Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

سیما بینا، نامی جاودانه در موسیقی محلی ایران

سیما بینا، نامی جاودانه در موسیقی محلی ایران
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

سیما بینا، از نیم قرن قبل نواهایی را از موسیقی نواحی ایران روایت کرده است که شاید بدون تلاش ها و پیگیری های او، فراموش شده بودند.

آگهی

سیما بینا، از نیم قرن قبل نواهایی را از موسیقی نواحی ایران روایت کرده است که شاید بدون تلاش ها و پیگیری های او، فراموش شده بودند.

او این ترانه ها را از اعماق تاریخ ایران بیرون کشیده و آنها را برای مردم بازخوانی کرده است، اما سالهاست که به دلیل محدودیت ها برای خوانندگان زن در ایران، این امکان را ندارد که آنها را در این سرزمین اجرا کند.

سیما بینا از این اتفاق به عنوان یک «افسوس» و «حسرت» یاد می کند و می گوید: «این موسیقی که من جمع آوری کرده ام متعلق به مردم است. دلم می خواهد که شهر به شهر بروم و این موسیقی را که از خودشان یاد گرفته ام، یک بار هم برایشان بخوانم. ولی می دانم که نمی شود و این حسرت گاهی اوقات در آواز و کلام من آمده است.»

سیما بینا کار خود را از سن ۹ سالگی به عنوان خواننده کودکان در رادیو ایران آغاز کرد. میزان استقبال از کارهای او به حدی بود که برنامه ای تازه به نام «گلهای صحرایی» در رادیو ایجاد شد تا سیما بینا در این برنامه کارهای محلی را اجرا کند.

او در تابستان ۱۳۹۵ در کنسرتی در شهر کلن آلمان، به همراه نوازندگانی از ایران و افغانستان ترانه هایی را از نواحی این دو سرزمین اجرا کرد.

علیرضا شیروانی، امیر عباس زارع، داود سدوزی، عنایت حمید و یاما کریم نوازندگانی بودند که این خواننده موسیقی محلی را در این کنسرت همراهی کردند.

محمد محمدی، خبرنگار یورونیوز از محل برگزاری این کنسرت می گوید: «سیما بینا خودش را به موسیقی محلی ایران محدود نکرده است. همان طور که نیمی از برنامه کنسرت سیما بینا، به موسیقی محلی افغانستان اختصاص دارد و با همکاری نوازندگان این کشور اجرا شده است.»

سیما بینا مردم افغانستان را «برادران و خواهران ملت ایران» می خواند و می گوید: «مرزها را سیاست جدا می کند، اما مردم به هم نزدیک هستند و این نزدیکی با موسیقی پیوند زیادی دارد.»

سیما بینا همیشه به چهارچوب های سنتی و اصیل در اجرای ترانه ها وفادار بوده است، بدون این که در آنها تغییر عمده ای ایجاد کند. او درباره دلیل این تصمیم می گوید: «نوآوری را به عهده خود جوانها گذاشته ام. چون آنها به الگوی درستی نیاز دارند. من در واقع رسالتی دارم که پلی باشم از آن نسل به نسل جوان. بنابراین بهتر است که این ترانه ها را با همان حالت سنتی و اصیل خودشان ضبط کنم تا الگویی باشد که دیگران بتوانند بر اساس آن کار کنند.»

خوانندگی، آهنگسازی و پژوهشگری، گوشه ای از کارنامه پربار سیما بینا است. اما شاید بزرگترین دستاورد او، آوردن نواهای موسیقی محلی از روستاهای دورافتاده به شهرهایی باشد که پیش از این با این نوع موسیقی بیگانه بودند.

ببینید: گفتگو با سیما بینا، راوی نواهای فراموش شده

تهیه کننده: محمد محمدی

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

موسیقی سنتی ایران در گذر چهار دهه پس از انقلاب

تور میلیارد دلاری تیلور سوئیفت به قاره اروپا رسید

هفتهٔ صنایع خلاق باکو؛ مسابقهٔ طراحی بازی کامپیوتری و جشنوارهٔ فیلم‌های موبایلی