Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

دیدار با بنیانگذار فضای کار اشتراکی مشهور بانسکو در بلغارستان

Meet the locals
Meet the locals Copyright euronews
Copyright euronews
نگارش از Monica Pinna
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلب
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

«همه ما قطعا می‌توانیم از خانه کار کنیم، اما این کار خیلی خسته‌کننده است. افراد بسیاری به بانسکو تا بین کسانی باشند که طرز فکر و نیازهای‌شان را درک می‌کنند.»

آگهی

متیاس زایتلر بنیانگذار فضای کار اشتراکی بانسکو در مجارستان است که یکی از مشهورترین مقاصد برای دیجیتال نومدها در اروپا به‌شمار می‌رود.

این کارآفرین آلمانی‌ که خود نیز کار دیجیتالش را از راه دور انجام می‌دهد، پنج سال پیش این فضای کار اشتراکی را در شهر کوچک بانسکو در بلغارستان راه‌اندازی کرد. بانسکو شهری است در دل کوهستانی محلی که به قول متیاس «زمستان‌ها اقامتگاه بزرگ اسکی و تابستان‌ها یک دهکدهٔ کوچک» است.

متیاس دربارهٔ بلغارستان می‌گوید: «بلغارستان درواقع جای بسیار جذابی است، چون زندگی در آن ارزان است و مالیاتش هم کم است. اینجا جزو اروپاست و مشکل ویزا ندارد، طبیعتش هم واقعا عالی است، وقتی بانسکو را پیدا کردم، آمدن به اینجا یک انتخاب طبیعی بود.»

یورونیوز
متیاس زایتلر، بنیاگذار فضای کار اشتراکی بانسکویورونیوز

حدود ۱۰۰ نفر از سراسر دنیا در این فضای کار اشتراکی حضور دارند که بیشترشان در حوزهٔ دیجیتال فعال هستند و برخی هم نویسنده و مترجم یا گرافیست‌اند. متیاس می‌گوید آنچه این افراد را به اینجا آورده جادوی با‌هم‌بودن است.

او می‌افزاید: «همه ما قطعا می‌توانیم از خانهٔ‌ خودمان کار کنیم، اما این خیلی خسته‌کننده است. افراد بسیاری به بانسکو تا میان کسانی باشند که طرز فکر و نیازهای‌شان را درک می‌کنند.»

خود اعضا جلسات سخنرانی و آموزش مهارت برگزار می‌کنند، و خیلی‌ها هم اوقات فراغت‌شان را به اسکی و اسنوبوردسواری می‌گذرانند. متیاس می‌گوید: «وقت ما در این شهر کوهستانی به ترکیبی از کار و تفریح می‌گذرد.»

متیاس زایتلر که خود اصالتا اهل مونیخ است، مدتها درزمینهٔ ترجمه و بومی‌سازی زبان برای شرکت‌های بزرگ کار کرده بود. او بعدها یک شرکت بازاریابی آنلاین را راه‌‌اندازی کرد و کم‌کم دریافت که می‌تواند کارش را از هرجای دنیا ادامه بدهد.

یورونیوز
متیاس زایتلر در کنار دیگر اعضای فضای کار اشتراکی بانسکویورونیوز

او معتقد است که کار در فضاهای اشتراکی شهرهای بزرگ چندان جالب نیست، چون هرکس روابط خودش را دارد و خیلی با دیگران نمی‌جوشد. برای همین است که مقاصدی نظیر بانسکو، بالی و چیانگ می برای دیجیتال نومدها جذاب است، چون نیازی ندارند به کسی توضیح بدهند که برای تفریح نیامده‌اند و درواقع در چنین فضاهایی کار و زندگی‌شان یکی است.

متیاس می‌گوید کارش را با ۱۰ دوست و به عنوان سرگرمی شروع کرده است. او می‌افزاید: «در ابتدا با هم یک جای کوچک اجاره کردیم و می‌خواستیم در فضای کوهستانی دور هم بازی و تفریح کنیم. اما در این مدت به یکی از معروف‌ترین مقاصد دیجیتال نومد اروپا تبدیل شده‌ایم.»

یورونیوز
فضای کار اشتراکی بانسکویورونیوز

او حالا می‌خواهد مالکیت فضای کار اشتراکی بانسکو را از حالت شخصی به حالت مشترک برای اعضا در بیاورد و به این منظور حتی طرحی هم برای ایجاد یک فضای زندگی اشتراکی در کنار آن دارد. او همچنین می‌خواهد شرکت‌ها را هم جذب این فضای کار اشتراکی کند.

متیاس در انتها به کسانی که مایل‌اند مانند او یک فضای کار اشتراکی راه بیندازند توصیه می‌کند که بدانند هدف واقعی‌شان از این کار چیست. او می‌گوید: «مهمتر از همه چیز این است که چرا می‌خواهید وارد این کار بشوید. هرکس با توجه به انگیزه‌اش پاسخ متفاوتی می‌دهد. بنابراین اول ببینید چرا می‌خواهید وارد کار اشتراکی بشوید و بعد فضای کار اشتراکی رؤیایی‌تان را بسازید.»

هم‌رسانی این مطلب

مطالب مرتبط

دیدار با مارکو مولر در دبی؛ هنرمندی که کارش موتورسیکلت است

باگت‌های یک وایکینگ؛ سرمهندسی که یک نانوای موفق شد