کن لوچ با اعضای کمیته فرهنگ پارلمان اروپا دیدار کرد

کن لوچ با اعضای کمیته فرهنگ پارلمان اروپا دیدار کرد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

کن لوچ کارگردان سرشناس بریتانیایی به تازگی با اعضای کمیته فرهنگ پارلمان اروپا در بروکسل درباره «نقش سینمای اروپایی در آینده» گفتگو کرد.

آگهی

کن لوچ کارگردان سرشناس بریتانیایی به تازگی با اعضای کمیته فرهنگ پارلمان اروپا در بروکسل درباره «نقش سینمای اروپایی در آینده» گفتگو کرد. این دیدار به مناسبت دهمین سالگرد جایزه لوکس انجام شد. وی در این دیدار از نگرانی های خود درباره همکاریهای اروپایی پس از برکسیت سخن گفت.

فیلمهای کن لوچ درونمایه های سوسیالیستی دارند. فیلم اخیر او با نام «دانیل بلیک» داستان نجاری میانسال و مادر تنهایش است که با سازمان بیمه اجتماعی کافکایی مانند بریتانیا درگیر هستند. این فیلم برنده نخل طلای جشنواره کن امسال و همچنین برنده فیلم منتخب تماشاگران در جشنواره لوکارنو شد.

کارگردان فیلمهایی مانند «قوش» و «سهم فرشتگان» درباره تاثیرات منفی برکسیت در سینمای بریتانیا گفت: «به گمانم برکسیت سهم سینمای بریتانیا را در اروپا ضعیف می کند. نهادهای سینمایی خوبی در اروپا وجود دارد. ممکن است کارکردشان محدود باشد، ولی با ارزش هستند. نهادهایی مانند بنیاد مدیا، یورایمیج و دیگر نهادهایی از این دست نمونه های خوبی هستند. عدم عضویت بریتانیا در بنیاد مدیا ارتباط ما را با اروپا کمرنگ خواهد کرد و باعث کندی همکاریهای دو طرفه خواهد شد. زیرا افراد با محدودیت جابجا شدن در اروپا روبرو خواهند بود و بنابراین ما نیازمند کاغذ بازیهای زیادی هستیم. برکسیت ارتباط ما را با اروپا ضعیف خواهد کرد.»

فیلم «دانیل بلیک» قرار است از اواخر ماه اکتبر در سینماهای اروپا به نمایش در آید.

کن لوچ همچنین درباره نفوذ سینمای هالیوودی در اروپا گفت: «توصیه ام به سیاستمداران اروپایی این است که نگاه خود را به بازار مشترک تغییر دهند. بازار مشترک به معنای آزادی قلدر برای چاپیدن دیگران نیست. این رابطه ای است که سینمای آمریکا با ما دارد. هالیوود به دنبال همکاری نیست. آنها بله قربان گو می خواهند. توقع دارند همه ساخته هایشان را مردم بپذیرند. به گمانم به یک همکاری راستین نیازمندیم. این به معنای تغییر مالکیت سینما و برنامه ریزی آن از سوی افرادی است که به جای نگرانی فروش فست فود، نگران فیلم هستند.»

سال گذشته جایزه لوکس به فیلم «موستانگ» یا اسبهای سرکش ساخته کارگردان ترک «دنیز گامزا ارگوان» اهدا شد. این جایزه هر ساله از سوی پارلمان اروپا به بهترین فیلم اروپایی اهدا می شود. هدف این جایزه در دسترس عموم قرار دادن سینما، فرای مرزهای زبانی و فرهنگی عنوان می شود. برای جایزه امسال نیز سه فیلم با نامهای «تازه چشمهایم را می گشایم»، «تونی اردمن» و «زندگی یک کدو» انتخاب و به همه زبانهای اروپایی زیر نویس شده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتقاد نخست وزیر بلژیک از اعطای دکترای افتخاری به کن لوچ

فیلم چی ببینیم؟ با آثار محبوب کارگردان‌های سرشناس آشنا شوید

جوایز فیلم اروپا؛ با ۵ فیلم برتر اروپایی سال ۲۰۲۳ آشنا شوید