Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اجرای اُپرای کهن «بازگشت اولیس» با سازهای قرن هفدهم

با همکاری
اجرای اُپرای کهن «بازگشت اولیس» با سازهای قرن هفدهم
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

امانوئل هاییم، نوازنده اُرگ، پیانو و کلاوسون ارکستر باروک خود را به نام کنسرت آستره از سال ۲۰۰۰ تشکیل داده است. و کلودیو مونته وردی به عنوان مبتکر اُپرا شناخته می شود. موسیقی وی، چندصدایی موسیقی رنسان

امانوئل هاییم، موسیقی دان زن فرانسوی با ارکستر باروک خود برای اجرای اپرای «بازگشت اولیس به میهن» ساخته کلودیو مونته وردی به صحنه تئاتر پاریس بازگشته است.

این موسیقی دان و رهبر ارکستر درباره اینکه چرا هر اجرای موسیقیِ این اپرا منحصر به فرد است می گوید: «در مورد نمایش بازگشت اولیس باید گفت که دستنوشته مونته وردیِ آهنگساز، نشانه گذاری مخصوص آن دوران را ندارد. مشخص نیست کدام ساز کدام ملودی را می نواخته و چطور. بنابراین نقش رهبر ارکستر، با گذشته خیلی فرق دارد. چراکه رهبر اکستر امروزی جزئیات چگونگی اجرای هر قطعه را در اختیار دارد. اما در این اُپرا باید خودتان دائما درباره همه چیز تصمیم بگیرید. در نتیجه هیچ اجرایی هرگز شبیه اجرا یا بداهه نوازی دفعه قبل نخواهد بود.

رولاندو ویلازون، خواننده اُپرا اجرای «بازگشت اولیس» را چالشی تازه برای یک خواننده می داند و می افزاید: «باید به موسیقی و صدای سازها به دقت گوش داد، چراکه برخلاف اجراهای رُمانتیک که صدای خواننده فقط به نرمی روی موجِ موسیقی می لغزد، خواننده این اُپرا بخشی از ارکستر است. شما به صدای سازها واکنش نشان می دهید و آنها به صدای شما.

امانوئل هاییم برای اجرای این اُپرا از سازهای مرسوم در دوران مونته وردی، یعنی سازهای قرن هفدهمی بهره برده است. او درباره تنوع و سازبندی این ارکستر می گوید: « برای این اجرا به کار گرفته «دو دسته ساز اساسی داریم. اساسی به این معنا که این سازها بنیادِ آوایی ارکستر اند. «ویولا دا گامبا»، که نیای ویالونسل امروزی است و «چلو دا برانچا» که سازی کهن از خانواده ویالون است. همچنین سازهای چندصدایی را داریم که مسئول تنظیم هارمونی اند: یعنی اُرگ چند لوله، و تمام سازهای خانواده بربط، از زیرترین تا بم ترین صدا و البته تمام سازهای ملودی نواز، یعنی خانواده ویالون و کورنِت. کورنت سازی از خانواده سازهای بادی است، با این تفاوت که از چوب ساخته شده اما به وسیله دمیدن نواخته می شود.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اجرای اُپرای «بازگشت اولیس» در پاریس

رقابت فینالیست‌های جایزهٔ هربرت فون‌کارایان برای رهبر ارکستر جوان

جایزهٔ هربرت فون‌کارایان برای رهبر ارکسترجوان؛ مرحلهٔ نیمه‌نهایی