برنامه‌های گوستاوو دودامل برای تشویق نوازندگان جوان

با همکاری
برنامه‌های گوستاوو دودامل برای تشویق نوازندگان جوان
نگارش از Katharina Rabillon
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

«برای من روزی که همه نوجوان و جوانان به موسیقی دسترسی داشته باشد و موسیقی بخشی طبیعی از زندگیشان باشد، بهترین روز خواهد بود»

برای گوستاوو دودامل، رهبر ارکستر اهل ونزوئلا تشویق جوانان و طرفداری از دسترسی همگانی به موسیقی،‌ همیشه رسالتی بزرگ بوده است. 

او در مکزیکوسیتی، پایتخت مکزیک او مبتکر کارگاهی است که برای ۱۶۰ موسیقیدان جوان در سنین ۱۰ تا ۲۳ سال از سرتاسر قاره برگزار می شود. 

بسیاری از آنها از جوامع محرومی می آیند که در آنها برنامه های خاص برای آموزش جوانان به اجرا در آمده است. 

برنامه ای که برای این کارگاه پیش بینی شده است: اجرای سمفونی شماره نه آنتونین دورژاک آهنگساز بوهمی دوورژاک است. 

تجربه گروهی یادگیری موسیقی

دودامل ۳۷ ساله می گوید: «من موسیقیدان جوانی بودم که در ونزوئلا و با این برنامه موسوم به «ال سیستما» و ارکسترهای کودکان و جوانان بزرگ شدم و رشد کردم. و برای من بسیار مهم است که دیگران را از این تجربه یادگیری موسیقی از طریق برقراری ارتباط با دیگران و در چارچوب کارگروهی، آگاه کنم.»

بیشتر بخوانید:‌ گوستاوو دودامل، جوانترین رهبر ارکستر کنسرت سال نوی میلادی در وین

گوستاوو دودامل موسیقی را از ۱۰ سالگی و با یادگیری وبولن شروع کرد. از نظر او برای نوازندگان جوان مهم است که تجربه کار گروهی داشته باشند. وی می‌افزاید:‌ «از این راه بود که موسیقیدان شدم و به همین دلیل است که مشغول این کار هستیم ، جوان‌ها می‌توانند در تجربه یکدیگر سهیم باشند و از کارشان لذت ببرند و بدانند که تنها نیستند.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

دودامل:‌ جوانان الهام بخش زندگی هستند

او در ادامه می گوید:‌ «خیلی جوان نیستم اما هنوز جوان هستم. خیلی از دنیای جوانها دور نیستم. وقتی آدم بچه سالی را می بینم که نوازنده ارکستر است خودم را جای او می بینم. بلافاصله ارتباط برقرار می‌کنم و می‌دانم که درونش چه می گذرد. می‌دانم در ذهنش چه می گذرد، اما بیشتر از آن می‌دانم که در روحش و در قلبش چه می گذرد. به همین دلیل این جوان ها برای من خیلی مهم هستند، چون بیش از آنچه من به آنها می‌دهم آنها به ما می‌بخشند: هر آنچه الهام بخش زندگی است و هر چه که زندگی است. برای من آن روز که هر بچه ای و هر جوانی به موسیقی دسترسی داشته باشد و موسیقی بخشی طبیعی از زندگیش باشد، بهترین روز خواهد بود.»

بیشتر بخوانید: آمریکا؛ اجرای شورانگیز «یوجا ونگ» و «گوستاوو دودامل» در سالن کنسرت والت دیسنی

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سونیا یونچوا: اجرای نقش در اپرای وردی برایم مایه افتخار است

جشن نیم قرن فعالیت هنری اپرای متروپولیتن نیویورک

رقابت فینالیست‌های جایزهٔ هربرت فون‌کارایان برای رهبر ارکستر جوان