Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

مجید دری: گفتند ساختار فمنیستی نمایش با منویات نظام در تضاد است

تصاویری از تئاتر «مالدیو زودتر از همه غرق میشه»
تصاویری از تئاتر «مالدیو زودتر از همه غرق میشه»
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

نمایش «روایتی است از سرکوب معاصر زنان در جامعه مردسالار، روایتی از خشونت های مدرن و خزنده علیه زنان در طبقه متوسط جامعه مردسالار» که در دومین روز نمایش توقیف شد. هرچند که بعد از سانسور و حذف بخش‌هایی از داستان، روز چهارشنبه مجددا به روی صحنه رفت.

آگهی

«همه چیز در یک شب عجیب از زندگی یک زوج اتفاق می افتد. شبی که زن خودش را در خیابان های شهر جا می‌گذارد اما تکه‌های بریده شده‌اش در خانه می‌چرخند. شبی که به مرد تنها تا صبح فرصت داده می‌شود برای پیدا کردن و چسباندن تکه‌های بریده شده زن.»

این خلاصه ای از نمایش «مالدیو زودتر از همه غرق می شه» با تهیه‌کنندگی مجید دری است، فعال دانشجویی، از اعضای شورای دفاع از حق تحصیل و از بازداشت‌شدگان اعتراضات بعد از انتخابات خرداد ۱۳۸۸ که ۲۲ خرداد ۱۳۹۳ بعد از ۵ سال از زندان در تبعید آزاد شد. نمایش «روایتی است از سرکوب معاصر زنان در جامعه مردسالار، روایتی از خشونت های مدرن و خزنده علیه زنان در طبقه متوسط جامعه مردسالار» که در دومین روز نمایش توقیف شد. هرچند که بعد از سانسور و حذف بخش‌هایی از داستان، روز چهارشنبه مجددا به روی صحنه رفت.

مجید دری، تهیه‌کننده این نمایش و دانشجوی ستاره‌دار و محروم از تحصیل در مصاحبه با یورونیوز گفت که از پلیس امنیتی هم مزاحمت‌هایی متوجه دست‌اندرکاران نمایش شده است.

مهدیه گلرو، دیگر فعال دانشجویی که بعد از انتخابات خرداد ۱۳۸۸ زندانی شد مشاور طرح و برنامه‌ریز این نمایش است که با گارگردانی و نویسندگی آرش عسکری در تماشاخانه شانو در تهران به روی صحنه می رود.

مشکلات سدراه به صحنه بردن این نمایش

مجید دری، دانشجوی محروم از تحصیل در مصاحبه با یورونیوز از مشکلات سدراه به صحنه بردن این نمایش گفت و سانسورهایی که دست اندرکاران نمایش به ناچار تن به آن دادند: «مجوز گرفتیم و با یک سالن قرارداد بستیم. روال کار این است که مسئولان سالن و نماینده هایی از وزارت ارشاد می‌آیند کار را می‌بینند که دیدند و به لحاظ طراحی لباس، طراحی صحنه و متن نمایش تأییدیه را به ما دادند. چون نزدیک زمان اجرا بود گفتند شما کار را شروع کنید تا ما مجوز کتبی را بفرستیم. این روالی است که وجود دارد چون انجام کارهای اداری زمان‌ می‌برد.ما کارهایمان را انجام دادیم و شب اول اجرا روی صحنه رفتیم اما روز بعد، سه چهار ساعت قبل از اجرا به ما زنگ زدند که اجازه اجرا ندارید و مرکز سیستم فروش آنلاین ما را بستند. وقتی این اتفاق می افتد یعنی کار رفته روی هوا و طبیعتا ما نمی توانستیم کاری بکنیم.»

بیشتر بخوانید:

ایرادات بعد از تأیید وزارت ارشاد

آقای دری از ایراداتی گفت که بعد از تأیید وزارت ارشاد، نسبت به این نمایش گرفته اند: «رفتیم مرکز هنرهای نمایشی که چرا اجازه اجرا نداریم؟ گفتند بازخوان فرستادیم، بررسی کرده و دیدند یک سری ایراداتی دارد. ۵ ایراد گرفتند و برای ما واقعا عجیب بود که چرا اینطور نگاه می‌شود.»

او درباره این ایرادات توضیح داد: «گفتند ساختار نمایش، ساختار فمنیستی است و با منویات نظام در تضاد است و باید کلاً اصلاح شود و دیدگاه فمینیستی از نمایش خارج شود. بعد گفتند چرا در نمایش، بیانیه سیاسی دانشجویی می خواند. آقای عسگری، کارگردان و نویسنده توضیح داد که نقش بازیگر نمایش، وجهه سیاسی و دانشجویی دارد و برای اینکه وجهه سیاسی دانشجویی او را نشان دهیم یک بیانیه‌ای که در روزنامه‌های کثیرالانتشار در داخل کشور و خبرگزاری‌های رسمی منتشر شده را انتخاب کردیم که بخواند. بعد گفتند در نمایش، سقط جنین دارید؟ حیرت کردیم اصلا چنین چیزی در نمایش ما نیست.»

