Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

جشن نیم قرن فعالیت هنری اپرای متروپولیتن نیویورک

با همکاری
جشن نیم قرن فعالیت هنری اپرای متروپولیتن نیویورک
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

اپرای متروپولیتن نیویورک پنجاه سال پیش به مرکز هنرهای نمایشی لینکلن منتقل شد. این تالار اپرا که یکی از مجلل ترین و معتبرترین اپراخانه های جهان است، پنجاهمین سالگرد آغاز اجرای برنامه های خود در مرکز هن

اپرای متروپولیتن نیویورک پنجاه سال پیش به مرکز هنرهای نمایشی لینکلن منتقل شد. با این مرکز جدید، دوران نوینی آغاز شد که امکانات نمایشی جدیدی را در اختیار اپرای متروپولیتن گذاشت و این اپراخانه را به یکی از بزرگترین مراکز اپرای جهان تبدیل کرد. برای بزرگداشت پنجاهمین سالگرد فعالیت هنری تالار اپرای متروپولیتن نیویورک برخی از بزرگترین خوانندگان اپرا گزیده هایی از اجراهای گذشته و آینده اپرای متروپولیتن را روی صحنه آورند.

تالار اپرای متروپولیتن نیویورک پنجاهمین سالگرد آغاز اجرای برنامه های خود در مرکز هنرهای نمایشی لینکلن را روز پنجم ماه مه سال ۲۰۱۷ با اجراهایی منحصر به فرد و شکوهمند جشن گرفت.

بیش از چهل چهره شاخص اپرا بخشهایی از اجراهای گذشته و آینده اپرای متروپولیتن را روی صحنه آوردند.

دومینگو: اپرای متروپلوتین نیویورک مثل خانه من است

پلاسیدو دومینگو خواننده مشهور اسپانیایی یکی ازکسانی بود که در جشن نیم قرن فعالیت هنری اپرای متروپولیتن نیویورک حضور داشت. خواننده ۷۶ ساله صدای تنور و رهبر ارکستر در این برنامه قطعاتی از اپرای «آندرآ شنیه» اثر امبرتو جوردانو، آهنگساز ایتالیایی قرن نوزدهم و بیستم میلادی، و قطعاتی از اپرای «تائیس» اثر ژول ماسنه، آهنگساز فرانسوی را اجرا کرد.

وی گوید: «طی ۵۰ سال گذشته، من در ۲۱ فصل گشایش اپرا در اینجا حضور داشتم. در بیش از ۷۵۰ اپرا آواز خوانده ام و در چندین اجرا هم رهبری ارکستر را هم بر عهده داشتم. صحبت از یک عمر است. اینجا مثل خانه من است.»

Can you sum up 50 years of opera in 5 hours? https://t.co/W3EheZhzkp

— The New York Times (@nytimes) May 14, 2017

جیمز لواین، رهبر ارکستر آمریکایی و مدیر هنری افتخاری تالار اپرا متروپولیتن نیویورک از دیگر چهره های مشهور در این برنامه بود. لواین ۷۳ ساله که به خاطر بیماری همکاری اش با اپراخانه متروپولیتن را قطع کرده بود، با صندلی چرخدار برای رهبری ارکستر اپرای «تائیس» و رهبری گروه کر اپرای «آیدا» اثر وردی، آهنگساز ایتالیایی، در مراسم حاضر شد. پیتر گلب از سال ۲۰۰۶ میلادی مدیر اپرای متروپولیتن نیویورک است و می گوید که خاطرات اولین باری را که در سالن این اپرا حضور پیدا کرد به روشنی در ذهن دارد.

او می افزاید: «وقتی ۱۳ سال داشتم، پدر و مادرم مرا به اپرای متروپولیتن آوردند. در لژ رودولف بینگ نشستیم که آنموقع همان سمتی را داشت که من امروز دارم. طی اجرای برنامه یک نفر از میان جمعیت سوت کشید. بینگ از جایش بلند شد از لژ بیرون رفت تا تماشاچی خاطی را توبیخ کند. من آن موقع فکرش را هم نمی کردم که یک روز سر جای بینگ بنشینم و همان شغلی را داشته باشم که بینگ داشت.»

«خواندن روی صحنه اپرای متروپولیتن بی باکی می طلبد»

سونیا یونشوا، خواننده صدای سوپرانو هم در جشن نیم قرن فعالیت هنری اپرای متروپولیتن دو آریا از اپرای «لابوهم» اثر پوچینی را اجرا کرد. او می گوید: «با نورپردازی کار فوق العاده زیبایی به انجام رساندند. در اپرای «لابوهم» طوری ظاهر می شدیم که انگار در فیلم هستیم. جلوی ما این پرده توری بود و با تصویر پروژکتور حاضران در سالن به دنیای زفیرلی سفر می کردند.»

خواننده بلغار که اولین بار با اجرای نقش در اپرای «ریگولتو» اثر وردی روی صحنه اپرای متروپولیتن نیویورک ظاهر شده است، درباره اولین تجربه حضورش می گوید: «اولین بار که در سال ۲۰۱۳ میلادی روی صحنه اپرای متروپولیتن آواز خواندم، احساس می کردم بودن روی چنین صحنه ای، بی باکی می طلبد. موضوع فقط این نیست که در یکی از شگفت انگیزترین اپراخانه های جهان آواز می خوانید، بلکه باید اعتماد به نفس داشته باشید. باید بدانید که چقدر قوی هستید و آیا می توانید از پس این کار بربیایید یا نه؟»

جویس دیدوناتو خواننده آمریکایی صدای متزو سوپرانو هم از تجربه حضورش در این جشن می گوید: «هیجان آور بود، اجراهای استثنایی یکی پس از دیگری. پشت صحنه بودیم و همدیگر را تشویق می کردیم. این ملغمه شگفت انگیزی را که جوهر اپراست، یعنی سلام به سنت با رویکردی مدرن، در شب جشن بخوبی حس کردیم. امشب همه خانواده اپرا در اینجا بودند.»

251 productions, more than 11,000 performances— and 50,000 hats. MetOpera</a> by the numbers: <a href="https://t.co/VZiJNE1vm5">https://t.co/VZiJNE1vm5</a></p>&mdash; New York Times Arts (nytimesarts) May 5, 2017

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

برنامه‌های گوستاوو دودامل برای تشویق نوازندگان جوان

اجرای اپرا در قرن بیست و یکم از نظر مدیر اپرای متروپولیتن نیویورک

رقابت فینالیست‌های جایزهٔ هربرت فون‌کارایان برای رهبر ارکستر جوان