نقاشی پل گوگن از تاهیتی ۹.۵ میلیون یورو به فروش رفت

نقاشی پل گوگن از تاهیتی ۹.۵ میلیون یورو به فروش رفت
Copyright  عکس از رویترز
نگارش از یورونیوز فارسی

پل گوگن در سال ۱۸۹۱ میلادی برای رهایی از تمدن که آن را نوعی بیماری می دانست به تاهیتی رفت. او علاقمند به زندگی در سرزمین های دوردست و در میان اقوام بدوی بود.

یکی از آثار پل گوگن، نقاش فرانسوی روز سه شنبه به قیمت ۹ میلیون و ۵۰۰ هزار یورو در حراج آرکوریال (Artcurial) در پاریس به فروش رسید.

پل گوگن که در سال ۱۹۰۳ میلادی از دنیا رفت این تابلو را در سال ۱۸۹۷ و در جریان اقامت خود در جزیره تاهیتی در اقیانوس آرام کشید. این اثر پل گوگن «ته بورائو» (Te Bourao) نام دارد که در زبان محلی تاهیتی به معنای «درخت» است.

قیمت این تابلو پنج تا هفت میلیون یورو تخمین زده شده بود. به این ترتیب این اثر پل گوگن نزدیک به دو برابر قیمت پایه خود به فروش رسیده است.

تابلوی «ته بورائو» در حالی روز سه شنبه در پاریس به حراج گذاشته شد که انتقادهای زیادی از پل گوگن به دلیل روبطش با دختران نوجوان اهل تاهیتی مطرح شده است. این دختران نوجوان در بسیاری از نقاشی ها او به صورت برهنه یا نیمه برهنه حضور دارند.

پل گوگن تابلوی «ته بورائو» را به همراه هشت تابلوی دیگر برای نمایش در نمایشگاهی از تاهیتی به پاریس فرستاده بود. این نقاشی ها در آن زمان با استقبال محدودی روبرو شده بود.

برخی از برجسته ترین نقاشی های پل گوگن که در موزه های مشهور جهان به نمایش در آمده است در دوران اقامت او در تاهیتی کشیده شده اند.

بنا به اعلام موسسه حراج آرکوریال فردی که نقاشی «ته بورائو» را خریداری کرده یک «مجموعه دار بین المللی» است. این مجموعه دار گفته است که از این تابلو در فرانسه نگهداری خواهد کرد.

رکورد فروش آثار پل گوگن در سال ۲۰۰۶ میلادی ثبت شد. نقاشی «مرد تبر به دست» او در آن سال به قیمت ۴۰ میلیون و ۳۰۰ هزار دلار در حراج کریستی نیویورک به فروش رفت.

عکس از آرشیو
«نقاشی «مرد تبر به دستعکس از آرشیو

مشهورترین اثر مربوط به دوران اقامت پل گوگن در تاهیتی «از کجا آمده ایم؟ کیستیم؟ به کجا می رویم؟» نام دارد که در موزه هنرهای زیبای شهر بوستون آمریکا نگهداری می شود.

پل گوگن در سال ۱۸۹۱ برای رهایی از تمدن که آن را نوعی بیماری می دانست به تاهیتی رفت. او علاقمند به زندگی در سرزمین های دوردست و در میان اقوام بدوی بود.

عکس از آرشیو
«نقاشی «از کجا آمده‌ایم؟ کیستیم؟ به کجا می‌رویم؟عکس از آرشیو

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

مطالب مرتبط