«هوبا هوبا اسپیریت» گروه موسیقی محبوب مراکشی ها

«هوبا هوبا اسپیریت» گروه موسیقی محبوب مراکشی ها
نگارش از Euronews

شهر الصویره در غرب مراکش هر سال میزبان جشنواره موسیقی «غناوی» است.

شهر الصویره در غرب مراکش هر سال میزبان جشنواره موسیقی «غناوی» است. یکی از گروه های شرکت کننده «هوبا هوبا اسپیریت» (Hoba Hoba Spirit) از محبوب ترین گروه های موسیقی مراکش است که حدود بیست سال پیش در کازابلانا تشکیل شد. موسیقی آنها ترکیبی از راک، رگه و نغمه های «غناوی»، موسیقی سنتی مردم شمال آفریقا است. اشعار آنها بازتاب دیدگاه جوانان و تناقض بین سنت های پدران و زندگی مدرن در مغرب عربی است.

رضا علالی، خواننده گروه درباره دلیل اتکا به نغمه های مراکشی می گوید: «چطور می شود سلاحی به این قدرتمندی را نادیده گرفت؟ مثل توپخانه در جنگ است. وقتی آتش می کنی همه چیز منفجر می شود. همه را به حرکت وا می دارد. این موسیقی ما است، می خواهیم با موسیقی خودمان برقصیم و به سنت ها وفادار باشیم. ما مراکشی هستیم و باید به موسیقی سنتی خودمان بچسبیم. ریتم این موسیقی در خون ما است.»

«هوبا هوبا اسپیریت» محبوب پیر و جوان و گروهای مختلف اجتماعی است. علیرغم موفقیت بسیار و ترانه های محبوب، اعضای گروه نمی توانند از موسیقی امرار معاش کنند و شغل دوم دارند. یکی از دلایل آن فقدان حق نشر و حفاظت از حق آثار فرهنگی این هنرمندان است.

مطالب مرتبط