چطور موسیقی کلاسیک در پِرو به یاری کودکان بی‌بضاعت می‌آید؟

با همکاری
چطور موسیقی کلاسیک در پِرو به یاری کودکان بی‌بضاعت می‌آید؟
نگارش از Katharina Rabillonیورنیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

«هدفِ سمفونی برای پرو، ایجاد تحول در جامعه و بهتر کردن آن با قدرت موسیقی است.»

«سمفونی برای پِرو»، یک برنامه آموزش موسیقی کلاسیک است که خوان دیه‌گو فلورز، خوانندهٔ مشهور اپرا آن را راه‌اندازی کرده است تا به کودکان بی‌بضاعت در پرو امکان بدهد نواختن ساز یا خواندن در گروه کُر را بیاموزند.

خوان دیه‌گو فلورز دربارهٔ هدف این برنامه می‌گوید:‌ «هدفِ سمفونی برای پرو، ایجاد تحول در جامعه و بهتر کردن آن با قدرت موسیقی است.»

بسیاری از بچه‌های این برامه معتقدند که «سمفونی برای پرو» خانه و خانواده آنهاست و فرصتی است که آنها را به آینده‌ای بهتر می‌رساند.

کودکان و نوجوانانی که در این برنامه شرکت می‌کنند می‌گویند زندگی‌شان بسیار سخت است. حتی بعضی‌ از آنها می‌خواهند در محل ارکستر بمانند و شب همانجا بخوابند.

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

بیش از ۸ هزار کودک و نوجوان دیگر، مثل متیاس و نیکول، هر روز در سراسر کشور ساعت‌ها در مدارسی تمرین می‌کنند که نوکلئوس نام دارد و برای این برنامه ایجاد شده است. خوان فلورز خود می‌گوید: «نوکلئوس‌‌ها نوعی سرپناه‌اند، مثل واحه‌‌ای از آرامش، شادی و امید.»

نواجوانان اینجا ارزشهایی نظیر همبستگی وقت‌شناسی، احترام و کار گروهی را می‌آموزند.ارکستر سمفونی اصلی این برنامه به رهبری هوگو کاریو، تلاش دارد به حد اعلای اجرا برسد.

هوگو کاریو می‌گوید: «وقتی در چشم همدیگر نگاه می‌کنیم، و موسیقی و انرژی بین ما می‌گردد، گاهی اشک می‌ریزیم و گاهی می‌خندیم، اینها لحظه‌های جادویی هستند و این بچه‌ها مهمترین چیز در زندگی من‌اند.»

خوان می‌گوید که امروز می‌داند که موسیقی می‌تواند زندگیِ فقیرترین و بی‌بضاعت‌ترین بچه‌ها را عوض کند.

رويای این نوازندگان جوان وقتی به تحقق پیوست که تابستان امسال در میدان اصلی لیما مقابل بیش از ۲۰ هزار نفر تماشاگر موسیقی اجرا کردند.

اما رویای خوان دیه‌گو فلورز آن است که بچه‌های این پروژه تحت پوشش این پروژه به یک میلیون نفر برسند. رویایی که گرچه بلندپروازانه است اما خوان مصمم است آن را محقق کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ارکستر فیلارمونیک وین؛ کارگاهی ممتاز برای نوازندگان جوانِ پِرو

اُپراخوانی زن بی‌خانمان در مترو لس‌آنجلس

رقابت فینالیست‌های جایزهٔ هربرت فون‌کارایان برای رهبر ارکستر جوان