Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

ارکستر فیلارمونیک وین؛ کارگاهی ممتاز برای نوازندگان جوانِ پِرو

با همکاری
ارکستر فیلارمونیک وین؛ کارگاهی ممتاز برای نوازندگان جوانِ پِرو
Copyright 
نگارش از Katharina Rabillonیورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

«شلعه اشتیاق این بچه‌ها از همه‌ الهامبخش‌تر است؛ یعنی تشنگی‌شان برای یادگیری، پرسش‌های پیوسته‌شان، احساس قدردانی‌ای که دارند و اینکه چطور ایده‌های ما را جذب می‌کنند.»

«سمفونی برای پرو» نام برنامه‌ای است که خوان دیه‌گو فلورِز، خوانندهٔ معروف اپرا راه‌اندازی کرده تا کودکان محروم بتوانند موسیقی بیاموزند.

شماری از این دانشجویان به‌تازگی راهی سالزبورگ شدند تا در کنار نوازندگان برجستهٔ ارکستر فیلارمونیک وین، مهارت های خود را تکمیل کنند. متیاس و نیکول دو نفر از نوازندگان نوجوان این برنامهٔ بودند.

نیکول دربارهٔ تجربهٔ حضورش در سالزبورگ می‌گوید: «وقتی نوازندگان اکستر فیلارمونیک وین برای تماشای اجرای ما آمدند من خیلی استرس داشتم اما همزمان می‌خواستم تمام احساس درونی‌ام را با صدای سازم به آنها نشان بدهم.»

خوان دیه‌گو فلورز توانسته است با اجرای این کارگاه آموزشیِ بی‌نظیر، برنامهٔ فرهنگی-اجتماعی خودش را یک پله ارتقا بدهد. ده نفر از نوازندگان ارکستر فیلارمونیک وین در کارگاه‌ها و کلاس‌های ویژه به این نوازندگان جوان آموزش دادند تا دانش، مهارت و ارزش‌های خود را به آنان منتقل کنند.

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

میشل بلادرر، نوازنده و عضو ارکستر فیلارمونیک وین می‌گوید: «ما، یعنی ارکستر فیلارمونیک وین، به خاص بودن مشهوریم. ما نه فقط سازهای خاص، بلکه صدای ویژهٔ خودمان را هم داریم. دربارهٔ سنت صدای ارکستر نظر مشخصی داریم،‌ به طور خاص دغدغهٔ اجرای میزان‌بندی شده، سلیس و درآوردنِ لحنِ قطعات را داریم. معتقدم که برای این جوانان بسیار جالب است که چیزی از این تجربه با خود ببرند.»

توماس لشنر، یکی دیگر از استادان نوازنده ارکستر وین می‌افزاید:‌ «شلعه اشتیاق این بچه‌ها از همه‌ الهامبخش‌تر است؛ یعنی تشنگی‌شان برای یادگیری، سوال پشت سوال پرسیدن‌شان، احساس قدردانی‌ای که دارند و اینکه چطور ایده‌های من را جذب می‌کنند.» ‌

نیکول و ماتیاس بخت این را داشتند که با استادانی برجسته کلاس خصوصی داشته باشند.

متیاس می‌گوید:‌ «حس می‌کردم که دارم رُشد زیادی می‌کنم. سخت تمرین کردم و نکاتی را کشف کردم که خودم به تنهایی نمی‌توانستم به آنها پی ببرم. یاد گرفته‌ام که موسیقی زبانی است جهانی و یکتا.»

آرزوی این ارکستر جوان آن است که بتواند کنسرت‌هایی دور و بر دنیا اجرا کند. 

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پیوند عاشقانه جشنواره سالزبورگ و فیلارمونیک وین با باله «پرنده آتشین»

چطور موسیقی کلاسیک در پِرو به یاری کودکان بی‌بضاعت می‌آید؟

رقابت فینالیست‌های جایزهٔ هربرت فون‌کارایان برای رهبر ارکستر جوان