Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

شش رسم غیرمعمول ولنتاین که نمی‌دانید، از بوسه طولانی تا ازدواج زیرآب

استقبال از روز ولنتاین در میامی آمریکا
استقبال از روز ولنتاین در میامی آمریکا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از Theo Farrantیورونیوزفارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آداب و رسوم غیرمعمول روز ولنتاین در دنیا کدام‌ها هستند؟ زوج‌های کدام کشورها در روز عشاق کارهای «عجیب» می‌کنند؟

آگهی

تعداد زیادی از مردم دنیا هر سال در روز ۱۴ فوریه «روز عشاق» را جشن می‌گیرند. روز ولنتاین که شاید روزگاری ریشه در سنن مسیحی داشت امروز بهانه‌ای شده برای بیان احساسات و عشق‌ورزی زوج‌ها به یکدیگر. گل رُز، شکلات، شمع‌های رمانتیک، نامه‌ها و یادداشت‌های عاشقانه هدایایی هستند که در این روز بیشتر بین عشاق رد و بدل می‌شوند. به این‌ها باید خواستگاری‌های خاص در موقعیت‌های زمانی و مکانی نامعمول را هم اضافه کرد.

اما آداب و رسوم غیرمعمول سنت ولنتاین در دنیا کدام‌ها هستند؟ زوج‌های کدام کشورها در این روز کارهای«عجیب» می‌کنند؟

صربستان: مسابقه طولانی‌ترین بوس دنیا

زوج‌های عاشق در صربستان رسم «جالبی» دارند. آن‌ها هر سال هم زمان با روز ولنتاین در مسابقه‌ای شرکت می‌کنند که برندگان آن زوجی هستند که بتوانند طولانی‌تر از سایرین همدیگر را ببوسند. این مسابقه که هر ساله روی «پل عشق» شهر کوچک ورنگاچکا بانگا در جنوب صربستان برگزار می‌شود، طرفداران زیادی دارد. ساکنان محلی می‌گویند این پل قدیمی‌ترین پل عشاق در دنیاست و سابقه آن به قبل از جنگ جهانی اول برمی‌گردد. دو سال پیش ایرن و بوریس موفق شدند نزدیک دو ساعت (۱۱۲ دقیقه) بی‌وقفه همدیگر را ببوسند و در بین ۱۳ زوج فینالیست قهرمان شوند.

Vladimir Zivojinovic/AFP
مسابقه بوسیدن در صربستانVladimir Zivojinovic/AFP

تایلند: عروسی در اعماق دریا

اگر به مراسم عقد زیر آب علاقه‌ دارید بد نیست سری به تایلند بزنید البته ماسک مخصوص غواصی خود را فراموش نکنید. در سال ۱۹۹۶ بود که نخستین «ازدواج زیر‌آبی» در استان ترانگ، تایلند را از این منظر به شهرت رساند. رویدادی که تصادفا با روز عشاق همزمان شده بود. اما در سال ۲۰۰۰ این سنت در کتاب رکوردهای گینس به‌عنوان بزرگ‌ترین و مفصل‌ترین مراسم ازدواج زیرآبی دنیا به‌ثبت رسید. لازمه شرکت در این مراسم علاوه بر عاشق بودن، برخورداری از گواهینامه غواصی هم هست. زوج‌های عاشق با لباس عروس و داماد در این مراسم در عمق دریا شرکت و عقدنامه خود را دریافت می‌کنند.

AFP
یک زوج عاشق در تایلند در حال بوسیدن یکدیگر زیر آبAFP

روسیه: خواستگاری به سبک افسر ارتش

یک افسر ارتش روسیه در سال ۲۰۲۰ وقتی که هنوز نه حرفی از احتمال حمله کشورش به اوکراین وجود داشت و نه روز عشاق رنگ و بوی جنگ به خود گرفته بود با کمک هم‌گُردانی‌های خود از دوست‌دخترش خواستگاری کرد. او معشوقه خود را وسط تانک‌ها آورد و با تقدیم شاخه گلی سرخ از او برای پیمان زناشویی درخواست کرد. هم‌رزم‌هایش هم بیکار ننشستند و با تانک‌های خود نقش قلب را روی برف‌ها تقدیم زوج جوان کردند. الکساندرا نامزد دنیس که از این حرکت غافلگیر شده بود خیلی سریع به این درخواست «آری» گفت.

