آیا جشنواره الجونه می‌تواند «کن» خاورمیانه شود؟

یورونیوز
یورونیوز
نگارش از یورونیوز فارسی

جشنواره الجونه را یک میلیارد مصری پایه‌گذاری کرده است. سومین دوره این فستیوال با حضور بیش از ۲۰۰ ستاره سینما و کارگردان آغاز به کار کرده و برای ۹ روز ادامه دارد.

سومین دوره از جشنواره فیلم الجونه در مصر آغاز به کارد. در مراسم فرش قرمز این فستیوال ۲۰۰ ستاره سینما و کارگردان از گوشه و کنار جهان حضور یافتند.

یکی از افرادی که در جشنواره امسال نگاه‌ها را به سمت خود جلب کرده بود، مینا مسعود، بازیگر مصری-کانادایی است که در فیلم اخیر شرکت دیزنی نقش علاالدین را بازی کرده است.

او در همین زمینه به خبرنگار یورونیوز گفت: «چنین جشنواره‌هایی برای ما هم فرصتی است جهت ترویج فرهنگ و هنر خاورمیانه و هم نمایش استعداد و توان نسل جوان به جهانیان.»

تجربه‌ فیلم‌سازان از شمال آفریقا گرفته تا خاورمیانه و هالیوود

مینا مسعود امیدوار است که با نمایش فیلم‌های آمریکایی در کنار فیلم‌هایی از شمال آفریقا و خاورمیانه بتوان تجربه‌های متفاوت فیلم‌سازی را کنار هم قرار داد و از آن درس تازه ای گرفت. در این جشنواره تلاش‌ شده تا فیلم‌هایی از جهان عرب، خاورمیانه و شمال آفریقا نمایش داده شود.

برخی از فیلم‌ها پیش‌تر در جشنواره‌های فیلم تورنتو، ونیز و سن سباستین شرکت کرده بودند اما اکثر فیلم‌ها برای نخستین بار است که در الجونه به نمایش در می‌آیند.

۱۴ فیلم برتر جهانی در این فستیوال حضور دارند. هدف از برگزاری این جشنواره به گفته بشری رزا، بنیانگذار آن این است که «این فستیوال جای خودش را در نقشه صنعت جهانی فیلم پیدا کند.»

میلیارد مصری این جشنواره را به راه‌ انداخته است

جشنواره فیلم «الجونه» را نجیب ساویریس، میلیاردر مصری به راه انداخته است. او بر این باور است که الجونه فرصتی است برای در کنار هم قرار گرفتن فیلم‌سازان خاورمیانه و هالیوود و به اشتراک گذاشتن تجربه‌ها و تلاش‌ها.

دُره رزوق، بازیگر تونسی و عضو هیات داوران این جشنواره نیز می‌گوید: «ما به چنین جشنواره‌هایی در جهان عرب و خاورمیانه نیاز داریم. چرا که ما باید فرهنگ و سینما و هنر را ترویج کنیم. این جشنواره ما را امیدوار می‌کند، جوانان زیادی برای برگزای این فستیوال کار می‌کنند.»

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

مطالب مرتبط