Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

کوپ۲۶؛ دستیابی به وضعیت کربن صفر چگونه ممکن است؟

کوپ۲۶؛ دستیابی به وضعیت کربن صفر چگونه ممکن است؟
Copyright euronews
Copyright euronews
نگارش از Jeremy Wilksیورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

دیانا اورگ ورساتز: «امروزه ما می دانیم که مثلا چگونه ساختمان‌ها را به گونه‌ای بسازیم و بهسازی کنیم که به شکل نیروگاه عمل کنند بنابراین انرژی بیشتری نسبت به آنچه خود و ساکنانشان مصرف می کنند، تولید می کنند.»

آگهی

نشست اقلیمی کوپ۲۶ در حال برگزاری است و به مناسبت این رویداد، یورونیوز کارشناسانی از چین و اروپا را برای یک برنامه مناظره ویژه در مورد چگونگی دستیابی به وضعیت کربن صفر گرد هم آورده است. برخی از نکات برجسته را در گزارش می بینید.

دیانا اورگ ورساتز، استاد محیط زیست در دانشگاه اروپای مرکزی درباره دستیابی به هدف کربن صفر می گوید: «ما باید یک هدف کربن صفر را تعیین کنیم و این غیرقابل مذاکره است. تثبیت وضعیت آب و هوایی در هر سطحی مستلزم آن است که به سمت صفر خالص انتشار دی اکسید کربن برویم. در درازمدت اگر بشریت می خواهد زنده بماند، ما باید استفاده از سوخت های فسیلی را کنار بگذاریم.»

وی تیان از «سی، جی، تی ان» این پرسش را مطرح می کند: «زمانی که اکثر کشورها، بویژه کشورهای توسعه یافته ادعا می کنند که سال ۲۰۵۰ به کربن صفر دست پیدا می کنند، چین از سال ۲۰۶۰ صحبت می کند چرا؟

جیانیو زانگ، مدیر اجرایی موسسعه توسعه سبز بی آر ای در پاسخ می گوید: «به نظر من چین رویکرد بسیار عملی و همچنین روشمندی را برای این موضوع اتخاذ می کند زیرا چین بزرگترین کشور در حال توسعه جهان است. در واقع، اگر محاسبه کنید متوجه می شوید که تعهد ۲۰۶۰ تعهدی جسورانه است.»

یورونیوز: چگونه مشکل زغال سنگ را برطرف می کنید؟ زیرا زغال سنگ فن‌آوری قرن گذشته است اما چیزی هم هست که همه این رشد و توسعه را تقویت می کند. چگونه می خواهید آن را کنار بگذارید؟

چانگوا وو، مدیر بخش چین –آسیا دفتر جرمی ریفکین می گوید: «البته ما متاسفانه باید در اسرع وقت به مسئله زغال سنگ رسیدگی کنیم و این در حال حاضر در برنامه ماست. اما مهمتر از آن اینکه چین به معنای واقعی کلمه در حال طراحی مجدد سیستم انرژی ملی خود است.»

یورونیوز: اگر خورشید نتابد و باد نوزد، چه می شود؟ ما می دانیم که ذخیره کردن انرژی یک مشکل بزرگ است. ای جه ای، چگونه می خواهیم آن را برطرف کنیم؟ چون در حال حاضر شما گفتید که ما حدود ۱۰ درصد تجدید پذیر هستیم. ما می خواهیم به ۷۰ یا ۸۰ درصد انرژی‌های تجدید پذیر برسیم، چگونه می خواهیم این میزان انرژی را ذخیره کنیم؟

ای جه ای، پژوهشگر ارشد موسسه گرانتهام برای تغییر اقلیم و محیط زیست از امپریال کالج لندن می گوید: «ما خودروهای خود را تا چند سال دیگر به شارژ وصل خواهیم کرد و باطری‌های آن خودروها برق را به شبکه بر می گردانند.در حال حاضر تعدادی از شرکت‌های برق وجود دارند که در حال اجرای آزمایشی این فن‌آوری ها انتقال از وسایل نقلیه به شبکه برق هستند. بنابراین خودروهای ما به عنوان یک نوع نیروگاه کوچک به شبکه کمک می کنند و از این طریق ذخیره سازی می کنند.»

دیانا اورگ ورساتز، استاد محیط زیست در دانشگاه اروپای مرکزی می افزاید: «امروزه ما می دانیم که مثلا چگونه ساختمان‌ها را به گونه‌ای بسازیم و بهسازی کنیم که به شکل نیروگاه عمل کنند بنابراین انرژی بیشتری نسبت به آنچه خود و ساکنانشان مصرف می کنند، تولید می کنند. بنابراین ما می توانیم صرفا به نوآوری و نه با فن‌آوری های گران قیمت، مصرف انرژی را تا ۹۰ درصد کاهش دهیم.»

همانطور که شنیدید، دستیابی به کربن صفر یک چالش بزرگ است اما هدفی است که باید به آن دست یافت. می توانید این مناظره کامل را روی وب سایت یورونیوز دات کام تماشا کنید و نظراتتان را در شبکه های اجتماعی یورونیوز با ما در میان بگذارید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«هفته سبز اروپا»؛ پاکسازی سواحل بلغارستان از فاضلاب‌ شهری