Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

همنوازی با نوازندگان بومی در جشنواره گناوه مراکش

همنوازی با نوازندگان بومی در جشنواره گناوه مراکش
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در این رویداد هنری، نوازندگان بومی شمال آفریقا با نوازندگانی از سبکهای مختلف موسیقی جهان همنوازی می کنند

آگهی

شهر «صویره» در مراکش، هر سال شاهد برگزاری جشنواره ای از موسیقی تلفیقی است. مثل هر سال شماری از بهترین نوازندگانِ سراسر دنیا به اینجا آمده اند تا با نوازندگان بومی که «معلم» نامیده می شوند همنوازی کنند.

موسیقی «گِناوه» که در ریشه در منطقه «ساحل» قاره آفریقا دارد، پدرِ موسیقیِ بلوز، جاز و حتی راک اند رول شمرده می شود. در این جشنواره، «معلم ها» یا استادان این موسیقی، به اجرای موسیقی تلفیقی با دیگر نوازندگان جهان می پرازند.

جِف بالارد، نوازنده آمریکاییِ درامز که پیشتر برای بزرگانی نظیر «ری چالز» و «پَت مِتِنی» نوازندگی کرده، به همراه گروه نوازندگانش آمده بود تا در ریتمهای عرفانی موسیقی گنووا غوطه ور شود. او درباره تجربه آشنایی اش با موسیقی گناوه می گوید: «موسیقی گناوه را اولین بار حدود پانزده سال پیش شناختم و به دلم نشست، بسیار برایم آشنا بود بدون اینکه قبلا حتی به گوشم خورده باشد. برایم کاملا طبیعی است.»

معلم، محمد کویو که مادرش پای او را به صحنه موسیقی باز کرده است، حالا پسر کوچکش را هر سال با خود به روی صحنه این جشنواره می آورد. او می گوید: «موسیقی گناوه حالا شناخته شده است، خدا را شکر، حالا دیگر فراموش شده نیست. آشناست، مثل موسیقی جاز.»

گروه «سانگهوی بلوز» هم برای همنوازی به «عبدالسلام علیکان» پیوستند که کارگردان هنری این جشنواره هم هست. نوازندگان این گروه از مالی می آمدند. آنها به سبب درگیریهای داخلی و استقرار شریعت در منطقه شان ناچار به فرار شدند. گرچه آنها با آهنگهای بیتلز، جیمی هندریکس و جان لی هوکر بزرگ شده اند اما موسیقی شان بیشتر بر «هیپ هاپ» و «آر اند بی» متمرکز است.

بزرگداشت «دودو اِندیای رُز»، طبل نواز مشهور سنگالی نیز در این جشنواره برگزار شد. ۱۲ تن از ۴۲ فرزند او به این شهر آمدند تا شیوه طبل نوازی نیاکانشان را به نمایش بگذارند. طبلهایی که صدایشان از ۱۵ کیلومتر دورتر هم شنیده می شود، گاه برای پیغام رسانی میان روستاها به کار می رفت.

«نیلا تازی عبدی»، بنیانگذار و مدیر این جشنواره درباره هدف آن می گوید: «کارِ ما تجاری نیست، بلکه رویدادی است برای بزرگداشت موسیقی. یک کارگاه هنری و موسیقایی است برای هنرمندانی که افق دیدشان باز است. امروز بعد از ۱۹ سال، ما نوعی سفیر فرهنگی هستیم و نوازندگانی که از همه دنیا به صویره می آیند با خاطراتی شگفت انگیز از اینجا بر می گردند. با تجربه ای بسیار عمیق که خودش گویاست و این بیشترین اعتبارِهنری را به پروژه ما می بخشد.»

این موسیقیِ تقریبا فراموش شده، به یُمنِ این جشنواره در صحنه موسیقی بین المللی پایدار شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حضور سوئیسی ها با موسیقی رگه در جشنواره مراکش

«هوبا هوبا اسپیریت» گروه موسیقی محبوب مراکشی ها

«تجربه مُد ووگ» در دوبی؛ معرفی طراحان نوظهور