چیپس ملخ، همبرگر کرم‌ و آبجوی سوسک؛ حشرات خوراکی در آینده صنایع غذایی

Europe Edible Insects
Europe Edible Insects Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پیش‌بینی می‌شود که این صنعت تا سال ۲۰۳۰ میلادی از رقم کمتر از ۸۵۰ میلیون یورو در سال ۲۰۱۹ به ۶.۷ میلیارد یورو رشد کند.

آگهی

خوردن حشرات فواید مختلفی دارد؛ هم فواید تغذیه‌ای و هم زیست محیطی. در حال حاضر ۲ میلیارد نفر در ۱۳۰ کشور جهان به طور منظم حشرات را می‌خورند.

حشرات خوراکی سرشار از پروتئین هستند و شیوۀ پرورش آنها نیز بسیار پایدارتر از تولید گوشت گاو یا گوشت خوک است.

جمعیت رو به رشد زمین، تامین مواد غذایی جهانی را با مشکلات جدی روبرو کرده و در چنین شرایطی نگاه به حشرات به عنوان یک منبع غذایی مناسب، هر روز بیشتر می‌شود.

اما مصرف کنندگان در کشورهای غربی هنوز بطور روانی در پذیرش چنین منبع تغذیه‌ای مشکل دارند و به نظر می‌رسد که کارآفرینان اروپایی باید به دنبال روش‌های خلاقانه‌ای برای ایجاد تمایل در میان مصرف کنندگان برای خوردن کرم‌ها و ملخ‌ها باشند.

با وجود چالش‌های جدی در اروپا برای پذیرش این موجودات به عنوان ماده غذایی، آژانس ایمنی غذایی اتحادیه اروپا از ژوئن ۲۰۲۱ میلادی فروش كرم‌های زرد خشک شده را به عنوان یک ماده غذایی جدید، مجاز دانسته است.

حشرات؛ منبع تغذیه حیوانات

اگرچه حشرات هنوز مستقیما به بشقاب‌های غذای ما راه نیافته‌اند، اما غیرمستقیم آنها را می‌خوریم. چراکه حشرات بیشترین وعده غذایی حیوانات پرورشی را تشکیل می‌دهند.

اتحادیه اروپا از سال ۲۰۱۷ میلادی استفاده از پروتئین حشرات برای تغذیه ماهی‌ها را تأیید کرده و قرار است تا پایان سال جاری میلادی نیز مجوز استفاده از حشرات برای تغذیه طیور و خوک‌ها صادر شود.

سازمان غذا و داروی ایالات متحده نیز استفاده از این نوع از پروتئین‌ها را از سال ۲۰۱۸ میلادی برای تغذیه مرغ‌ها و دیگر پرندگان تایید کرده است.

علاوه بر این، بر اساس گزارش بانک سرمایه گذاری «Barclay's» بازار جهانی حشرات خوراکی، رو به رونق است و بر اساس داده‌های موسسه «Meticulous Research» پیش‌بینی می‌شود که این صنعت تا سال ۲۰۳۰ میلادی از رقم کمتر از ۸۵۰ میلیون یورو در سال ۲۰۱۹ به ۶.۷ میلیارد یورو رشد کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

۴۰ درصد گونه‌های حشرات رو به انقراض‌اند؛ چرا اهمیت از میان رفتن سوسک‌‌ها کمتر از خرس‌‌های قطبی نیست؟

فائو هشدار داد: گرسنگی همزمان با هجوم ملخ‌ها افغانستان را تهدید می‌کند

صدور مجوز بازوی اجرایی اتحادیه؛ ملخ‌ وارد وعده غذایی اروپایی‌ها شد