درخشش بنژمن برنهایم با «نمورینو» در اپرای اکسیر عشق

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
درخشش بنژمن برنهایم با «نمورینو» در اپرای اکسیر عشق

 «اکسیر عشق» اثر گائتانو دونیتزتی، آهنگساز شهیر ایتالیایی در تالار اپرای ایالتی وین به روی صحنه رفت و با استقبال همراه شد. موفقیت این اپرا که ظرف کمتر از یکماه و در دو پرده ساخته شده از سال ۱۸۳۲ تاکنون بی وقفه ادامه دارد. این اثر هنری به مدت ده سال پس از اولین نمایش همواره به عنوان پر اجراترین اپرا در ایتالیا مطرح بود.

بنژمن برنهایم، خواننده تنور فرانسوی با «اکسیرعشق» شروعی فوق العاده در اپرای وین داشت و نقشی جدید به رپرتوار خود افزود.

برنهایم در باره یکی از پرسوناژهای اصلی که نقش آنرا ایفا کرده می گوید: «نمورینو نماد روحیه جوانی است، جوانی و خامی. مرحله ای قبل از شناخت عشق واقعی و پیش از رسیدن به درک این نکته که در جامعه چگونه باید رفتار کرد، چه باید خواست و چگونه باید بدست آورد؟»

بیشتر بخوانید: اپرای «اکسیر عشق» و تجربه خلاقانه بنژمن برنهایم در اپرای ایالتی وین

مقدمه ای برای یک «بل کانتو»

نمورینو در آتش عشق آدینا می سوزد. آدینا دختری زیبا و ثروتمند نسبت به نمورینو، جوان تهی دست و روستایی بی تفاوت است و برای عواطف آتشین او پاسخی ندارد.

والنتینا نافورنیتسا، خواننده سوپرانوی اهل مولداوی که نقش آدینا را ایفا می کند در باره این شخصیت چنین می گوید: «آدینا ابتدا با احساسات نمورینو بازی می کند اما به محض آنکه متوجه می شود دل به او بسته دگرگون می شود، پس از آن ما با چهره ای جدید و بسیار عمیق از آدینا روبرو هستیم.»

آدینا سرانجام به خاطرنمورینو درخواست ازدواج یک افسر جوان را رد می کند. به اعتقاد نمورینو این دگرگونی در آدینا اثر اکسیرعشقی است که یک فرد شیاد به او فروخته بود.

فردریک شازلن، رهبر ارکستر این اپرا را چنین توصیف می کند: «داستان بسیار ساده، روشن، زلال و در عین حال جذاب به همراه فضاسازی های بسیار زیباست. آنرا می توان دست کم مقدمه ای بر یک "بل کانتوی" زیبای عصر خود دانست.»

سه دوئت بزرگ بین تنور و سوپرانو در اکسیر عشق به اجرا در می آید. اکسیر عشق به نحوی نگاشته و طراحی شده که اجرای موسیقی برای آن کار چندان دشواری نباشد. رهبر ارکستر این اپرا در وین معتقد است که کار خوانندگان در عوض بسیار سخت است: «اجرای این اثر برای ارکستری مانند ارکستر فیلارمونیک وین به واقع بسیار ساده است. البته برای خوانندگان داستان کاملا عکس است. یعنی اینکه آنها باید قطعات حماسی را یکی پس از دیگری اجرا کنند.»

«قطره اشکی پنهان» نقطه اوج قطعات آوازی

در شهری مانند وین که اپرا از جایگاه ویژه ای برخوردار است بنژمن برنهایم بی شک منتظر لحظه فوق العاده اجرای آواز "اونا فورتیوا لاگریما" یا قطره اشکی پنهانی بود که از زیباترین و ماندگارترین قطعات اپرای اکسیر عشق است.

این آواز محبوب و تاثیرگذار که در دومین صحنه پرده دوم نمایش خوانده می شود همچنان جذابیت خود را حفظ کرده و حتی در بسیاری از کنسرت ها به تنهایی اجرا می شود.

برنهایم در توصیف این آواز می افزاید: «دومینگو و پاواروتی همیشه در کلاسهای درس خود می گویند: این پرده را طوری نخوانید که گویی یک قطعه غمبار است. این فرحبخش ترین لحظه زندگی برای نمورینو است.»

اکسیر عشق بالاخره جواب می دهد و نمورینو می تواند گریه های آدینا را که تسلیم عشق او شده ببیند. برنهایم در پایان اینگونه جمع بندی می کند: «این نقش احساس خوبی به شما می دهد زیرا در آن هیچ رگه منفی وجود ندارد؛ نقشی که نشاط فراوانی به صدا می بخشد.»