فیلم سینمایی «توقفگاه»؛ سربازان زن و عواقب جنگ و خشونت در دنیایی مردانه

فیلم سینمایی «توقفگاه»؛ سربازان زن و عواقب جنگ و خشونت در دنیایی مردانه
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

فیلم سینمایی «توقفگاه» یک درام روانشناختی درباره دو سرباز زن فرانسوی است که پس از ماموریت خود در افغانستان برای استراحت به یک هتل تفریحی در قبرس می روند.

آگهی

فیلم سینمایی «توقفگاه» یک درام روانشناختی درباره دو سرباز زن فرانسوی است که پس از ماموریت خود در افغانستان برای استراحت به یک هتل تفریحی در قبرس می روند.

این دو سرباز در سه روز اقامت در هتل به خود مهلت می دهند تا هر آنچه در کابل بر آنها گذشته را فراموش کنند. اما فراموش کردن میدان جنگ و خشونت به این آسانی نیست.

خواهران «کولَن» کارگردان و همینطور نویسنده این درام سینمایی هستند. این دو خواهر از شهر «لوریان» در غرب فرانسه می آیند. شهری ساحلی که بیشترین میزان سربازگیری را در کشور داراست. نام فرانسوی این فیلم «دیدن کشورها» است.

موریل کولَن درباره اسم فیلم می گوید: «در واقع کنایه آمیز است. زمان سربازگیری به سربازها می گویند: (به ارتش بپیوندید تا کشورهای زیادی را ببینید.) اما در واقع اینطور نیست و آنها هیچ چیز نمی بینند. هدف از جنگ دیدن کشورها نیست. هدف بردن در جنگ و کشتار آدم هاست.»

«اورور» و «مارین» زنان پویایی هستند. آنها به ارتش ملحق شده اند تا از شهر خود دور شوند و همینطور برای آنکه کسب درآمد کنند. آنها می خواستند که جهان را کشف کنند و بودن در دنیایی که مردان بر آن تسلط دارند را تجربه کنند.

سوکو، هنرپیشه و خواننده فرانسوی و بازیگر نقش مارین می گوید: «این فیلم از دیدگاه زنان به موضوع نگاه می کند. تا ببینید که برای آنها بودن در دنیای مردانه و جامعه تحت تسلط آنها چطور خفه کننده است. شخصیتی که من بازی کردم زنانگی ندارد، خشن است و احساسات به خرج نمی دهد. درست برعکس خود من.»

مساله اصلی فیلم موضوع خشونت است. چگونه میتوان با خشونت زندگی کرد و باید در قبال آن چه کرد؟ آیا راهی برای مقاومت در برابر این خشونت وجود دارد؟

دِلفین کولَن، یکی از کارگردانان فیلم می گوید: «فیلم ما روایتگر زمانی است که دشمن طراحی شده دیگر وجود ندارد. وقتی این سربازان به فرانسه باز می گردند و دشمن آنها یعنی طالبان دیگر وجود ندارد. پس به دنبال دشمن دیگری می گردند: می تواند بیگانه ها یا زنان و یا تهدیدها باشند.»

فیلم «توقفگاه» یا «دیدن کشورها» که سال گذشته برنده جایزه «نوعی نگاه» در فستیوال فیلم «کن» شد، تا کنون در فرانسه و یونان به روی پرده سینماها رفته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فیلم چی ببینیم؟ با آثار محبوب کارگردان‌های سرشناس آشنا شوید

جوایز فیلم اروپا؛ با ۵ فیلم برتر اروپایی سال ۲۰۲۳ آشنا شوید

شمارش معکوس برای اعلام برنده جایزه «لوکس» پارلمان اروپا به فیلم برتر ۲۰۲۳ آغاز شد