وقتی ویم‌ وندرس در ستایش نقاشی‌های ادوارد هاپر فیلم می‌سازد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
وقتی ویم‌ وندرس در ستایش نقاشی‌های ادوارد هاپر فیلم می‌سازد
Copyright  DR

فیلم کوتاه «دو سه چیزی که از ادوارد هاپر می‌دانم» ساخته ویم وندرس، کارگردان برجستهٔ آلمانی در یک نمایشگاه ویژهٔ آثار این نقاش بزرگ آمریکایی در سوئیس به نمایش در می‌آید.

سازندهٔ آثار تحسین‌شده‌ای همچون «پاریس تگزاس» (۱۹۸۴) و «بهشت برفراز برلین» (۱۹۸۷) دربارهٔ ساختهٔ تازه‌اش می‌گوید که می‌خواسته با این فیلم به تابلوهای نقاش آمریکایی حرکت ببخشد و با شماری از شاهکارهای او داستان‌واره‌هایی‌ بسازد.

تصویر از ویکی پدیا
تابلوی خورشید صبحگاه اثر ادوارد هاپرتصویر از ویکی پدیا

نمایشگاه اخیر ادوارد هاپر در بنیاد بِی‌لِر به بازنمودِ مناظر شهری آمریکا در آثار این نقاش برجسته نیویورکی می‌پردازد که تا کنون به‌ندرت مورد توجه قرار گرفته است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

ویم وندرس که طرفدار پروپا‌قرص آثار هاپر است، چیدمان صحنه‌، نور و قاب‌بندی آثار ممتاز این نقاش رئالیست معاصر را بازسازی کرده و از دل قاب‌های ثابت آنها تصاویری متحرک بیرون کشیده است، تصاویری که کارگردان فیلم خود نیز در شماری از آنها حاضر می‌شود.

عکس از ای پی
نمایی از فیلم «دو سه چیزی که از ادوارد هاپر می‌دانم» ساخته ویم وندرسعکس از ای پی

تابلوهای هاپر تصویری از تنهایی و مالیخولیا در آمریکای دهه‌های آغازین و میانهٔ سدهٔ بیست‌ویکم ارائه می‌کند، تصویری که بر سینما و تخیل معاصر، به‌ویژه در همین کشور تأثیر فراوان داشته است.

فیلم کوتاه «دو سه چیزی که از ادوارد هاپر می‌دانم» تا ۱۷ ماه مه، یعنی پایان نمایشگاه ادوارد هاپر، در بنیاد بِی‌لِر شهر بازل سویس به شکل سه‌بعدی به نمایش در می‌آید.

عکس از ای پی
نمایی از فیلم «دو سه چیزی که از ادوارد هاپر می‌دانم» ساخته ویم وندرسعکس از ای پی