مجید دری به یورونیوز گفت: «در یکی از لایه‌های نمایش، زن حامله است و می میرد. به ما گفتند چون این زن حامله بوده، مرگ او می شود سقط جنین. کلی بحث و جدل کردیم و ابتدا گفتیم به هیچ عنوان این تغییرات را اعمال نمی کنیم. گفتند نمی گذاریم اجرا کنید. به هر حال با بچه های نمایش مشورت کردیم و یک سری تغییراتی اعمال کردیم به این صورت که زنی که کشته می‌شد کشته نمی شود یا تظاهر به حاملگی کرده و حامله نبوده. بیانیه را هم درآوردیم چون به ساختار کلی نمایش آسیب نمی‌زد و به شکل دیگری می‌‌شد نشان داد که این آدم، سیاسی است.»

با وجود این تغییرات اما مشکل حل نشده و مجوز اجرا صادر نمی شود. مجید دری توضیح داد: «دوباره برای بازخوانی از وزارت ارشاد یک نفر و ۴ نفر دیگر تحت عنوان بازخوان آمدند که به نظر می‌آمد از نهادهای خاصی باشند نه از ارشاد. این بار گفتند یکی از بازیگران شما دستبند سبز دارد و این نشانه اتفاق خاصی است و نباید باشد و لباس یکی از بازیگران هم باید عوض شود. این تغییرات را هم اعمال کردیم و بعد از چند روز دوندگی، دیروز(چهارشنبه) اولین روزی بود که مجوز دست ما بود اما متأسفانه چون مجوز را دیر دادند و فروش اینترنتی ما را بسته بودند امکان تبلیغات نداشتیم. هزینه سالن و خیلی هزینه های دیگر می‌دادیم و نمی‌توانستیم فروش داشته باشیم و این از نظر اقتصادی خیلی به ما آسیب وارد کرد.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

اما مشکل نمایش، تنها وزارت ارشاد نبود. مجید دری به یورونیوز گفت: «یک سری فشار بیرونی وجود دارد تا جایی که چند نفر آمده بودند جلوی کار را بگیرند و خودشان را پلیس امنیت معرفی کرده بودند. مسئول سالن نگذاشته بود وارد سالن شوند. دیشب هم باز بازبین و بازخوان فرستاده بودند یعنی برای هر اجرا بازبین می فرستند و این میزان از حساسیت خیلی عجیب است. البته فکر می کنیم به خاطر من و مهدیه است وقتی مأموران پلیس امنیت به مسئول سالن می‌گویند که می‌دانید چه کسانی اینجا هستند و می‌روند و می‌آیند، یا وقتی در وزارت ارشاد می‌گویند که روی یک سری اسامی حساس هستند طبیعتاً این حس را پررنگ می‌کند که فشارها به خاطر من و مهدیه است.»

بیشتر بخوانید:

آگهی

چرا دانشجویان ستاره‌دار به عرصه نمایش روی آوردند؟

اما چطور شد که این فعالان و و دانشجویان ستاره‌دار به عرصه نمایش روی آوردند؟ مجیدی دری در پاسخ به این سوال به یوونیوز گفت: «خیلی از بچه‌ها بعد از آزادی از زندان سعی کردند به سمت علایقی که داشتند بروند، یک تعدادی سمت موسیقی رفتند و تعدادی سمت فیلم مستند و یک تعدادی هم سمت نمایش آمدند. در واقع چیزهایی که در گذشته به آن علاقه داشته و به دلایلی توجه نکرده بودند. در زندان به این نتیجه رسیده اند که زندگی خیلی کوچک تر از این است که سمت چیزهایی که دوست ندارند بروند.»

این دانشجوی ستاره دار و محروم از تحصیل ادامه داد: "یکی از دلایلی که من وارد این عرصه شدم همین بود. علاقه ای که سرخورده شده و فرصت توجه به آن را از خودم دریغ کرده بودم بعد از زندان خیلی پررنگ شد و باعث شد که من تلاش کنم آن چیزی را که دوست دارم پی بگیرم.»

پیش از این مجید دری و مهدیه گلرو، نمایش ماراتن را به عنوان اولین کار روی صحنه برده بودند. مجید دری به یورونیوز گفت: «خیلی کار سختی است که هیچ اسپانسری و کمکی نداشته باشید. برای همین، ما فقط به فروش فکر می‌کنیم ولی با گیرهایی که می‌دهند و سخت گیری‌هایی که می‌کنند عملاً امکان تبلیغ را از ما می‌گیرند و این قضیه از نظر اقتصادی، ما را تحت فشار می‌گذارد که من فکر می کنم خواسته آنها هم همین است.»

آگهی

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

گزارش از فرشته قاضی

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«تئاتر آزاد بلاروس»‌؛ راه دراز عبور از سد سانسور دولتی

از صحنه جنگ تا صحنه تئاتر؛ زندگی واقعی جوان فلسطینی

تور میلیارد دلاری تیلور سوئیفت به قاره اروپا رسید