطراتی همراه بوده است. همیشه باید محموله ای را در حالتی خاص بلند می کردم. اوقات زیادی را باید ایستاده سپری می کردم. در نتیجه کمر همواره در فشار است و خوب، این مشکلی جدی است زیرا وقتی دچار انقباض عضلانی می شوید و یا دیسک کمرتان تضعیف می شود، شما دیگر کاملا زمینگیر می شوید.»

بسیاری همچون اسپرانزا با مشکلات مفصلی، عضلانی، عصبی و تاندونی دست و پنجه نرم می کنند. در کل اروپا اختلالات عضلانی-اسکلتی ۲۷ درصد از سالهای معلولیت بیماران را شامل می شود. در همین حال هزینه سالانه بیماری کارکنانی که از اختلالات عضلانی-اسکلتی رنج می برند ۲۴۰ میلیارد یورو تخمین زده می شود. این ارقام در صورت مراقبت درست و بموقع از بیمارانی که از مشکلات کمر و التهاب تاندون رنج می برند، می تواند کاهش پیدا کند.

در بیمارستان آلیکانته، دکتر خوزه آنتونیو برنال، متخصص روماتیسم سرپرست پروژه ای است که بلافاصله پس از مرخصی درمانی به ارائه مشاوره به بیماران می پردازد.

خوزه آنتونیو برنال، روماتولوگ در بیمارستان عمومی دانشگاه آلیکانته می گوید: «آژانس بازرسی کار، فهرست نام تمام افرادی که در هفته گذشته به دلیل مشکلات عضلانی-اسکلتی کارشان را متوقف کرده اند، برای ما می فرستد. سپس من این فهرست را غربال می کنم و به دنبال کسانی می گردم که واقعا مشکلات عضلانی-اسکلتی دارند و می توانند از خدمات ما بهره مند شوند. ما با آنها تماس می گیریم و سپس جلسه مشاوره برگزار می شود.»

برخی از اولین تحقیقات در این مورد در مادرید انجام شده است. ما در پایتخت اسپانیا با دکتر خوان خوور، از حامیان اصلی رسیدگی زودهنگام و مفهوم “پیشگیری بهتر از درمان است” دیدار کردیم.

خوان خوور، سرپرست بخش روماتولوژی بیمارستان سان کارلوس مادرید می گوید: «بخش “زودهنگام” این مفهوم بسیار مهم است. ما شاهد این بودیم که اگر در همان هفته اول مرخصی درمانی به بیمار رسیدگی شود، در مقایسه با دو هفته بعد از آن، نتیجه خیلی بهتری به دست می آید.»

حال سوال اینجاست که اگر رسیدگی زودهنگام منجر به صرفه جویی می شود و به بیمار نیز کمک می کند، چرا این امر رواج نیافته است؟

دکتر خوور می گوید: «مشکل اینجاست که بسیاری از افراد درگیر مسئله معلولیت ناشی از کار هستند. نظام درمانی، کارفرمایان و کارکنان و نظام بیمه درمانی با آن سر و کار دارند. در نتیجه شما باید با بسیاری از بازیگرانی در تماس باشید که در دنیای واقعی با یکدیگر در کنش متقابل هستند اما بطور هماهنگ با یکدیگر کار نمی کنند بلکه جداگانه کار می کنند.»

او می افزاید: «مرخصی درمانی هنگامی که کسی نمی تواند کارش را انجام بدهد مشکلی جدی است زیرا اگر شما بسرعت به آن رسیدگی نکنید برخی از این افراد ممکن است دچار معلولیت دائمی شوند و هرگز در طول زندگیشان به سر کار بازنگردند.»

در آلیکانته، دکتر برنال در طول مشاوره نیم ساعته خود در مورد حالتهای درست در هنگام کار و استراحت توضیح می دهد و به اسپرانزا کمک می کند تا دریابد چگونه می تواند به خودش در پیشگیری از کمر درد مجدد کمک کند.

اسپرانزا باس می گوید: «من خیلی در موردش فکر کردم و عادتهای غلط را در زندگی ام تغییر خواهم داد. در واقع از هم اکنون آنها را تغییر داده ام. من به کلاس پیلاتس و شنا می روم و علاوه بر این بر روی تقویت کمرم کار می کنم تا دوباره درد نگیرد.»

پس از چند هفته مرخصی درمانی، اسپرانزا اکنون به سر کار بازگشته است و بیمارستان آلیکانه به پروژه رسیدگی زودهنگام خود ادامه می دهد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آموزش مهارتهای جدید به پزشکان عمومی کانادا برای درمان بیماری های مفصلی

ملاقات پزشکان سوئدی در فضای مجازی برای درمان بیماران مبتلا به پارکینسون

مبارزه با چاقی مفرط یکی از مشکلات سیستم مراقبتهای بهداشتی در اروپاست