دراگا، نماینده ای از موسیقی امروز مراکش

دراگا، نماینده ای از موسیقی امروز مراکش
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گروه مراکشی “دراگا” که از شهر کازابلانکای این کشور برخاسته است، یکی از جدیدترین استعدادهای نوظهور در پهنه موسیقی مراکش است. “نبیل صخره” و “محمد

آگهی

گروه مراکشی “دراگا” که از شهر کازابلانکای این کشور برخاسته است، یکی از جدیدترین استعدادهای نوظهور در پهنه موسیقی مراکش است. “نبیل صخره” و “محمد لبیدی” از خوانندگان این گروه هستند که هم اکنون به جشنواره موسیقی “گنآوا” در “صویره” برای اجرا رفته اند. از سال دوهزار میلادی، این گروه همواره در خلق آثار موسیقایی جدید کشور مراکش، سهیم بوده است.

در جشنواره “بولوار موزیسین های جوان” که از دهه نود میلادی به راه افتاده، گروه های موسیقی در سبک های رپ هیپهاپ، راک متال و نیز تلفیقی، باهم رقابت می کنند. این جشنواره اکنون به عنوان محلی مناسب و مرجع برای معرفی آثار و گروه های جدید موسیقایی شناخته می شود.

نبیل صخره خواننده گروه دراگا، می گوید: «موسیقی ما تاثیرات زیادی گرفته و تغییرات بسیاری در آن انجام شده است. موسیقی راک، موسیقی تلفیقی، همه اینها وارد شده اند و ما سعی می کنیم علاوه بر موسیقی اصیل خودمان، از همه این تغییرات و تاثیرات استفاده کنیم. به ویژه اکنون با حضور دو نوازنده دیگر در گروهمان که اهل افریقا هستند، شما بیشتر موسیقی محلی افریقایی را حس می کنید، تا موسیقی غربی را».

با این ترکیب مهندسی شده ای که گروه دراگا به کار گرفته و با تلفیق انواع موسیقی، آنها توانسته اند تا دل هوادارانی از نسلهای مختلف را فتح کنند. دراگا که به معنای شاخه کاکتوس است، از ترانه هایی جذاب و موضوع های قابل توجه در آنها بهره می گیرد که بتواند مخاطبان بیشتری را جذب و بدین شکل از پیر تا جوان را راضی کند.

محمد لبیدی، دیگر عضو دراگا می گوید: «کافی است که در موسیقی مراکش، صرفا مخاطب مراکشی را در نظر بگیرید و برای او بسرایید و بخوانید، یکراست به هدف می رسید.»

نبیل صخره هم توضیح می دهد: «مخاطبان ما خودشان را در ترانه های ما پیدا می کنند، چون ما از چیزهایی صحبت می کنیم که در زندگی اتفاق می افتد، از چیزهایی که سرجای خودشان نیستند، گاهی مسایلی جدی و گاهی مشکلات روز. همه اینها بستگی به شرایط دارد، به خیلی چیزها بستگی دارد.»

امروزه کازابلانکا یکی از مراکز خلاق موسیقی مراکش است، چرا که جشنواره “بولوار موزیسینهای جوان“، به محل پرتاب گروههای نوپای بسیاری تبدیل شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کنی گرت، ساکسیفونیست آمریکایی در مراکش

جشنواره گناوه؛ جایگاه تلفیق موسیقی آفریقا و موسیقی مدرن

«تجربه مُد ووگ» در دوبی؛ معرفی طراحان نوظهور