مراسم اهدای جوایز جشنواره فیلم الجونه برگزار شد

مراسم اهدای جوایز جشنواره فیلم الجونه برگزار شد
نگارش از Euronews

مراسم اهدای جوایز اولین دوره جشنواره فیلم الجونه روز جمعه ۲۹ سپتامبر برگزار شد. این جشنواره که با شعار سینما برای بشریت به راه افتاده بود پس از یک هفته به کار خود پایان داد.

فارست ویتاکر،جایزه یک عمر فعالیت سینمایی را دریافت کرد.

هنرپیشه آمریکایی و برنده جایزه اسکار که عضو هیات مشاوره بین المللی این جشنواره هم بود، پس از دریافت جایزه گفت: «افتخار می کنم این جایزه نصیب من شده است. از نظر من این جایزه تنها مربوط به فعالیتهای گذشته ام نیست. بلکه به این معناست که باید در آینده بهتر کار کنم.»

مستند «سفره» ساخته توماس مورگان، کارگردان آمریکایی دو جایزه بهترین مستند عربی و جایزه سینما برای بشریت جشنواره را از آن خود کرد. فیلم داستان دختری در یک اردوگاه پناهندگان در بیروت را روایت می کند.

جایزه ستاره طلایی جشنواره الجونه هم به فیلم «مادر ترسناک» ساخته آنا اورشادزه، کارگردان اهل گرجستان رسید.

نادیا کوندا، هنرپیشه مراکشی هم جایزه بهترین هنرپیشه نقش اول زن را برای بازی در فیلم «وُلیلی» دریافت کرد. جایزه بهترین هنرپیشه نقش اول مرد هم به دانیل خیمنس کاچو، بازیگر مکزیکی اسپانیایی تبار رسید.

الیور استون کارگردان سرشناس آمریکایی از سینماگران مشهور بین المللی بود که در کنار بازیگران و هنرمندان مصری مثل دره زروق و خالد سلیم در جشنواره فیلم الجونه حضور داشت.

«پلاتفورم سینمایی الجونه» یکی از بخشهای ویژه این رویداد سینمایی، محلی برای برقراری ارتباط تجاری و خلاقانه بین صنعت فیلم مصر و عرب با همتایانشان در صنعت فیلم جهانی بود.

نجیب ساویریس، میلیاردر مصری و بنیانگذار جشنواره فیلم الجونه گفت: «بخش خصوصی نقش مهمی در حمایت از صنعت سینما دارد. سینمای مصر در کل منطقه اهمیت زیادی دارد. مردم بواسطه سینمای مصر است که ما را می بینند.»

ونسا ویلیامز، بازیگر، خواننده و طراح مد مصری در جشنواره گفت: «می گویند که قاهره هالیوود خاورمیانه است. همه اتفاقها اینجا در مصر می افتد. بهترین هنرپیشه ها ، بهترین فیلمنامه نویسان و بهترین تهیه کنندگان از اینجا می آیند.»

در جشنواره فیلم الجونه فیلمهایی از ۳۶ کشور مختلف به نمایش گذاشته شد. ارزش مادی کل جوایزی اهدا شده حدود ۲۰۰ هزار دلار بود.

Last day of El Gouna Film Festival