Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

۴۰ درصد گونه‌های حشرات رو به انقراض‌اند؛ چرا اهمیت از میان رفتن سوسک‌‌ها کمتر از خرس‌‌های قطبی نیست؟

سوسک سرگین غلتان
سوسک سرگین غلتان Copyright CANVA
Copyright CANVA
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

محققان به این نتیجه رسیده‌اند که تغییرات آب و هوایی می‌تواند گونه‌های مختلف حشرات را هم با خطر انقراض مواجه کند.

آگهی

حشرات با وجود این که معمولا کوچک هستند، اما بر سیاره زمین حکومت می‌کنند. حشرات بیش از دو سوم از ۱.۵ میلیون گونه جانوری شناخته شده و ستون فقرات زنجیره غذایی را در کره زمین تشکیل می‌دهند.

دانشمندان تخمین می‌زنند که ۴۰ درصد از گونه‌های حشرات رو به زوال باشند و یک سوم آنها نیز در معرض مواجه شدن با خطر انقراض قرار دارند. از دست دادن زیستگاه، استفاده از آفت کش‌ها و تغییرات آب و هوایی، حشرات را با هر شکل و اندازه‌ای که باشند، از جمله سوسک سرگین (سرگین غلتان) را تهدید می‌کند.

کیمبرلی شلدون، حشره شناس در دانشگاه تِنسی، که در مورد سوسک‌های سرگین تحقیق می‌کند، معتقد است که حشرات مسئول هوادهی و بازگرداندن مواد مغذی به خاک هستند که یک فرآیند حیاتی برای کشاورزی و پوشش گیاهی است. آنها همچنین انتشار گازهای گلخانه‌ای ناشی از موادی مانند کود گاوی را کاهش می‌دهند.

او و تیم همکارانش در گلخانه‌های طراحی شده، یک سیاره در حال گرم شدن را شبیه‌سازی کردند تا ببیند سوسک‌ها چگونه واکنش نشان می‌دهند. آنها دریافته‌اند که سوسک‌های سرگین حفاری خود را در عمق خاک عمیق‌تر می‌کنند تا از فرزندان‌شان در برابر گرم شدن آب و هوا و نوسانات شدید دما محافظت کنند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

خانم شلدون توضیح داد: ««خلاص شدن از مدفوع، خلاص شدن از بدن مرده، از جمله کارهای تخریبی مهمی است که سرگین غلتان انجام می‌دهد. بنابراین، در صورت نبود آنها انواع عوامل بیماری‌زا که بین حیوانات و انسان‌ها منتقل می‌شوند.»

او خاطر نشان کرد که مردم همانقدر که نگران منقرض شدن نسل خرس‌های قطبی هستند باید نگران از میان رفتن گونه‌های مختلف حشرات نیز باشند، چرا که از بین رفتن آنها به دلیل تغییرات اقلیمی می‌تواند موجب تشدید گرمایش زمین و نوسان‌های شدید دمای هوا شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تلاش برای جلوگیری از انقراض کرگدن سفید شمالی با عمل لقاح مصنوعی

دانشمندان زمانی که جمعیت انسان‌ها تقریبا به نقطه «انقراض» رسیده بود را کشف کردند

چیپس ملخ، همبرگر کرم‌ و آبجوی سوسک؛ حشرات خوراکی در آینده صنایع غذایی