Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

تناقضات زندگی مدرن در سیزدهمین دوره دوسالانه هنری لیون

تناقضات زندگی مدرن در سیزدهمین دوره دوسالانه هنری لیون
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«زندگی مدرن» عنوان سیزدهمین دوره دوسالانه هنری لیون است. منظور از «زندگی مدرن» مدرنیته یا مدرنیسم نیست، تمرکز رویداد امسال بر زندگی در جهان معاصر و تناقضاتش است. وولفگانگ اشپیندلر، گزارشی از برخی آثار

آگهی

سیزدهمین دوره دوسالانه هنری لیون با عنوان «زندگی مدرن» کار خود را آغاز کرده است. منظور از «زندگی مدرن»، مدرنیته یا مدرنیسم نیست، تمرکز این رویداد بر زندگی در جهان معاصر و تناقضاتش است.

امسال ۶۰ هنرمند از ۲۸ کشور آثارشان درباره «زندگی مدرن» را در دوسالانه هنری که در موزه هنرهای معاصر شهر لیون فرانسه برگزار می شود، ارائه کرده اند.

رالف روگوف، مدیر هنری دوسالانه می گوید که هدف، ایجاد تمایز میان نگاه ژورنالیستی و نگاه هنری به دنیایی است که در آن زندگی می کنیم.

هنرمند نیویورکی به وولفگانگ اشپیندلر، خبرنگار یورونیوز می گوید: «می دانیم که تفاوت واضحی بین اطلاعاتی که ما را تمام مدت بمباران می کند و معنا وجود دارد. اطلاعات زیادی بی معنا هستند. کار هنر هم این است که امکاناتی برای معانی جدید بیافریند. این اتفاقی است که با مخاطب روی می دهد: مثل یک رقص و یک دیالوگ است. اما قدرت هنر و کار هنرمند در فرهنگ ما همین است که جایی برای زایش این معناها فراهم کند.»

تییری راسپی، بنیانگذار دو سالانه هنری لیون می گوید که امروز هنرمندان نمی خواهند که آثارشان برچسب هنر مفهومی را با خود حمل کنند، یا اشاره به مفاهیم روشن فکری داشته باشند. وی می افزاید: « ۳۰، ۴۰ سال پیش رقیب یک هنرمند، هنرمند دیگری بود. امروز هنرمندان با شبکه های اجتماعی رقابت می کنند، یعنی با دنیای تصویر. چیزهایی که از طریق رسانه های اجتماعی در معرض دید همه گذاشته می شود خیلی تأثیر گذار هستند و این نکته، هنرمند را مجبور می کند که نحوه کارش را تغییر دهد و انتقال کارش به مخاطب را بی واسطه تر کند.»

میشل بلَزی، هنرمند فرانسوی اثری خلق کرده است که در طول نمایش تغییر می کند. وی در این چیدمان از گیاهان استفاده کرده است. برخی از اینها دو سال پیش کاشته شده اند. بلَزی دوست دارد با ماده زنده کار کند. وی می خواهد با استفاده از گیاهکاری مسئله گذر زمان را نشان دهد. هنرمند با دستان سبز بذر اول را می کارد و ماده زنده کار را در دست می گیرد و در فضا و زمان نمایشگاه تغییر شکل داده و اثر هنری را متحول می کند.»

وی می گوید: «گیاهکاری و انتقال آن به هنر برایم جالب است. زیرا کاری است که در آن، ماده کاملا تحت کنترل شما نیست. اما من وضعیتهایی را که مجبورتان می کند خود را فراموش کنید دوست دارم.» چیدمان آندرآس لولیس شبیه به این است که پناهگاهی برای آواره ای در حلبی آباد ساخته شود. وی در کارش از مرمر استفاده کرده است. مرمر، سنگی گران بهاست و هنرمند با کاربرد مرمر در ساختن پناهگاه برای فرد بی خانمان تمام ارزشها و انتظارات سنتی در این زمینه را وارونه می کند تا بیننده را وادارد به پوچی زیبایی و نادرستی اصول اخلاقی قراردادی، بیاندیشد.

چیدمان کلاوس وبر،هنرمند آلمانی شامل سنگ و آونگ، ساعت بدون صفحه و بدنی پوشیده در حفاظ آلومینیومی، روی تشک یوگاست. هنرمند ساکن برلن اغلب براساس داستانها و شمائل و کلیشه ها کار می کند. او آنها را به اشیائی تبدیل می کند که واقعیتی را که ما می شناسیم به هم می ریزند.

وی می گوید: «کار من به نهایت و حدود، مرزهای روان، حد استقامت و بازگشت، انرژی و منابعی که در دسترس ما هست، مربوط می شود.»

احمد اویت، هنرمند ترکیه ای از دیگر هنرمندان شرکت کننده در در دوسالانه هنری لیون است. کارهای وی درباره مشکلات پیچیده اجتماعی، مثل مهاجرت، اختلافات جمعیتی، تأثیر اقتصاد بر زندگی روزمره است. اویوت می خواهد با چیدمانی که در دوسالانه هنری لیون ارائه کرده است، توجه ها را به دو برهه در تاریخ لیون جلب کند: اختراع سینما توسط برادران لومیر، و صنعت پارچه بافی.

وی می گوید:«می خواهم موضوعات مهم یعنی سینما و نقش اجتماعی آن، و نقش صنایع دستی در جامعه را با هم ترکیب کنم. در دوران انقلاب صنعتی خیلی چیزها پشت سر گذاشته شد، چون کهنه شده بودند. چیزهای جدید به جای آنها خلق شد. اما وقتی چیزهای تازه خلق می کنیم، مهم است که سنتها و چیزهای قدیمی را از دید هنری و سینمایی بازنگری کنیم.»

دوسالانه هنری لیون از دهم سپتامبر آغاز شده و تا سوم ژانویه سال ۲۰۱۶ ادامه خواهد داشت.

ولفگانگ اشپیندلر، خبرنگار یورونیوز از محل برگزاری دوسالانه می گوید: «این کارهای هنری ما را به چالش می گیرند تا دنیایی را که در آن زندگی می کنیم از زاویه ی دیگر ی ببینیم. این دوسالانه در برابر رسانه های معمول و شبکه های اجتماعی وزنه ای سنگین است که نگاه ما را به دنیای اطراف مان و تناقض هایش باز می کند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عرضه و تجارت آثار هنری در بازار هنری داکس در لیون

«تجربه مُد ووگ» در دوبی؛ معرفی طراحان نوظهور

هجوم هواداران به بریتنی اسپیرز در جریان سفر او به اسرائیل