تری گیلیام اپرای برلیوز را در پاریس به صحنه برد

با همکاری
تری گیلیام اپرای برلیوز را در پاریس به صحنه برد
نگارش از Katharina Rabillon
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

کارگردان مطرح سینمای بریتانیا اپرای «بن‌ونوتو چلینی» شاهکار هکتور برلیوز، آهنگساز فرانسوی را که اثری چشم نواز، پر هیجان و دراماتیک است در سالن اپرای باستیل شهر پاریس به روی صحنه برده است.

تری گیلیام، کارگردان نامدار بریتانیایی دومین اپرای خود را به روی صحنه برده است. «بن‌ونوتو چلینی» شاهکار هکتور برلیوز، آهنگساز فرانسوی اثری بسیار چشم نواز، پر هیجان و دارای ساختاری دراماتیک است.

گیلیام که کارگردانی این اثر با شکوه را برعهده دارد در باره انگیزه اش برای سخت اپرا می گوید: «کار من اوپرا نیست، بلکه به صحنه بردن نمایش است. این چیزی است که همواره سعی می کنم آنرا انجام دهم.»

نخستین اپرای برلیوز بر اساس خاطرات بن‌ونوتو چلینی، مجسمه ساز بزرگ عصر رنسانس نوشته شده است. اپرا داستان عشق چلینی به ترزا را روایت می کند و اینکه چگونه او رقیب خود را با طراحی و ساخت مجسمه برنز «پرسئوس» سرگردان کرد.

طراحی دکور و فضای کلی اثر به همراه جادوی هنر تری گیلیام به قوه تخیل تماشاگران جانی تازه می بخشد و آنها را وارد دنیایی شگفت انگیز می کند: «تلاش کردم نمایش روح قرن هجدهمی داشته باشد، بکر، بدیع و جالب برای همه.»

تری گیلیام که برای دومین تجربه اپرایی اثری از هکتور برلیوز را دستمایه کار خود قرار داده با تمجید از شاهکار این آهنگساز شهیر فرانسوی می گوید: «موسیقی بسیار فاخر و با شکوه است و از هر جهت در بالاترین حد زیبایی و ظرافت قرار داد. این در حالیست که می توان رگه هایی از تراژدی را نیز در آن جستجو کرد. در کل یک ماجراجویی واقعی است. او (آهنگساز) در صورت زنده بودن سینماگر بزرگی بود.»

جان اوسبورن، خواننده تنور آمریکایی و پرتی یانده، خواننده سوپرانو اهل آفریقای جنوبی و برنده جایزه «اوپرالینا» نقش های اصلی را در این اثر بر عهده دارند. پرتی یانده این اثر را از جنبه درام منحصر به فرد توصیف می کند و می گوید: «جنبه دراماتیک اثر بسیار پر رنگ و قوی است و من تاکنون پیش از این در اپرا آنرا تجربه نکرده ام. اثر در کل بسیار باشکوه و غافلگیرکننده است. گاهی تصور می کنید که جمله بیش از حد معمول امتداد پیدا می کند یا مثل اثر اغلب آهنگسازان ابعاد بزرگتری می یابد در حالیکه ناگهان شما را به گوشه ای دیگر می کشاند.»

جان اوسبورن، خواننده تنور نیز بر شباهت کل اثر با دنیای مورد نظر تری گیلیام اشاره می کند و می گوید: «این اثر شبیه دنیای تری گیلیام و مبتنی بر تصاویری است که او در ذهن خود طراحی کرده و سپس به آنها جان داده است. ما همچنین شاهکار شگفت انگیز کارناوال را داریم که بسیار دیدنی است.»

پرده کارناوال از دید تری گیلیام نقطه عطفی در نمایش است: «در پرده کارناوال به نظر می رسد که جهان دچار وارونگی شده است. نوعی حس شوریدگی و جنون که بخشی از روح خلاقانه است و اگر شما از آن تهی باشید نمی توانید کارهای بزرگ انجام دهید.»

تخیل آهنگساز، شخصیت های نوشته شده برای اپرا و نگاه خاص تری گیلیام به خوبی در این اثر با یکدیگر همسو شده اند: «من در بسیاری جهات با آنها هم ذات پنداری می کنم زیرا جدا از جنبه هنری اثری که خلق کرده اند، کار آنها یک نوع مبارزه بوده که ثمره زیبایی به همراه داشته است. و این یک رویای فوق العاده برای من است. با وجود سختی این مبارزه، آنچه در پایان تولید می کنید شگفت انگیز است.»

اپرای «بن‌ونوتو چلینی» تا چهاردهم آوریل در سالن اپرای باستیل شهر پاریس به روی صحنه است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روایت تری گیلیام، کارگردان مطرح بریتانیایی از اپرا، سینما و زندگی هنری

درخشش بنژمن برنهایم با «نمورینو» در اپرای اکسیر عشق

رقابت فینالیست‌های جایزهٔ هربرت فون‌کارایان برای رهبر ارکستر جوان