بازتاب شرایط اجتماعی در فیلم «بتمن در برابر سوپرمن؛ طلوع عدالت»

بازتاب شرایط اجتماعی در فیلم «بتمن در برابر سوپرمن؛ طلوع عدالت»
Copyright 
نگارش از مهران احمدی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

ابرقهرمانان مدتها هر کدام در دنیای خودشان زندگی می کردند اما در فیلم «بتمن در برابر سوپرمن؛ طلوع عدالت» آنها با یکدیگر روبرو می شوند. در این فیلم دو

آگهی

ابرقهرمانان مدتها هر کدام در دنیای خودشان زندگی می کردند اما در فیلم «بتمن در برابر سوپرمن؛ طلوع عدالت» آنها با یکدیگر روبرو می شوند. در این فیلم دو ابرقهرمان یعنی بتمن و سوپرمن در برابر یکدیگر قرار می گیرند. این فیلم که به کارگردانی زک اسنایدر تهیه شده است ادامه فیلم «مرد پولادین» به کارگردانی خود او است.

در فیلم جدید این کارگردان، بتمن که نگران از کنترل خارج شدن اقدامات سوپرمن است با مرد پولادین روبرو می شود. این در حالی است که جهان نیز در جستجوی یافتن نوع قهرمانی است که از این پس به آن نیاز خواهد داشت. در حالی که بتمن و سوپرمن به نبرد با یکدیگر می پردازند خطر دیگری توسط لکس لوتر با بازی جسی آیزنبرگ به وجود می آید. در نتیجه بتمن و سوپرمن باید با کنار گذاشتن اختلافاتشان جهت مقابله با تهدید مشترک متحد شوند.

بن افلک، هنرپیشه نقش بتمن می گوید: «برخی از موضوعاتی که در این داستان وجود دارد و من هم با آنها ارتباط برقرار کردم مربوط به ترس می شوند: مثلا شیوه ای که هراسناک می شویم! اینکه چگونه ما به آنها عکس العمل نشان می دهیم و بعد به بدترین نسخه خودمان تبدیل می شویم. بیشتر می ترسیم و می خواهیم حمله کنیم و آماده جهش و حمله ور شدن می شویم و از آن هنگام دیگر راهی جز نبرد وجود ندارد.»

هنری کاویل، بازیگر نقش سوپرمن می گوید: «همواره رقابت و رودررویی بین سوپرمن و بتمن وجود داشته است و همواره نیز این سوال نزد طرفدارانشان مطرح بوده که چه کسی پیروز نبرد بین آنها خواهد بود؟ هرچند پاسخ این پرسش داده می شود اما امر فوق العاده دنیای کتابهای مصور این است که هیچ گاه نمی توانید پرسشی را کاملا پاسخ دهید زیرا از دل آن سوال دیگری مطرح می شود و فیلمنامه جدیدی پدید می آید.»

داستان ابرقهرمانان گاه همچون بازتابی از شرایط جامعه زمان خودشان در نظر گرفته می شوند. کتاب مصور سوپرمن در سال ۱۹۳۸ به عنوان نیاز جامعه وقت آمریکا به یک ابرقهرمان در زمان بحران اقتصادی درنظر گرفته می شود.

جسی آیزنبرگ می گوید نبرد بین سوپرمن و بتمن و بویژه شخصیت ماکیاولی لوتر و “بیگانه هراسی کلاسیک” او می تواند بازتابی از جامعه فعلی آمریکا تلقی شود.

جسی آیزنبرگ می گوید: «شخصیت من یک بیگانه هراس کلاسیک است. او سوپرمن را یک بیگانه می انگارد. امری که درست است زیرا او از سیاره دیگری می آید. او به زمین می آید و همگان از او احساس خطر می کنند. شخصیت من بروشنی تلاش می کند مردم را بر ضد او بشوراند تا آنها از وجود کسی از جایی دیگر احساس خطر کنند. فکر کنم اگر به برخی از سخنرانی های سیاسی ناخوشایند فعلی، حداقل در کشور من، نگاه کنید ردپای این مسئله را پیدا می کنید.»

فیلم «بتمن در برابر سوپرمن؛ طلوع عدالت» از روز ۲۳ مارس در سینماهای فرانسه و از روز ۲۴ مارس در امارات عربی متحده و از روز ۲۵ مارس در سینماهای ترکیه اکران می شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سوپرمن جدید دوجنسگرا است

فیلم چی ببینیم؟ با آثار محبوب کارگردان‌های سرشناس آشنا شوید

جوایز فیلم اروپا؛ با ۵ فیلم برتر اروپایی سال ۲۰۲۳ آشنا شوید