«هفته سبز اروپا»؛ پاکسازی سواحل بلغارستان از فاضلاب‌ شهری

تصویری از یک مرکز تصفیه آب که در وارنای بلغارستان بازسازی شده است
تصویری از یک مرکز تصفیه آب که در وارنای بلغارستان بازسازی شده است Copyright euronews
Copyright euronews
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«بازسازی مراکز تصفیه آب شهرهای بندری» و افزایش «فاصلهٔ مجاز مجاری تخلیه فاضل‌آب از ساحل»، از جمله اقدامات تازه برای محافظت بیشتر از محیط زیست بوده است.

آگهی

بلغارستان در نظر دارد برای حفاظت بیشتر از محیط زیست مدیریت منابع آب و فاضلاب‌ را بهبود ببخشد. هرچند بروز مشکلاتی در زمینهٔ کنترل و مدیریت هرزآب‌ها، به‌ویژه در مناطق ساحلی، برای مدیران شهری این کشور چالشی جدی به شمار می‌آید.

مدیریت آب در وارنا، سومین شهر بزرگ بلغارستان و کانون گردشگری این کشور بسیار مهم است. تجهیزات قدیمی و فقدان تعمیرات و بازرسی‌های فنی کافی، در کنار افزایش روزافزون شمار گردشگران کار مدیریت فاضلاب‌ شهری را دشوارتر کرده است. اما اخیرا اقدامات تازه‌ای صورت گرفته که یکی از آنها بازسازی مرکز تصفیه آبی است که نخستین بار در ۱۹۸۳ در ساحل این شهر راه‌اندازی شده بود.

ایوانکا بوریسووا، یکی از مسئولان این مرکز می‌گوید که این تصفیه‌خانه در سال ۲۰۲۰ بازسازی شده و ظرفیت آن نزدیک به پنج برابر قبل افزایش یافته است و امروز پاسخگوی نیاز ۷۲ هزار مصرف‌کننده است حال آنکه تا پیش از این تنها پاسخگوی نیاز ۱۴ هزار مصرف‌کننده بوده است. 

euronews
تصفیه‌خانه تازه‌ای در ساحل وارناeuronews

مقررات تازه‌ای نیز در این زمینه وضع شده که از جمله آنها می‌توان به افزایش «فاصلهٔ مجاز مجاری تخلیه فاضل‌آب از ساحل» اشاره کرد. فاصله این مجاری پیش از این ۷۰۰ متر از ساحل بود، اما امروز به ۲۲۰۰ متر افزایش پیدا کرده است.

سال گذشته روشن شد که مقدار قابل توجهی از فاضلاب شهری وارنا، برای مدتی وارد رودخانهٔ مرکزی این شهر می‌شده است. طبق نظر کارشناسان واحدهای تصفیه فاضلاب باید اصولا زیر کف دریا جای بگیرند، اما مقامات بلغارستان هنوز دربارهٔ زمان‌بندی توسعه چنین پروژه‌هایی اعلام نظر روشنی نکرده‌اند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هیریستو ایوانف، معاون شهرداری وارنا اخیرا ابراز امیدواری کرد که تا پایان ماه مه راه‌حل فنی مشخصی برای کنترل هرچه بیشتر فاضلاب‌های شهری ارائه شود. نشت آلودگی به رودخانه وارنا امروز متوقف شده و همان جریان فاضلاب امروز به‌سوی تصفیه‌خانه هدایت ‌می‌شود. 

کارشناسان می‌گویند امروز، تمامی سواحل بلغارستان، به‌استثنای چند نقطه، از نشت فاضلاب عاری هستند اما مرمت و به‌روزرسانی مراکز تصفیه آب این کشور برای رسیدن به معیارهای اتحادیه اروپا هنوز نیازمند بیش از ۵ میلیارد یورو سرمایه‌گذاری است. 

یورونیوز در مجموعه برنامه‌‌ای به مناسبت آغاز «هفتهٔ سبز اروپا»، اقدامات اخیر شماری از کشورهای اروپایی را در راستای کاهش آلودگی‌ و حفظ  زیست‌بوم نشان می‌دهد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کوپ۲۶؛ دستیابی به وضعیت کربن صفر چگونه ممکن است؟

پاکسازی رودخانه معروف پاریس؛ ماکرون می‌گوید که در رود سن شنا خواهد کرد

ارسال کمک‌های کم‌سابقه بین المللی برای قربانیان سیل لیبی؛ مقصران تحت تعقیب کیقری قرار می‌گیرند