Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

پیوند عاشقانه جشنواره سالزبورگ و فیلارمونیک وین با باله «پرنده آتشین»

با همکاری
پیوند عاشقانه جشنواره سالزبورگ و فیلارمونیک وین با باله «پرنده آتشین»
Copyright euronews
Copyright euronews
نگارش از Katharina Rabillonیورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

جشنواره سالزبورگ و ارکستر فیلارمونیک وین پیوندی بی همتا با هم دارند. از اوایل دهه ۱۹۲۰ این ارکستر تابستان‌هایش را در سالزبورگ گذرانده است و هویت موسیقی جشنواره سالزبورگ را شکل داده است.

گوستاوو دودامل، رهبر ارکستر به مناسبت صدمین سالگرد جشنواره سالزبورگ، ارکستر فیلارمونیک وین را بواسطه باله «پرنده آتشین» استراوینسکی به سفری پرشور می برد. 

گوستاوو دودامل، رهبر ارکستر می گوید: «به نظر من این قطعه‌، بخشی بسیار بسیار مهمی از روح موسیقیایی من است. از ابتدا شما این ضرب‌ها را دارید. شما در حال جستجوی چیزی هستید.»

گوستاوو دودامل می افزاید: «شما همچنین بخش‌های نرم و آرام را دارید. بنابراین شما باید این دو بخش را با ریتم، با ضرب و خطوطی که اینها ایجاد می کنند متعادل کنید.»

باله «پرنده آتشین» ساخته شده برای باله مشهور روس، اولین بار در سال ۱۹۱۰ اجرا شد و موفقیت بزرگی برای استراوینسکی بود.

این باله بر اساس یک داستان عامیانه روسی روایت می شود که در آن یک پرنده آتشین افسانه‌ای به یک شاهزاده پری می دهد که به کمک آن می تواند یک جادوی شیطانی را از بین ببرد. 

گوستاوو دودامل می گوید: «من فکر می کنم که این نبوغ استراوینسکی است، حتی بدون طراحی رقص و تنها با موسیقی. یعنی تنها با موسیقی ما می توانیم جهانمان را خلق کنیم، پرنده آتشین‌مان را.»

فستیوال سالزبورگ و ارکستر فیلارمونیک وین پیوندی بی همتا با هم دارند. از اوایل دهه ۱۹۲۰ این ارکستر تابستان‌هایش را در سالزبورگ گذرانده است و هویت موسیقی جشنواره سالزبورگ را شکل داده است.

دانیل فروشوئر، رئیس ارکستر فیلارمونیک وین می گوید: «جشنواره سالزبورگ رکن خیلی مهمی در دنیای هنری ماست. ما در اینجا برخی از بزرگترین رهبران ارکستر را داشته‌ایم مانند آرتورو توسکانینیو و پیر بولز و این یک تجربه غنی هنری فوق العاده است.»

دانیل فروشوئر می افزاید: «من بیدار می شوم و فکر می کنم که صبح سمفونی شماره چهار بروکنر را بزنم و در شب اپرای «همه زن‌ها اینگونه‌اند». دوست دارم کنار رودخانه زالتساخ بنشینم و از منظره سالزبورگ لذت برم. همه چیز اینجا جمع است.»

میکائیل بلادیرر، مدیر ارکستر فیلارمونیک وین می گوید: «همچنین اگر درباره اینکه چه مدت ما به اینجا آمده ایم بخواهید بدانید باید بگویم که من ۳۰ تابستان تاکنون اینجا آمده‌ام.»

گوستاوو دودامل، رهبر ارکستر در پایان می گوید: «برای من بودن با ارکسترفیلارمونیک سفری بوده است از جوانی به بزرگسالی. من از ۲۶ سالگی کارم را با این ارکستر شروع کردم. آنها در فرایند کار خیلی باز عمل می کنند. آنها چنین ارکستر بزرگی دارند و من افتخار می کند که بخشی از این ارکستر فوق العاده هستم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فیلارمونیک وین؛ راز صدای جادویی سازهای این ارکستر چیست؟

ارکستر فیلارمونیک وین؛ کارگاهی ممتاز برای نوازندگان جوانِ پِرو

رقابت فینالیست‌های جایزهٔ هربرت فون‌کارایان برای رهبر ارکستر جوان