AFP
تانک‌ها در روسیه با آرایش خاص شکل قلب در‌آوردندAFP

ولز: قاشق چوبی عشق

سنتی در ولز که سابقه‌ آن به قرن ۱۷ میلادی برمی‌گردد. اینجا برای ابراز عشق نیازی به خریدن گل و شکلات یا جواهرات ندارید بلکه باید «قاشق عشق» هدیه دهید. طبق فولکلورهای این منطقه در بریتانیا، مردان جوان این قاشق‌ها را به‌دست خود برای معشوقه‌‌شان درست می‌کردند؛ با خالی کردن یک تکه چوب و تراشیدن آن. سنتی که البته امروزه با خریدن یک قاشق آماده انجام می‌شود و از آن به‌عنوان هدیه تولد و نامزدی و کادوی روز ولنتاین استفاده می‌شود. البته ولزی‌ها یک نسخه‌محلی تر هم از این روز دارند. آن‌ها معمولا ۲۵ ژانویه را به‌عنوان روزعشق جشن می‌گیرند.

نخستین قاشق چوبی زندگی مشترک دیوید و کری به سال ۱۹۶۹ برمی‌گردد. از آن‌موقع تاکنون هر سال یک قاشق جدید به مجموعه قاشق‌های آن‌ها افزوده شده است. آن‌ها می‌گویند کاربرد اصلی قاشق مخلوط کردن دو ماده است و این‌جا هم در واقع دو انسان را به یکدیگر نزدیک می‌کند.

David & Kerry Thomas/The Lovespoon Workshop
قاشق چوبی عشاق ولزیDavid & Kerry Thomas/The Lovespoon Workshop

دانمارک: سنت رد و بدل کردن نوشته‌های بی نام و نشان عاشقانه

یکی از شیوه‌های جشن گرفتن روز ولنتاین در دانمارک رد و بدل کردن کارت‌های عاشقانه است که به آن در زبان محلی (gaekkebrev) می‌گویند؛ به‌معنی «نامه جوک». این نامه‌ها معمولا یک شعر عاشقانه بامزه است که روی کاغذهای بریده بریده نوشته می‌شود. دقیقا مثل همان کاری که در مدرسه برای درست کردن بلورهای برفی کاغذی انجام می‌شود. برای این‌که بر جذابیت ماجرا افزوده شود نویسنده به‌جای امضاء کردن پای شعری که نوشته فقط یک حرف از نام خود را می‌نویسد و بقیه را سه نقطه ... می‌گذارد. طبق سنت، اگر دریافت کننده نامه، درست حدس بزند در روز عید پاک یک تخم‌مرغ نصیبش می‌شود و برعکس اگر نتواند درست حدس بزند باید در روز عید پاک باید یک تخم‌مرغ به فرستنده نامه بدهد.

Nillerdk / Wikimedia Commons
Gaekkebrev نامه‌های عشقی در دانمارکNillerdk / Wikimedia Commons

عشاق باغ‌ وحش: ولنتاین فقط مخصوص انسان‌ها نیست

ولنتاین فقط بهانه‌ای برای ابراز علاقه انسان‌ها به یکدیگر نیست. تعداد زیادی از باغ وحش‌های دنیا هم روز ۱۴ فوریه جشن می‌گیرند و در این روز به حیوانات خود خوراکی‌ها و هدایایی با موضوع عشق می‌دهند. در باغ وحش لندن سال گذشته به میمون‌ها یک پاکت پر از کرم‌های خوراکی هدیه داد یا میمون‌های باغ وحش بروکفیلد در حومه شیکاگو که پارسال اسنک‌هایی به‌شکل قلب هدیه گرفتند.

یکی از باغ‌ وحش‌های کانادا هم سال گذشته تصمیم گرفت تا به ترمیم قلب‌های شکسته کمک کند. بازدیدکنندگان می توانستند حشرات را قبل از اینکه طعمه حیوانات حشره‌خوار باغ‌ وحش شوند به نام همسر سابق خود نام‌گذاری کنند یا با پرداخت ۵۰ دلار بسته‌های حاوی سبزی برای اسب‌های آبی مورد علاقه‌شان ارسال کنند.

AP Photo
میمون‌ها در باغ‌وحش لندنAP Photo

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روز ولنتاین❤️؛ افراد مجرد چگونه می‌توانند با حس تنهایی در عید عشاق کنار بیایند؟

سنت ژاپنی گیری چوگو؛ وقتی در روز ولنتاین کادو دادن به همکاران اجباری می‌شود

جشن ممنوعه ولنتاین در ایران؛ از جوانان تهران تا طلبه‌های قم