افسانه یا واقعیت: همکاری تیتو و کندی در برنامه اعزام سفینه به ماه

افسانه یا واقعیت: همکاری تیتو و کندی در برنامه اعزام سفینه به ماه
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

جنگ سرد، رقابت تسلیحاتی بلوک غرب و شرق و برنامه ناسا برای اعزام سفینه به ماه تحولات مهم دهه ۶۰ میلادی است که با تئوری توطئه بین ابرقدرتها بی ارتباط

آگهی

جنگ سرد، رقابت تسلیحاتی بلوک غرب و شرق و برنامه ناسا برای اعزام سفینه به ماه تحولات مهم دهه ۶۰ میلادی است که با تئوری توطئه بین ابرقدرتها بی ارتباط نمانده است. فیلم مستند داستانی «هوستون، ما مشکل داریم» (Houston, We Hava A Problem) جستاری در واقعیت و افسانه پردازی در بررسی این رویدادها است.

آیا آمریکا دانش فناوری سفر به ماه را از یوگسلاوی خرید؟ زیگا ویرش (Zga Virc) ، فیلمساز اسلوانی رد این افسانه را در تحولات تاریخی چند دهه همراه با تیتو، رییس جمهور یوگسلاوی، کندی، نیکسون، جانسون، کارتر و کلینتون روسای جمهور آمریکا دنبال می کند. زیگا ویرش می گوید: «مردم در این فیلم جنبه های انسانی شخصیت رییس جمهورها را می بینند. هدف ما این بود که شخصیت واقعی و خصوصیات انسانی آنها را نشان دهیم. نه فقط شخصیت هایی که نقطه ای از تاریخ را به خود اختصاص داده اند.»

در دوره جنگ سرد، تیتو سیاستمداری شاخص و مدافع شیوه مستقل سوسیالیزم بود. او که از برقراری مناسبات دیپلماتیک با آمریکا حمایت می کرد در طول سه ده ریاست جمهوری، نقش مهمی در شکل دهی تاریخ یوگسلاوی داشت.

این کارگردان می افزاید که فیلم داستانی نمادین از یوگسلاوی، تشکیل و رشد کشور پس از جنگ جهانی دوم و سپس فروپاشی آن در سال ۱۹۹۱است. او با افزودن فیلم های بایگانی و اظهارات شخصیت ها، برنامه فضایی یوگسلاوی را به شکل داستان و مستند جلو می برد. فیلم با نگاهی به تاریخ معاصر از دریچه تئوری توطئه، این سوال را طرح می کند که در نهایت حقیقت چیست؟

زیگا ویرش با اشاره به استفاده از واقعیت و داستان در کنار هم می گوید: «هدف ما برانگیختن دید انتقادی بیننده نه تنها نسبت به فیلم ما، بلکه نسبت به هر رسانه ای است. ببیند چه چیزی قابل باور و یا قابل انتقاد است.»

این پروژه چند ملیتی و با تهیه کنندگی شرکت HBO ساخته شده است. فیلم «هوستون، ما مشکل داریم» در جشنواره ترایبکا در نیویورک افتتاح می شود و افتتاحیه اروپایی آن نیز اواخر همین ماه در اسلوانی و کروواسی برگزار خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شکست بی‌سابقه برای خاندان کندی؛ پایان یک دوره یا نمایانگر ضعف دموکرات‌ها؟

آغاز پانزدهمین جشنواره فیلم ترایبکا

فیلم چی ببینیم؟ با آثار محبوب کارگردان‌های سرشناس آشنا شوید