Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

وردی با اپرای «لاتراویاتا»‌ به «لااسکالا»‌ برمی‌گردد

با همکاری
وردی با اپرای «لاتراویاتا»‌ به «لااسکالا»‌ برمی‌گردد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

اپرای «لاتراویاتا»‌ اثر جوزپه وردی یکی از محبوب‌ترین آثار دنیای اپراست که تابه حال بارها اجرا شده است. این اثر این بار در اپرای «لااسکالا»‌ در میلان به روی صحنه رفته است. این اپرا داستان غم‌انگیز یک روسپی درباری به نام «ویولتا»‌ است.

اپرای لااسکالای میلان میزبان «لاتراویاتا»‌ شاهکار جوزپه وردی بود. این اثر به رهبری ارکستر مارکو آرمیلیاتو ایتالیایی و با هنرنمایی آنجل بلو، خواننده جوان آمریکایی و پلاسیدو دومینگو به روی صحنه رفته است.

آنجل بلو، خواننده صدای سوپرانو تاکنون نقش‌های زیادی را در سالن‌های مشهو اپرا در سراسر جهان ایفا کرده، اما این اولین بار است که خواننده جوان روی صحنه‌ «لااسکالا» ظاهر می‌شود.

خواننده ۳۴ ساله می‌گوید:‌ «من از ۱۶ سالگی با اپرا زندگی می‌کنم. سال‌ها بعد متوجه شدم من عاشق و شیفته اپرا هستم. اما راستش تا به حال شانس این را نداشتم که در اپرای لااسکالا روی صحنه بروم.»

«ویولتا» در «تراویاتا» یکی از شخصیت‌های مشهور دنیای اپراست

مارکو آرمیلیاتو پیش‌تر نیز رهبری ارکستر اجرای دیگری از اپرای «لاتراویاتا»‌ را بر عهده داشته است. او معتقد است که این اثر وردی از نظر موسیقیایی متعلق به همه دوران‌هاست و می‌گوید:‌ «لاتراویاتا یک شاهکار جاودانه است. هر بار که این اثر را می‌شنوید، نت‌ها تازه به نظر می‌رسد، در هر میزان چیزی نو برای مخاطب وجود دارد. هدف ما هم این است که تازگی و جوانی این اثر را حفظ و آن را به مخاطب منتقل کنیم.»

وردی «لاتراویاتا» را بر اساس داستان نمایشنامه «مادام کاملیا» نوشته الکساندر دومای (پسر) ساخته است. این اثر داستان عشق نافرجام روسپی درباری و سرنوشت غم انگیز اوست.

«ویولتا»‌ در این اثر زنی با احساسات عمیق و ناب و یکی از شخصیت‌های مشهور دنیای اپراست.

آنجل بلو درباره شخصیت «ویولتا» می‌گوید:‌ «ویولتا زنی باهوش و خاکی است. به نظرم ایده اصلی این اثر این است که آدمها می‌توانند قلباً خوب باشند، اما ممکن شغلشان طوری باشد که مردم با دیده احترام به آنها ننگرند. فکر می‌کنم این موضوع برای همه قابل‌درک است.»

مارکو آرمیلیاتو نیز معتقد است شخصیت‌هایی که آهنگساز قرن نوزدهم خلق کرده است، جاودانه هستند. او می‌گوید:‌ «ویلوتا، آلفردو و پدرش تمام این شخصیت‌ها آنقدر واقعی و حقیقی هستند که به راحتی می‌توان با آنها همذات‌پنداری کرد.»

«عشق و شور پلاسیدو دومینگو برایم الهام‌بخش است»

آنجل بلو تاکنون چند بار در رقابت‌های جهانی اپرالیا که به ابتکار پلاسیدو دومینگوی اسپانیایی برگزار می‌شود، برنده شده است. او می‌گوید که نقش آفرینی در کنار خواننده افسانه‌ای برایش الهام بخش است:‌ «عشق و شوری که پلاسیدو دومینگو برای هنر دارد الهام بخش است. و این عشق تنها منحصر به خوانندگی نیست. او عاشق موسیقی است. این شور و علاقه از او می بارد. می‌توانید این عشق را حس کنید چون به شما هم سرایت می‌کند.»

بیشتر بخوانید:

آریای پایانی «لاتراویاتا» یکی از تاثیرگذارترین قطعات موسیقی است که احساسات هر شنونده‌ای را برمی‌انگیزد.

آنجل بلو درباره این آریا می‌گوید:‌ «همه ما شادی و غم را تجربه می کنیم. او می‌گوید مرگ به سراغ همه می‌آید. هیچکس نمی تواند از آن بگریزد. چون مرگ هم بخشی از واقعیت زندگی است. وقتی به این لحظه از اپرا می‌رسم نمی‌توانم احساس رضایت نکنم از اینکه در آن لحظه روی صحنه هستم و این آریا را می‌خوانم.»

لاتراویاتا از تاریخ ۱۱ تا ۱۷ مارس سال ۲۰۱۹ در «لااسکالا»‌ به روی صحنه رفت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ادای دین به «صداهای بهشتی» در جشنواره موسیقی سالزبورگ

اپرای فاوست اثر گونو؛ خواستِ جوانی دوباره برای چشیدن طعم لحظه

رقابت فینالیست‌های جایزهٔ هربرت فون‌کارایان برای رهبر ارکستر جوان